Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Boleslavi dorazila voda z hor

  8:56aktualizováno  8:56
Povodňová vlna z části Krkokonoš a Jizerských hor, kde dva dny hustě pršelo, dorazila do Mladé Boleslavi. Proto tu vyhlásili třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Jizera tu kulminuje. Podle vodohospodářů však bezprostřední ohrožení obyvatel nehrozí, na horním toku už Jizera dokonce opadá.

V Bakově, který je několik kilometrů po proudu nad Boleslaví, brzo ráno proteklo za vteřinu korytem Jizery 300 metrů krychlových vody a řeka byla hluboká přes pět metrů.

Zvýšená hladina v okresu žádné škody nezpůsobila, voda se nikde výrazně nevylila z břehů. Pouze v severní části okresu Jizera v níže položených místech zalila některé komunikace.

Mladoboleslavský starosta Jaroslav Polívka předpokládá, že stav ohrožení ve městě bude odvolán kolem poledne. Uvedl, že ani při vyhlášení třetího stupně na území města záplavy bezprostředně nehrozí. Jeho vyhlášení mělo podle něj spíše preventivní charakter.

I Labe bude stoupat
Vodohospodáři očekávají vzestup hladiny Labe na jeho středním toku, kam steče voda z Krkonoš. Předpokládají, že řeka ve střední části místy dosáhne prvního, nejnižšího stupně povodňové aktivity

V horní části by měla řeka klesat, ovšem vzhledem k přesycenosti povodí může voda za deště rychle stoupnout.

DÁLE ČTĚTE

Silný vítr vyvracel stromy

Poryvy větru v neděli zabily tři lidi

Pondělí: nejhůř bylo na horním toku Labe
Vpodvečer začala hladina Jizery na většině míst horního toku klesat nebo se alespoň její vzestup zastavil. "V Jablonci nad Jizerou Jizera klesá, je tu už pouze druhý povodňový stupeň. Voda ustupuje i v Semilech," uvedl tiskový mluvčí semilského okresního úřadu Radim Pochop.

Těsně pod úrovní třetího povodňového stupně se hladina Jizery zastavila i v Železném Brodě. "Vypadá to na klidnou noc. Meteorologové sice hlásí na noc dešťové přeháňky, ale je možné, že třetí stupeň nebudeme muset nakonec vůbec vyhlásit," poznamenal starosta Václav Horáček. V průběhu odpoledne stoupala hladina Jizery v Železném Brodě o dvacet centimetrů za hodinu a povodňová komise očekávala vyhlášení třetího povodňového stupně již kolem šestnácté hodiny.

Nejhůř bylo na přítoku Jizery Kamnici u Tanvaldu, kde byl vyhlášen třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení.

Vydatný déšť vedl na Labi pod Špindlerovým Mlýnem k vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. Ten byl během noci už odvolán.

Hladina se zvedla na odtoku labské vody z přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem. První stupeň platil na Úpě v Horním Maršově na Trutnovsku a České Skalici na Náchodsku.

Královédvorský starosta Viktor Švub potvrdil, že Labe ve městě mírně zaplavilo silnice ústící k řece. Nečeká však, že by se opakovala situace z loňského jara, kdy město postihla mohutná povodeň. Přehrada Les Království má podle Švuba pro zadržení vody ještě poměrně velkou rezervu osmi výškových metrů.

Přívaly vod zatím žádné materiální škody nenapáchaly. V Rudníku a Mladých Bukách na Trutnovsku hrozilo kvůli ucpaným propustím pod mosty zaplavení silnic, obce však včas hrozící nebezpečí odstranily.

Voda hrozila hlavně od Krkonoš
Hladiny podle Staňka stále stoupaly hlavně v oblasti západních Krkonoš. "Na říčce Kamenici platí druhý stupeň, stejně tak na říčce Smědá, která od nás teče do Polska," upřesnil situaci. 

Labská přehrada ve Špindlerově mlýně upouštěla odpoledne 50 krychlových metrů za vteřinu. Staněk potvrdil, že neškodný průtok je až do stovky krychlových metrů. Přehrada má tak dostatečnou rezervu na to, aby pokračující deště zvládla.

"V Jizerských horách i Krkonoších od víkendu hustě prší, hladiny se zvedají," řekl také zástupce ředitele jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Rydl.

Sledujte zprávy, doporučují meteorologové
Meteorologové doporučují, aby lidé sledovali zprávy o vývoji počasí a mohli se tak včas připravit na možné nebezpečí. Podle vodohospodářů ale zatím bezprostřední nebezpečí, že by se řeky vylily z břehů, nehrozí.

V Krkonoších za neděli napršelo kolem 60 litrů vody na metr čtvereční. Žádné materiální škody stoupající Labe zatím nezpůsobilo.

Ostatní řeky jsou zatím bez povodňových stupňů. Vodohospodáři ale nevylučují, že by mohl být ještě dnes vyhlášen první povodňový stupeň na Úpě pramenící v Krkonoších.

Déšť provázel ochlazení a silný vítr
Přeháňky s sebou přinesly i citelné ochlazení provázené prudkým větrem. Jeho poryvy v neděli zabily tři lidi.

V Krkonoších dokonce napadl první sníh (podrobnosti najdete v článku - viz tabulku).

Meteorologové zvednuté řeky předpověděli
Už v páteční předpovědi počasí meteorologové varovali, že vydatné víkendové deště, můžou zvednout hladiny řek.

A to zejména na Šumavě v Českém lese, postupně také toků v nižších polohách povodí Berounky a střední Vltavy. Na českých horách za 24 hodin napršelo 40 až 50 milimetrů vody.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

V pondělí bude kolem hluboké tlakové níže nad Baltským mořem proudit do České republiky studený vzduch od severozápadu.

V noci bude oblačno až zataženo a místy déšť, na severu a severovýchodě území četnější. Noční teploty 9 až 5 stupňů. Přes den bude většinou oblačno až zataženo a občas déšť. Denní teploty 9 až 14 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude šest stupňů. Vítr bude nadále silný. V průměru bude dosahovat rychlosti 40 kilometrů za hodinu, na hřebenech až 90 kilometrů.

V úterý a ve středu bude do střední Evropy pokračovat příliv studeného a vlhkého vzduchu od severozápadu. V úterý bude většinou oblačno a místy přeháňky. Noční teploty 10 až 6, denní teploty 11 až 15 stupňů. Stejný ráz počasí se očekává i ve středu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Měl jsem citovat jiný Peroutkův článek, připustil Zeman chybu

Novinář Ferdinand Peroutka

Prezident Miloš Zeman přiznal, že udělal chybu, když mluvil o článku Hitler je gentleman v souvislosti s Ferdinandem...

Na revizi kotlů budou tři roky. Obce mohou omezit, čím lidé doma topí

Kouř z komínů dokáže znepříjemnit život v širokém okolí. Na snímku bytovka v...

Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží ze dvou na tři roky, cena za revizi bude vymezena ministerskou vyhláškou....

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Najdete na iDNES.cz