Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Bagdádu přiletělo francouzské letadlo s odpůrci sankcí OSN

  21:22aktualizováno  21:22
Letadlo, které si najali francouzští aktivisté odmítající embargo proti Iráku, přistálo v irácké metropoli Bagdádu navzdory námitkám Spojených států a Velké Británie, že může jít o porušení sankcí OSN. Letadlo Boeing-737 se zhruba 60 lékaři, sportovci a spisovateli přistálo odpoledne na Saddámově mezinárodním letišti, které bylo znovu otevřeno v srpnu v očekávání zvýšeného počtu zahraničních návštěv.

Francouzi chtějí vypomáhat ve zdejších zdravotnických zařízeních a zúčastnit se místního kulturního festivalu. Přivítali je zástupci iráckého ministerstva dopravy, zdravotnictví i zahraničí, jakož i představitelé Iráckého olympijského výboru.

Jeden z organizátorů letu novinářům řekl, že jeho skupina chce akcí ukázat, že zákaz letů do Iráku, vyhlášený po irácké invazi do Kuvajtu v roce 1990, se nevztahuje na nekomerční lety.

Dnešním letem do Bagdádu jsme chtěli začít bojovat proti neúnosné situaci sankcí OSN, které odsuzují místní nevinné obyvatele k pomalé agonii.
Organizátor letu, duchovní Jean-Marie Benjamin

Letoun si podle něj u francouzské letecké společnosti Euralair najala Rada pro rozvoj a spolupráci a let byl financován ze soukromých zdrojů.

Francouzské ministerstvo zahraničí označilo let za soukromou iniciativu. Mluvčí ministerstva François Rivasseau dodal, že nebyl důvod let zakazovat, pokud žádná nařízení neporušil. Upozornil, že letadlo nemuselo žádat povolení sankčního výboru Rady bezpečnosti OSN.

Francie totiž odmítá striktní výklad sankcí, který prosazují USA a podle něhož jsou zakázány všechny civilní lety z Iráku a do něj. Paříž tvrdí, že sankce zakazují jen lety nákladních letadel a komerční lety s cestujícími.

Francie ve čtvrtek večer o pátečním letu sankční výbor Rady bezpečnosti OSN pouze informovala, ale o jeho povolení nežádala. Další let do Bagdádu je naplánován jinou skupinou Francouzů na 29. září.

Británii, USA a Nizozemí se let Francouzů do Bagdádu nelíbí
USA a Británie přitom soudí, že pro takové lety souhlasu všech členů sankčního výboru je zapotřebí. Rusko v neděli vyslalo do Bagdádu podobné letadlo poté, co dosáhlo souhlasu sankčního výboru. "Máme proti tomuto letu námitky. Nedomníváme se, že to má cokoli společného s humanitou," prohlásil nejmenovaný britský diplomat.

Nizozemí, které předsedá Výboru sankcí proti Iráku, požádalo Francii o odložení letu.

Rusko i Francie chtějí sankce proti Iráku zrušit
Rusko i Francie, blízcí obchodní partneři Iráku ještě z dob před jeho invazí do Kuvajtu,  v uplynulém období protiirácké sankce dodržovaly, nyní ale požadují, aby sankce byly zmírněny a nakonec zrušeny.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Najdete na iDNES.cz