Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


17:06

A to je pro dnešek a pro letošek z Letiště Leoše Janáčka u Mošnova vše, co tato on-line reportáž mohla nabídnout. Děkujeme za pozornost, redakce iDNES.cz se loučí. Ucelené zpravodajství ze sobotního a nedělního dění na šestnáctých Dnech NATO přineseme ve článkovém zpravodajství.

Připomínáme, že v Mošnově má být zítra výrazně lepší počasí než dnes a že vstup na Dny NATO je zdarma.

16:57

Posledním dnešním chodem, náhradou za zrušené vystoupení parašutistického týmu Falcons, je dynamická ukázka tanku T-72M4CZ, jehož pásy právě mění v oranici kdysi travnaté prostranství před diváky.

16:51

„Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR přichystaly příchozím návštěvníkům opravdu nezapomenutelnou podívanou, řadu exkluzivních premiér a rekordní čísla. Akce opět dokazuje, že každým rokem nabízí nové věci a letos je seznam premiér a rekordů opravdu dlouhý,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda pořadatelského sdružení Jagello 2000.

16:48

Máme první čísla o účasti. Ministr obrany Martin Stropnický to možná viděl optimističtěji, když zmínil dvousettisícový odhad, ale ještě je tu neděle a její lepší počasí. Dnes každopádně přišlo zhruba 45 tisíc diváků.

16:37

Jdeme do úplného finále. Nad letištěm se prohání MiG 21 v rumunských barvách a v modifikaci LanceR, která mu umožňuje používat ruskou i západní výzbroj (podrobně se mu věnuje tento profil na webu Dnů NATO).

Dvoumachovou stíhačku s charakteristickým deltakřídlem používaly coby standardní stíhací typ země Varšavské smlouvy, mezi lety 1959 a 1985 jich bylo vyrobeno přes 11 tisíc. Provozovalo je i československé a později české letectvo, které jej nakonec nahradilo Gripeny. Stejný osud možná čeká rumunské migy.

16:11

V Mošnově skrz slabou vyšší oblačnost zřetelně svítí slunce. Nevymýšlíme si to.

16:10

A jak viděli svůj dopolední seskok The Army Tigers?

17.září 2016 v 15:40, příspěvek archivován: 17.září 2016 v 16:11

Just some of the pic from the @jagello2000 @UKinCR @rhqpwrr @carolvorders @1PWRR @mike_howarth @BFBSGermany pic.twitter.com/JzfastgQty

15:50

Závěr programu v Mošnově je konečně bez deště. Trpěliví diváci se nakonec dočkali.

15:54

Poslední dvě vrtulníkové ukázky dne: nejdříve W-3 Sokol v polských barvách, po něm český Mi-24. Připomeňme, že tento typ hodlá české letectvo vyřadit a pořídit místo něj moderní vrtulníky západního typu (více jsme psali například v tomto článku).

15:44

Připomeňte si ještě ranní ukázku práce komanda jordánských vojaček:

Video

Ženské komando ukázalo, jak osvobodit rukojmí

15:41

Britský parašutistický tým Falcons, jehož vystoupením měl sobotní program vrcholit, dnes skákat nebude. Důvodem je rozmáčený terén na dopadové ploše, který by jim znemožnil představit se v neděli. Místo britských parašutisté diváci uvidí náhradní program - dynamickou ukázku jízdních vlastností tanku T-72 a protiletadlový raketový komplet S-10 Strela.

15:21

Skupina Frecce Tricolori uzavřela své vystoupení - jak jinak - stylově, trikolorou z červené, bílé a zelené barvy. Horký adept na vítěze ankety o nejlepší leteckou ukázku Dnů NATO, která se bude konat na oficiálním facebookovém profilu města Ostravy.

15:10

Video

Dny NATO: Stíhačky v akci nad Ostravou

15:08

Frecce Tricolori létají už od roku 1961, zprvu s americkými letouny F-86 Sabre, později se stroji Fiat G.91, od roku 1982 s nynějšími Aermacchi MB-339. Skupina má základnu v italské provincii Udine.

Teď je nad Mošnovem z reproduktorů doprovází italská hymna.

14:58

Křídlo na křídle, dýmovnice v barvách italské vlajky, manévry, jak kdyby k sobě byli přibití. Frecce Tricolori stojí za to.

14:41

Italští akrobaté Frecce Tricolori vystupují se cvičnými letouny MB-339 - využívají jich deset, což je nejvyšší počet letounů akrobatickými skupinami používaný. Jsou osmou armádní akrobatickou skupinou, která se v Ostravě během deseti let představuje.

14:39
  • Dny NATO 2016: Německý tank Leopard 2
  • Dny NATO 2016: Tank Leopard je něco, s čím se při jízdě autem rozhodně srazit...
  • Dny NATO 2016: Německý tank Leopard 2
14:37

Odpolední sobotní program Dnů NATO vrcholí. Oblohou se prohání španělský stíhač Eurofighter Typhoon, v krátkém sledu se toto letadlo podívá na oblohu ještě v italských a britských barvách. Mezitím přijdou na řadu také italští akrobaté Frecce Tricolori a francouzský stíhací letoun Rafale, který je v Ostravě poprvé.

Doplňme, že ve spolku zemí, vyvíjejících letoun Eurofighter, původně byla i Francie. Právě odlišné představy Francouzů o nové stíhačce vedly k jejich vystoupení a samostatnému pokračování vývoje, na jehož konci stojí právě Rafale.

14:33
  • Dny NATO 2016: Eurofighter Typhoon. Letecké ukázky se omezily jen do nízkých výšek kvůli mrakům.

    Dny NATO 2016: Eurofighter Typhoon. Letecké ukázky se omezily jen do nízkých výšek kvůli mrakům. / Autor: Alexandr Satinský, MAFRA

14:00

Do on-line reportáže se vloudil omyl, za který se omlouváme a uvádíme jej na pravou míru: přehlídka generací švédského proudového letectva ještě u konce není, protože za chvíli by oblohu začít brázdit J29 Tunnan. Možná poněkud nevzhledný „létající sud“ je první švédské proudové letadlo vyráběné po roce 1950. Draken, Viggen a Gripen jsou proti němu mladíky.