Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bojujme proti korupci, pomáhejme uprchlíkům, vyzval kardinál na Velehradě

  14:37aktualizováno  16:20
Ke spravedlnosti a zdravým způsobům ve společenském a politickém životě, mezi které patří zvláště boj proti korupci, vyzval ve středu při slavnostní bohoslužbě na Velehradě kardinál Marc Ouellet. Jeden z nejvýše postavených mužů Vatikánu vybídl věřící také k pomoci uprchlíkům a nemocným. Letošní ročník Cyrilometodějských oslav na Velehradě přilákal dvaapadesát tisíc lidí.

Bohoslužbě, která se na moravském poutním místě pravidelně koná u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje, přihlíželo za příjemného počasí 30 tisíc lidí na nádvoří před bazilikou.

Fotogalerie

Právě význam Cyrila a Metoděje při šíření víry, kultury a vzdělanosti Ouellet ve svém kázání několikrát vyzdvihl.

„Vzdáváme úctu těmto dvěma svatým misionářům řeckého původu, jimž se podařilo předat vašim předkům nový život evangelia způsobem tak účinným, že se stal zásadním nejen pro vás, ale také pro všechny slovanské národy, ba pro celou Evropu,“ zdůraznil Ouellet a připomenul, že právě proto papež sv. Jan Pavel II. slovanské věrozvěsty neváhal prohlásit patrony Evropy.

Hovořil ale i o aktuálním dění v Evropě. „Zdá se že Evropa pozbyla dědictví svých základních hodnot. Na vás je, aby vaši mladí poznávali Boží království skrze bratrskou lásku, pomoc uprchlíkům a nemocným, skrze přátelství a uměleckou tvořivost,“ pronesl k věřícím.

Oba bratři přišli na Velkou Moravu v roce 863 na žádost knížete Rastislava. Místní obyvatele začali lidi učit křesťanské víře v jejich jazyce. Podle Ouelleta se Cyril s Metodějem této výzvě zcela oddali.

„Vytvořili abecedu, přeložili evangelia, sepsali bohoslužebné a katechetické knihy. Využívali zároveň odvážných metod, s neochvějnou trpělivostí vedli dialog v prostředí, které nebylo vždy poklidné, a zároveň se vždy znovu těšili podpoře římských papežů,“ uvedl Ouellet.

Ouellet vzpomněl i na moravského kardinála Špidlíka

Kardinál citoval i slova bývalého papeže Jana Pavla II., podle něhož dílo, které po sobě oba bratři zanechali, zůstává pro církev a pro misionáře v každé době vzorem. Zároveň vzpomenul papežovu návštěvu na Velehradě v roce 1990.

Dnešní Evropa je podle něj pod nadvládou relativismu a nihilismu. Pozbyla dědictví svých základních hodnot vycházejících z bible, hodnot, které nám byly po staletí předávány příkladnými postavami světců, hledačů a misionářů.

Českou republiku označil jako zemi s dlouhou křesťanskou tradicí, která také zná riziko sekularizace a relativismu. „Nesmíme si nechat vzít naději, která je pokladem obsaženým v Kristově evangeliu. To nám také připomíná velký moravský kardinál Špidlík, který je pohřben v této bazilice, vynikající postava vašeho lidu, kterou obdivuji. Je mi radostí a ctí, že jsem ho osobně znal,“ podotkl Ouellet.

V 15:00 hodin začala ve velehradské bazilice ještě mše svatá byzantsko-slovanského ritu. Vedl ji Ladislav Hučko, titulární biskup orejský a apoštolský exarcha.

Dva noví biskupové

Oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje začaly na Velehradě už v úterý, vyvrcholily mší, během které arcibiskup Giuseppe Leanza, apoštolský nuncius v České republice, oznámil rozhodnutí papeže Františka o jmenování dvou nových pomocných biskupů Olomoucké arcidiecéze. Stali se jimi generální vikář Josef Nuzík a kancléř arcibiskupství Antonín Basler. Lidé zprávu ocenili dlouhým potleskem.

Pomocný biskup zastupuje diecézního biskupa, pomáhá mu při řízení diecéze a je jeho poradcem při řešení závažnějších věcí, hlavně pastorační povahy.

Oslavy měly letos nabitý doprovodný program, kromě koncertů a besed, jejichž ústředním motivem byla rodina, mohli zajít i na výstavu pravoslavných ikon bulharské výtvarnice Stefky Nikolové, zapojit se do ručního opisování bible, či využít netradičních zpovědnic – ve zdi. Ta tvoří jednu z hranic prostranství u baziliky, které odděluje od příjezdové silnice a je v ní kolonáda podepřená sloupy. S věřícími tady hovořilo několik kněžích.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Rádio získalo prasátečko za cizí koláž. Už před lety zesměšnila banku

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...Najdete na iDNES.cz