Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dlužníkům hrozí rychlejší dražby

  11:07aktualizováno  11:07
Vysočina - Půjčili si peníze od banky a zaručili se vlastním domem. Úvěr ale přestali splácet. Hrozí jim, že o nemovitost přijdou novým a rychlým způsobem - nedobrovolnou dražbou. "Už brzy první takovou aukci uspořádáme. Zákon, který ji umožňuje, platí od loňského roku," uvedl Jan Toscher, jednatel realitní kanceláře TB finance, která v Jihlavě s dražbami začíná.

"Dříve mohli věřitelé své zástavy vymáhat pouze soudní cestou formou exekucí," vysvětlil Toscher rozdíl mezi novým postupem a exekucemi, k nimž kvůli přetíženým soudům a nedostatečným zákonům téměř nedocházelo. Nový způsob postupuje mimosoudní cestou a tím vše zjednodušuje. Po všech zákonem přesně určených krocích tak může dlužník přijít o zastavený dům poměrně rychle.

Na prvním dražebním projektu začala realitní kancelář nedávno spolupracovat s místní pobočkou České spořitelny. Ta jí dala na zkoušku šest svých zástav - nemovitostí od lidí, kteří odmítali splácet úvěry. "První úspěch se dostavil téměř okamžitě. Přijeli jsme na obhlídku dvou domů v Telči a Dlouhé Brtnici, při jejich focení za námi přišli majitelé. Vysvětlili jsme jim, co je čeká a oni téměř okamžitě své dluhy s bankou vyrovnali," řekl Toscher. Jeho kancelář z toho neměla sice žádný finanční užitek, podle jednatele to byl ale především důkaz o tom, že nový způsob funguje.

Podle vedení České spořitelny je zatím na hodnocení celého projektu brzy. "První zkušenosti nejsou špatné, časem by to mohlo přinést dobré výsledky," soudí Miroslav Hájek ředitel jihlavské pobočky. Podle něj se ale nová právní úprava teprve zavádí a na podrobnou k analýzu je potřeba více času. Ředitel dále odmítl uvést konkrétní počet nesplácených úvěrů v místní bance.

O dražby zástav svých dlužníků má údajně zájem i zdejší zastoupení Československé obchodní banky. Vedení tohoto ústavu však kvůli dovolené nemohlo tuto zprávu potvrdit.

"O chystané aukce je zájem, vždyť vyvolávací cena může být poloviční než skutečná tržní, a to je pro mnoho kupující velmi zajímavé," zhodnotil jednatel Toscher. Účast na nedobrovolných aukcích doporučuje především těm, kteří se neplánují do vydraženého domu okamžitě stěhovat.

V nemovitosti totiž většinou zůstanou původní vlastníci a jejich vystěhování nesmí porušit žádný zákon, což může celou proceduru prodloužit. Dražby nejsou ani pro ty, kteří by chtěli k placení využít hypotéky nebo stavebního spoření. Nabídnutá částka musí totiž být vydražitelem složena do deseti dnů po odklepnutí licitátorem.
Mezi prvními budou nabízeny domy v Třešti a v Knínicích u Telče.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Najdete na iDNES.cz