Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poutníky vítá nový Velehrad a těší se, že za rok přijede papež

  11:33aktualizováno  11:33
Velehrad se po roce znovu mění na centrum věřících z celé republiky. Na 30 tisíc lidí zde oslaví příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Ve středu začínají Dny lidí dobré vůle, ve čtvrtek bude Národní pouť. Velehrad letos poutníky vítá v nové podobě, přibyla například 70 metrů dlouhá zeď určená k odpočinku i modlitbám a řada dalších novinek.

VELEHRADSKÁ PROMĚNA. Nová zeď s osmi sochami odděluje baziliku od cesty a také poutníkům nabízí úkryt před sluncem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Církevní slavnost a zároveň generálka na mnohem větší událost. Tak lze charakterizovat oblíbené Dny lidí dobré vůle, které na poutním Velehradě začínají už ve středu.

Informační plánek Dnů lidí dobré vůle (celý plánek i s vysvětlivkami se zobrazí

Informační plánek Dnů lidí dobré vůle (celý plánek i s vysvětlivkami se zobrazí po rozkliknutí)

Místo, kde se každoročně scházejí desetitisíce věřících z celé republiky i zahraničí, biskupové, kněží i zástupci české vlády, se s předstihem připravuje na velký den.

Ten nastane za rok, kdy by na Velehrad měl dorazit papež Benedikt XVI., aby tady oslavil jubilejní výročí - 1 150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Prapory, které na výročí upozorňují, visí u baziliky už teď. Návštěvníky navíc čeká velké překvapení. Poutní místo je už na první pohled jiné. "Máme za sebou největší změnu za posledních sto let," upozornil duchovní správce Velehradu Petr Přádka.

Co se změnilo? Areál u baziliky dělí od silnice nová 70 metrů dlouhá vysoká zeď, která by měla návštěvníkům poskytnout místo pro odpočinek ve stínu i modlitbu.

Program

Dny lidí dobré vůle na Velehradě

Středa 4. července

9:00 - Kurz Škola lásky v rodině
10:00 - Fotografický workshop, Fotbalové dovednosti, Turnaj v ping-pongu (a 17:00), Akce pro životní prostředí
13:00 - Stolní tenis pro veřejnost, Přepisování Bible (do 23:00)
14:00 - Fotbalové dovednosti, Akce na gymnáziu, Program Velehrad dětem, Akce s časopisem IN!
16:00 - Setkání vozíčkářů
17:00 - Finále ping-pongu
19:30 - Večer lidí dobré vůle
20:00 - Program církevních hnutí a komunit
23:00 - Mše svatá

Čtvrtek 5. července

8:00-14:00 - Přepisování Bible
10:30 - Slavnostní poutní mše svatá, kardinál Dominik Duka
13:30 - Cyrilometodějská ikonografie
15:00 - Byzantsko-slovanská liturgie

Celé nádvoří před bazilikou je nově vydlážděné, pískový povrch vedle kostela nahradil trávník, zrekonstruovaná je kašna uprostřed nádvoří a úplně nové jsou i toalety.

Hosté slavnosti musejí počítat s tím, že stejně jako loni se autem na Velehrad nedostanou. K dispozici proto bude záložní parkoviště.

Vedle tradičního obchvatu Starého Města, který bude zavřený od středečních 17 hodin do pozdní noci a ve čtvrtek od 6 do 20 hodin, můžou své vozy odstavit na sousední travnatou plochu.

"Na cestu se vejde kolem dvou tisíc aut, ale příští rok jich bude víc. Proto už teď chceme zkusit záložní místo," vysvětlil starosta Velehradu Stanislav Gregůrek. Ostatní návštěvníky bude z Uherského Hradiště, Starého Města nebo Zlechova vozit po oba dny kyvadlová doprava.

Pokud na slavnosti míříte na kole, musíte se vyhnout hlavní cestě od Starého Města. Cyklisté i pěší mohou využít cyklostezku, která vede souběžně s hlavní cestou. Zavede je přímo k areálu. "Kola si pak mohou zamknout na stojanech třeba u obecního úřadu," nabízí tradiční řešení starosta.

Pořadatelé předpokládají, že do obce zamíří kolem 30 tisíc lidí. Vzhledem k tropickému počasí jim ale radí, aby se zásobili vodou.

Na nádvoří, kde se ve čtvrtek před polednem odehraje slavnostní mše, totiž není jediný slunečník ani strom, který by poskytoval stín.

"S tím počítám a pro jistotu mám sbalený i deštník nebo pláštěnku," upozornila Jarmila Neužilová z Uherského Hradiště. Na Moravu by totiž před víkendem mohly dorazit i bouřky.

Účinkující, kteří se ve středu večer objeví na pódiu na nádvoří, budou ale před deštěm chránění. Hrát bude například Jiří Pavlica s Hradišťanem. Návštěvníci mohou na Velehrad přijet už před koncertem. Pořadatelé pro ně připravili akce pro děti, vystoupení kouzelníka, fotbalový trénink s Antonínem Panenkou nebo ruční přepisování Bible. Všechny programy jsou zdarma.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz