Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Bauhausu v Ivanovicích už navážejí zboží. Nezákonně, tvrdí sdružení

  8:47aktualizováno  8:47
Ještě před pár dny se zdálo, že lidé, kteří bydlí v okolí stavby Bauhausu v Brně-Ivanovicích, alespoň dočasně zvítězí. Pražský městský soud totiž stavbu obřího hobbymarketu do rozhodnutí o jeho dalším osudu pozastavil. Ve skutečnosti tomu tak ale není a do Bauhausu se už dokonce naváží zboží.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Máme plno fotografií i videozáznamů, které dokazují, že investor i stavebník rozhodnutí soudu nerespektují. Bauhaus se staví dál," tvrdí Petra Štěrbáková-Täuberová ze sdružení Klidné Ivanovice. A diví se, proč nezakročil stavební úřad.

"Stavba byla dokončená ještě předtím, než nařízení soudu vstoupilo v platnost. Těžko můžeme přerušit budování, které už skončilo. Teď už se pouze odstraňují vady a zabezpečuje majetek, na což má stavebník právo," vysvětluje tajemnice ivanovického městského úřadu Eva Chaloupková, proč stavební úřad nezasáhl.

Bauhaus v Ivanovicích

Stavba hobbymarketu v Ivanovicích začala vloni v červnu

Ke schválení stavby místo standardního stavebního povolení posloužil certifikát autorizovaného inspektora Milana Teigisera. Lidé z okolí stavby podali na Teigisera žalobu. Vadí jim, že se k ní nemohli vyjádřit. 

Stavbu hobbymarketu v Ivanovicích nyní řeší Městský soud v Praze. Stavbu pozastavil, ale investor ji mezitím dokončil.

"Stavbu jsme už předali společnosti Heršpická - správa nemovitostí. Dále se nás to už netýká," tvrdí i Zdeněk Přichystal, zástupce společnosti Fuertes Development, která Bauhaus staví.

Navážejí zboží, porušení zákona se ale bude dokazovat těžko

Sdružení Klidné Ivanovice však upozorňuje i na to, že se do Bauhausu naváží zboží, přestože ještě není zkolaudovaný. "Mezi jeho zaměstnanci máme své známé. Ve dne v noci je uvnitř pohyb, pořád se naskladňuje zboží," uvedl Roman Keznikl ze sdružení Klidné Ivanovice. A dodal, že podle právníků sdružení se tak porušuje zákon.

"Víme o navážení zboží, ale zda se to dá chápat jako užívání budovy, teď budeme řešit," řekla tajemnice Eva Chaloupková. Jak úřad navážení zboží posoudí je důležité, protože zákon nedovoluje, aby se používala budova, která ještě není zkolaudovaná.

Podle některých právníků bude ale těžké Bauhausu porušení zákona dokázat. "Bylo by to možné jen tehdy, pokud by se jednoznačně prokázalo, že společnost používá budovu jako nezkolaudovaný sklad," vysvětlila advokátka Monika Tesařová z brněnské advokátní kanceláře Tesařová & Kubíková.

Mluvčí společnosti Bauhaus Tomáš Hanzlík dění v prodejně odmítl komentovat. V nedávném oficiálním prohlášení se Bauhaus od samotné stavby distancoval. Podle údajů v obchodním rejstříku však společnost Heršpická - správa nemovitostí, která nový Bauhaus vlastní, patří rakouské pobočce Bauhausu.

Místo stavebního povolení si opatřili certifikát. Obešli tak místní

Spor některých obyvatel Ivanovic s Bauhausem a investorem stavby Heršpická - správa nemovitostí začal ve chvíli, kdy si stavebníci místo klasického stavebního povolení nechali opatřit certifikát od autorizovaného inspektora.

Na stavební řízení, ve kterém by se k plánu mohli vyjádřit i lidé z okolí, tak vůbec nedošlo.

Na jejich popud má soud rozhodnout, zda byl certifikát vydán zákonně. Podle vyjádření tajemnice ivanovického úřadu nemůže být obří obchod do té doby zkolaudován.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Tři lidé dostali infarkt při uklízení sněhu, dva zemřeli. Lékaři varují

V Chýni se propadl led na rybníku a dva lidé skončili pod vodou, na místě...

K pěti srdečním zástavám vyjížděla dopoledne záchranka v Královéhradeckém kraji. Ve třech případech šlo o pacienty,...

Najdete na iDNES.cz