Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Bulharska se vrátí car. Asi jako premiér

  0:07aktualizováno  0:07
Praha, Sofie - Bývalý bulharský car Simeon II. má šanci stát se bulharským premiérem. Bulharské soudy sice zamítly registraci carské strany, ale Simeon vstoupí do volebního klání pod hlavičkou koalice dvou malých stran, které se sdružily v Národním hnutí Simeon II. A carova současná popularita jim může přinést nečekané vítězství. Volby se mají v Bulharsku konat 17. června.

Bulhaři jsou zoufalí ze špatné hospodářské situace, z korupce a neschopnosti pravicové vlády i z předchozích vlád bývalých komunistů. Proto je pro ně bývalý monarcha nebezpečným soupeřem.

V průzkumech popularity jednotlivých politiků vede se 63 procenty před druhým - prezidentem Petarem Stojanovem, který má o deset méně. Carovo hnutí by nyní získalo minimálně 35 procent hlasů, vládní pravice by získala 18 procent a opoziční socialisté 17 procent.

"Mým cílem je během osmi stovek dní zlepšit situaci Bulharů a zavést do politiky nová etická pravidla," oznámil o svém vstupu do politiky Simeon, který se v exilu ve Španělsku vypracoval na úspěšného obchodníka a do Bulharska se vrátil až v roce 1996, kdy pravice konečně porazila ve volbách bývalé komunisty a zdálo se, že Bulharsko zamíří do evropských struktur.

Simeon se tehdy nabídl, že Sofii pomůže jako neoficiální velvyslanec a bude v západní Evropě podporovat bulharské zájmy. Úřady mu dokonce vrátily zabavený rodinný majetek.

Třiašedesátiletý Simeon Borisov se nejprve chtěl ucházet o křeslo prezidenta, který se bude volit letos na podzim. Úřady mu to však zakázaly. Založil tedy vlastní stranu, kterou soudy několika instancí odmítly zaregistrovat.

Volební komise tak ve středu večer na poslední chvíli zaregistrovala nově zformovanou koalici Strany bulharských žen a Národní obrozenecké strany, které v předchozích volbách dohromady nezískaly ani jedno procento hlasů. Pod vedením Simeona však mají naději na historický úspěch.

Premiéru Kostovovi, který Simeonovi nabízel účast ve své Unii demokratických sil, tak výrazně klesla šance na úspěch, protože se očekává, že Simeonovo hnutí odčerpá voličské hlasy právě vládní straně.

S čím car do voleb vstupuje, není kromě všeobecných prohlášení známo. "Program hnutí zveřejníme 16. května, kdy začíná oficiální volební kampaň," citoval deník Sega Veselu Draganovou, která stojí v čele Strany bulharských žen. Simeon II. Koburský nemá s praktickou politikou žádné zkušenosti. Komunisté ho sesadili z trůnu v roce 1946, když mu bylo devět let. Ale Bulhaři v něm vidí poslední naději na záchranu své země, protože všichni ostatní je už zklamali.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Jihokorejci vypnuli propagandu u hranic, chystají se na summit s Kimem

Jihokorejští vojáci odstraňují zvukovou aparaturu vysílající jihokorejskou...

Soul oznámil, že zastavil propagandistické vysílání, jež pomocí reproduktorů pouštěl přes hranici na severní stranu....

Arménie ve varu. Premiér se sešel se šéfem opozice, toho hned zatkli

Protesty v Arménii vyvolala změna prezidentského systému na parlamentní a...

Desetitisíce lidí dorazily v neděli večer na protest v centru Jerevanu proti současnému premiérovi Serži Sargsjanovi....

Pobřežní stráž lovila z moře u Libye stovky migrantů, odvezla je zpět

(Ilustrační snímek)

Libyjská pobřežní stráž v neděli zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského pobřeží. Nejméně jedenáct lidí...

Najdete na iDNES.cz