Do Bagdádu se vrací policie a pořádek

  • 141
Do ulic Bagdádu se vrací policie. Na fungování metropole začalo dohlížet na 2 000 Iráčanů. Policejní auta doprovázejí americké jednotky. Smíšené hlídky mají nastolit právo a pořádek po vlně rabování, podobně jako v Basře. Zlepšení bezpečnostní situace rozvazuje ruce i humanitárním organizacím.

Policisté se do ulic Bagdádu vrátili odpoledne. "Irácká policejní auta, doprovázená americkými jednotkami, začala hlídkovat ve čtyři hodiny odpoledne (14:00 SEČ)," uvedl reportér agentury AFP.

Z budovy velitelství na policejní akademii ve východním Bagdádu vyjelo pět aut. "V každém seděli čtyři iráčtí policisté. Doprovázela je dvě americká pěchotní vozidla Humvee," podotkl reportér.

Americké jednotky dobyly Bagdád minulý týden po dvoutýdenním bombardování a raketovém ostřelování. Město poté zachvátil chaos, bezpráví a rabování. Vojáci proti drancujícím lidem nezasahovali, což vyvolalo protesty.

Policejní šéf zasahuje
Bagdádské muže zákona povolal zpět do práce generál Zhajr al-Númí, hlava policejního odboru Saddámova ministerstva vnitra.

Generál vyzval policisty, aby ihned začali hlídat ulice, dohlíželi na kontrolní stanoviště a řídili dopravu.

Irácká policie se potýká s nedostatekm aut. Před policejním velitelství jich postává jen několik. Al-Númí proto požádal své muže, aby vrátili na 150 nových vozů, které začaly sloužit teprve nedávno.

Vrátilo se 2000 policistů
Po generálově výzvě se na policejním velitelství zaregistrovalo na dva tisíce strážců pořádku. Některé vysloužilce povolaly úřady z důchodu.

Policejní sbor v Bagdádu čítal před válkou na čtyřicet tisíc mužů. Většina jich opustila zaměstnání těsně před příjezdem amerických jednotek.

Mnozí policisté nyní nechtějí obléknout uniformu kvůli obavám z místních obyvatel. Mají strach, že by si na nich mohli vybít zlost, protože dříve sloužili Saddámovi.

Hlídky = policisté + vojáci
Aby je uchránili před možnou odvetou, doprovázejí irácké policisty v Bagdádu američtí vojáci. Podobný model se už osvědčil v dvoumilionové Basře, druhém největším iráckém městě obsazeném Brity.

"S hlídkami v ulicích se bezpečnostní situace vylepší. Prioritou je ochrana životů a poté majetku," uvedl Jeremy Stafford, štábní poddůstojník americké námořní pěchoty spolupracující s iráckou policií.

Po několika dnech společného hlídkování v Basře velení britských jednotek oznámilo, že už nebude tolerovat žádné násilí a bezpráví, jejichž hranice policisté a vojáci průběžně snižovali.

Zdravotníci mapují stav Bagdádu
Zlepšení situace v Bagdádu kvitoval i Mezinárodní výbor Červeného kříže. "V ulicích je hodně lidí, což je určitě výsledek pokroku v bezpečnosti," řekla mluvčí Nada Doumaniová.

Podle ženevského ústředí Červeného kříže mohli pracovníci humanitárních organizací navštívit všechny nemocnice v metropoli. Snažili se o obnovu vodovodní sítě.

V Bagdádu s pěti miliony je na třicet velkých nemocnic. Řada z nich ovšem nemá přísun vody ani elektřiny. Humanitární oragnizace postupně mapují jednotlivé ústavy, stejně jako oblasti, do nichž dosud jejich pracovníci nemohli.

Iráčan krade policejní maják během rabování ve Saddámově městě, prestižní čtvrti irácké metropole Bagdádu. (14. dubna 2003)


Video