Dny NATO 2018 lákají na filharmonii, vlčí máky i na legendární F-16

  14:27aktualizováno  14:27
O víkendu 15. a 16. září se na mošnovském letišti v Ostravě konají každoroční Dny NATO. Organizátoři připravují výjimečný ročník, který bude oslavovat stoleté výročí vzniku Československé republiky. Portál iDNES.cz bude živě vysílat jak přenos z pátečních nácviků, tak i sobotní a nedělní program.

„Na koncepci speciálního výročního ročníku pracujeme již od roku 2014, program bude výjimečný hned v několika směrech,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z firmy Jagello 2000, která největší bezpečnostní show na mošnovském letišti každoročně organizuje.

Filharmonie se spojí s armádou a 'zastaví čas' na Dnech NATO v Ostravě

Dosud nevídaným a velmi originálním připomenutím stého výročí bude živé kombinované vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava a české armády. Společně představí kompozici Smetanovy Vltavy. Detaily ale pořadatelé tají.

Organizátoři letos očekávají účastníky ze dvou desítek zemí. Vzhledem k výjimečnosti letošního ročníku se obrátili na zahraniční partnery s návrhem, aby v rámci svých možností upřednostnili dynamické letové a pozemní ukázky před statickými. Poprvé se na akci bude prezentovat Chorvatsko s akrobatickou skupinou Krila Oluje.

Mraky vlčích máků

Na 200 tisíc symbolických vlčích máků shodí nad areálem mošnovského letiště při speciálním průletu letoun OV-10 Bronco. Ten patří mezi symboly války ve Vietnamu. Střílel, odpaloval rakety, přepravoval výsadkáře, zachraňoval sestřelené letce, naváděl vzdušné údery i dělostřelectvo.

Rudý mrak vlčích máků připomene oběti válek. Vypustí ho letoun Bronco

„Pietním aktem chceme vyjádřit úctu všem obětem válečných konfliktů uplynulého století, kdy právě vlčí máky představují symbol padlých vojáků již od dob první světové války,” vysvětlil Pavlačík.

V nabitém letovém programu Dnů NATO se předvedou divákům také čtyři generace proudových letounů švédské konstrukce, dokonce v samostatných letových ukázkách hned po sobě. 

Fotogalerie

Od nejstaršího po nejmodernější. S trochou nadsázky lze říci, že se sejde zajímavá rodinka – „praděda, děda, otec a syn“ – Lansen, Draken, Viggen a Gripen.

Jedním z velkých lákadel připravovaných Dnů NATO v Ostravě bude též letová ukázka stroje F-16 belgického letectva. Stroj dostal zbrusu nové unikátní zbarvení a podle něj i nové pojmenovaní „Dark Falcon“. A jakoby příznačně ho pilotuje zkušený Stefan „Vador“ Darte.

„Jeho letošní premiéra při oslavách 100. výročí vzniku samostatného Československa je však o to symboličtější, protože Belgie byla mezi prvními zeměmi, jež uznaly náš nový stát,“ konstatoval Pavlačík.

Pozemní exhibice

Co se týče vojenské pozemní techniky, na Dnech NATO se představí například pásový obrněnec Lynx, který je jedním z uchazečů o přezbrojení české armády. Ve středu nad ránem jej přivezl ukrajinský nákladní letoun AN-124 Ruslan.

Škodovka na Dnech NATO ukáže mezi technikou vzácné historické off-roady

Mezi vystavenou armádní a záchranářskou technikou se ukáže mladoboleslavská automobilka Škoda Auto i několik vzácných historických exemplářů, které lze kvůli jejich určení právem považovat za předchůdce dnešních „off-roadů“.

Nejstarším exemplářem bude unikátní Škoda 903 z roku 1936. Šestikolový vůz vnikl v třicátých letech pro československou armádu. Třínápravový automobil byl vybaven pohonem 6x4 s dvoustupňovými redukcemi.

Výjimečný ročník

Dny NATO budou vedle pražské vojenské přehlídky nejvýznamnější veřejnou akci v celé České republice zaměřenou na připomenutí stého výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil.

České dráhy posilují vlakovou dopravu na Dny NATO

Výjimečný ročník největší armádně-bezpečnostní akce v Evropě letos návštěvníkům nabídne jedinečné setkání současné a historické vojenské techniky, jehož součástí bude historický průlet mapující vývoj českých vzdušných sil za posledních sto let.

Zvláštním partnerským státem chystaných Dnů NATO budou Spojené státy. Lze tak očekávat výraznou účast amerických sil na této největší bezpečnostní akci v Evropě. Při setkání s vojáky amerického konvoje projíždějícího přes Česko to oznámil velvyslanec Stephen B. King.

České dráhy (oficiální dopravce akce) vypraví speciální dálkové vlaky z Prahy, Brna a Olomouce až do Mošnova. Regionální vlaky pak budou posíleny tak, že letiště obslouží v hlavních časech každou půlhodinu.

V pátek odpoledne iDNES.CZ nabídne přímý přenos z příletů účastníků i vystupujících a zároveň nácviky dynamických ukázek. V sobotu a neděli pak bude přenášet dění na ostravském letišti mezi 10. a 17. hodinou v přímém přenosu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

V budově ministerstva pro místní rozvoj zasahují policisté z NCOZ

Policisté zasahují v pražském sídle FAČR (na snímku). (3. května 2017)

Na ministerstvu pro místní rozvoj probíhá razie. Měla by se týkat zajištění důkazů. „Náš útvar dnešního dne provádí...

Ve východní části republiky hrozí až do středečního dopoledne ledovka

Ilustrační snímek

Meteorologové varují před ledovkou. Ta by se měla ve východní části Česka vyskytovat od úterního odpoledne do...

Najdete na iDNES.cz