Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do boje se hlásí každý

  0:01aktualizováno  0:01
(Od zpravodaje MF DNES) - Oficiálně jsou zatím do operací v Afghánistánu zapojeni jen američtí letci a námořníci, podporovaní raketami britských ponorek. Je však jen otázkou času, kdy se k nim připojí další síly. Francouzi už signalizovali, že nijak nezaostávají za Anglosasy: jejich ministr obrany Alain Richard uvedl, že speciální síly Francie už v Afghánistánu působí. Poláci něco podobného popřeli: Varšava zatím nevyslala do afghánských hor příslušníky speciální jednotky Grom - i když by to mohla udělat.

Australané se k podobné akci chystají. Jak naznačil americký viceprezident Dick Cheney, USA asi přijmou jejich nabídku na nasazení 150 mužů z australských SAS. Spekuluje se, že Australané by mohli spolu s britskou SAS a Zvláštní námořní službou nebo s americkou Delta Force a Seal Team Six provádět únosy klíčových příslušníků bin Ládinovy Al-Kajdy.

Není jisté, zda lze podobně použít speciální síly, které spolu s šesti bojovými loděmi a letadly vyslala Kanada. Reakce z většiny hlavních měst NATO však ukazují, že velká část spojenců (a nejen oni) je připravena vojensky přispět k operacím proti Talibanu a jeho chráněnci, Al-Kajdě.

ON-LINE ZPRÁVY
10. října

Al-Kajda slibuje další teror 

Letouny útočily poprvé ve dne
(bombradování v noci z 8. na 9. říijna)

"Nemáme žádné omezení, pokud jde o místo, kde můžeme zasáhnout," konstatoval z Paříže Richard a tvrdil, že o vojenské akci v Afghánistánu může francouzská vláda rozhodnout sama, bez parlamentu.

To je velký problém pro Německo: nejenže jsou jeho speciální síly početně slabší než v Británii či Francii, ale každé nasazení německých vojsk musí odsouhlasit parlament. Berlín tedy zatím mluví jen o vyslání 32 vojáků na palubách pěti letounů AWACS, jež mají střežit vzdušný prostor nad Amerikou.

Němečtí politici však dali opakovaně najevo, že jsou připraveni přispět přímo. V NATO se očekává, že Berlín o to bude záhy požádán. Prezident Bush jmenoval Němce mezi pěti hlavními spojenci v tažení proti terorismu. A jak řekl generální tajemník aliance George Robertson, "vím, že v několika příštích týdnech bude požádáno o kapacity ostatních zemí".

Zda se to týká jen Německa, není jasné. Ale také Itálie je podle premiéra Silvia Berlusconiho "připravena podílet se na jakékoli iniciativě, jež může být potřebná, včetně účasti na vojenských operacích". Španělé zatím vyslali jen dvě lodě do východního Středomoří. Mluvčí vlády však ujistil, že Madrid je "absolutně připraven" udělat vojensky více, pokud o to bude požádán.

Žádná z evropských zemí nestanoví podmínky pro účast svých vojáků na bojových akcích. Jen Francouzi dali najevo, že nasazení svých sil nemohou oddělit od účasti na rozhodování o cílech operací.

Další země zřejmě sázejí na to, že jejich jednoznačná podpora jim napříště umožní více ovlivňovat americkou politiku, obviňovanou z jednostrannosti a izolacionismu.
Některé země však signalizovaly, že se do vojenské akce nezapojí: v prvé řadě Řecko. Stejný postoj zaujalo zpočátku i Turecko. Nyní však jeho vláda svolává parlament, aby získala souhlas pro vyslání vojsk do ciziny.

Soudí se, že turečtí vojáci by mohli později cvičit jednotky Severní aliance, bojující proti Talibanu. Na tureckém území zatím pět tisíc vojáků ze šestnácti zemí NATO cvičí společnou odpověď na napadení jedné z členských zemí Severoatlantické aliance. Cvičení nemá podle jejího vedení nic společného se současnými boji v Afghánistánu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....Najdete na iDNES.cz