Ruský premiér Dmitrij Medveděv

Ruský premiér Dmitrij Medveděv | foto: AP

KOMENTÁŘ: Medveděvův pohádkový majetek šokoval, ozvali se tentokrát i mladí

  • 514
Tento víkend proběhla v desítkách ruských měst série veřejných občanských protestů. Vyvolalo je nařčení předsedy ruské vlády z korupce. Dokument popisující rozsáhlý majetek Dmitrije Anatolijeviče Medveděva byl nejprve publikován na webových stránkách Fondu boje s korupcí (FBK) a nyní koluje na internetu. Reakce moci byla tvrdá a rychlá, píše ve svém komentáři Vladimír Votápek.

Největší z demonstrací, která se konala v Moskvě, byla rozehnána a velký počet jejích účastníků byl zadržen (psali jsme zde). Přesně podle tradice posledních let, kdy se Kreml snaží potlačit každý projev občanských aktivit, které by byly nezávislé, nebo dokonce kritické vůči mocenským špičkám.

Odhady účasti na moskevské demonstraci se již tradičně liší a sahají od několika tisíc do deseti tisíc protestujících. Počet zatčených se údajně pohybuje kolem 1 000 osob, což můžeme odhadnout na cca desetinu celkového počtu účastníků.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Hlavní organizátor Alexej Navalnyj byl zadržen téměř okamžitě poté, co se objevil na Puškinském náměstí. Hned druhý den dostal u soudu pokutu 20 tisíc rublů za organizování nedovolené demonstrace a byl odsouzen na 15 dnů, protože údajně kladl odpor při zatýkání.

Policie následně prohledala prostory FBK. Státní moc tedy reagovala nekompromisně a bez váhání, mimo jiné proto, že má z posledních let s rozháněním nepovolených demonstrací a trestáním jejich organizátorů velkou zkušenost. Připomeňme si přitom, že tentokrát nešlo o protesty proti politickému uspořádání nebo proti potlačování lidských a občanských práv. Rozehnaná demonstrace si, alespoň navenek, nekladla žádné prvoplánové politické cíle a chtěla pouze protestovat proti předpokládané korupci premiéra Dmitrije Medveděva.

Jenomže v dnešních ruských podmínkách je politikou skoro cokoli. A když se občané chtějí svobodně vyjadřovat ke korupci nebo nedej Pánbůh dokonce kritizovat příslušníky vládnoucí vrstvy, jde přímo o protistátní činnost.

Mladí v řadách demonstrantů

Pro poslední demonstraci byla charakteristická relativně vysoká účast mladších protestujících, včetně neplnoletých demonstrantů. Komentátoři se zatím neshodli, zda jde o náhodu, nebo projev toho, že demokratickému hnutí v Rusku dorůstá nová generace. To by byl nepochybně významný fenomén.

V posledních letech bylo zjevné, že aktivita protestujících i jejich počty se v Rusku postupně snižují. Dílem kvůli únavě a rezignaci, dílem kvůli systematickým represím ze strany státního aparátu. A v neposlední řadě v důsledku velmi důkladné a profesionálně řízené vládní propagandy. Ať už měli lidé jakékoli důvody pro ignorování protestů, skutečností zůstávalo, že demonstrace z posledních let nesnesly srovnání s manifestacemi, které například po zfalšování parlamentních voleb v r. 2011 přivedly do ulic Moskvy a Petrohradu statisíce lidí.

Kremlu bylo samozřejmě jasné, že část protestujících se nikdy nepodaří umlčet. Tito občané, kteří se v devadesátých letech „nakazili“ virem západní demokracie, se jen těžko smiřují se současným režimem a budou proti němu vždy protestovat. Taktikou vlády ale bylo obklopit je zdí nezájmu a ignorování a tím eliminovat jejich vliv na většinovou populaci. A v poslední době se zdálo, že tato strategie slaví úspěch. Pokud by se tedy nyní ukázalo, že stačí vypustit na Youtube dokument popisující korupci v kremelských špičkách a na ulicích se objeví noví demonstranti, bylo by to pro Putina a spol. velmi nepříjemné.

Možná i proto se úřady snažily přítomnost mladých demonstrantů bagatelizovat a na veřejnost vypustily fámy o tom, že mladí lidé byli k účasti zlákáni slibem finanční kompenzace. Upřímně řečeno, to je opravdu velmi neuvěřitelné tvrzení, protože v podmínkách ruského policejního státu je něco podobného (tedy aby opozice uplácela demonstranty) prostě nemožné. Kreml se proto asi bude muset smířit s tím, že každá propaganda má své meze a ani mladá ruská generace nemusí být imunní vůči ideálům občanské společnosti a právního státu.

Co ukázala dokument

Vraťme se k přibližně čtyřicetiminutovému dokumentu, pojmenovanému „Он вам не Димон“, což můžeme přeložit jako „Pro Vás on není žádný Dimon“. Alexej Navalnyj a jeho spolupracovníci v něm uvádějí velké množství důkazů o personálním propojení ruského premiéra a bývalého prezidenta Medveděva s řadou osob a firem, které vlastní obrovské majetky v Rusku i zahraničí.

Rusové vtipkují o bídné ekonomice. Schytal to Putin i Medveděv

Autoři uvádějí příklady luxusních sídel a bytových komplexů, zemědělských podniků a pozemků, jachet za desítky milionů dolarů, vinohradů a koňských farem. Aniž by autor byl schopen posoudit pravdivost všech jednotlivých tvrzení, může konstatovat, že zní velmi přesvědčivě. Ostatně, nikdo asi nečeká, že bude možné jejich pravdivost objektivně a nezávisle ověřit, protože k tomu by byla nutná spolupráce ruských úřadů.

To podstatné je, že se uvedené video, s velmi uvěřitelným sdělením, šíří internetem. Až dosud má něco přes 14,5 milionu zhlédnutí a je, obrazně řečeno, další dírou pod čarou ponoru, se kterou se musí vyrovnávat ruský autoritativní a hluboce zkorumpovaný režim.

S odvoláním na zkušenost z posledních let lze očekávat, že se s tím Kreml nějak vyrovná. Postupně rostoucí cena ropy a zemního plynu přinese do ruské státní pokladny další desítky miliard dolarů, jejichž část bude možné použít na zamaskování těch nejhorších problémů. Pokud se Rusko nedostane do nějaké drahé konfrontace se Západem, například v oblasti nového kola zbrojení, bude moci ruská společnost pokračovat dosavadním směrem. Její ekonomika bude dál postupně zaostávat za vyspělým světem a ruští občané si budou moci užívat stále méně sociálních jistot i lidských práv. A to je bude znovu a znovu přivádět do ulic, aby dali průchod svému zklamání a hněvu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video