Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do bojů v Libérii vstoupil hlad a nemoce

  15:12aktualizováno  15:12
Liberijští rebelové usilující o svržení prezidenta Taylora vyhlásili příměří. Chtějí tak předejít humanitární katastrofě v obléhané metropoli Monrovia, kde řádí hlad a nemoci včetně cholery. Navíc podle svědků vládní vojáci, bránící strategický přístav, rabují a okrádají statisíce zoufalých lidí.

Hlavní povstalecká formace Liberijci pro usmíření a demokracii (LURD) příměří vyhlásila jednostranně. Přerušila tak čtyřdenní snahu o dobytí Monrovie. - o dosavadním vývoji více zde

Milionové město zaplavily statisíce uprchlíků, kteří se do metropole stáhli ještě před začátkem obléhání. Žijí na školních dvorech, fotbalovém stadionu a v kdysi velkolepém zednářském chrámu.

"Jen všemocný Bůh nás může spasit před touto noční můrou," míní mladík Romeo Smith, sedící se založenýma rukama na chodníku u kandelábru pouliční svítilny na místě, kde prodával chléb. Dokud nedošla mouka.

Panuje hlad. Zásoby potravin se tenčí a dají se sehnat jen velmi obtížně. Ceny se ztrojnásobily. Na denním pořádku jsou žádosti uprchlíků o jídlo a pití.

Šíří se také řada nemocí. Mezi běženci na stadionu začala řádit cholera. Podle organizace Lékaři bez hranic je nutný zásah zdravotníků.

Dosavadní boje přinesly podle odhadů až 500 mrtvých. Márnice jsou přeplněné. Těla se povalují v ulicích a na přímořských plážích. Místní spěšně pohřbívají své blízké i cizince do bažin nebo do mělkých hrobů.

Ve městě se dosud bojovalo hlavně v okolí strategického přístavu, kde jsou skladiště potravin a pohonných hmot. Čtvrtí Claratown duněla raketová a minometná palba.

"Strávili jsme bezesnou noc," postěžoval si jeden z obyvatel, kteří uvízli v obklíčení. "Libérie brzy přestane existovat jako národ. Nastala situace, kdy bratři vraždí bratry," prohlásil jiný.

Vládním vojákům se po dvoudenních bojích podařilo povstalce z přístavu vytlačit a teď se snaží je udržet dále od centra metropole.

Zbloudilá střela zasáhla pohřební ústav. Zpod mrtvých těl zmizelo ocelové vybavení i nábytek. Zařízení podle agentury AP ukradli vládní vojáci, kteří prohledávají dům od domu a olupují zoufalé rodiny, které uvízly ve městě.

Americký prezident George Bush vyzval liberijského prezidenta Charlese Taylora, aby odstoupil a ukončil tak krveprolití. Bojující strany však nejeví sebemenší známky ochoty ustat v boji.

Muž nese dítě zraněné 25. června při výbuchu u amerického velvyslanectví v liberijské metropoli Monrovii.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Najdete na iDNES.cz