Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj před lety půjčil lidem v nouzi. Stále mu nevrátili desítky tisíc

  20:03aktualizováno  20:03
Více než 80 tisíc korun dosud stále dluží lidé, kterým Karlovarský kraj v roce 2009 bezúročně půjčil peníze z fondu na pomoc zaměstnancům krachujících firem. Možnost získat úvěr ve výši maximálně 10 tisíc korun tehdy využili především pracovníci porcelánky v Nové Roli.

Třiatřiceti zaměstnancům krachujícího Karlovarského porcelánu v Nové Roli přivezli bezúročné půjčky přímo do závodu zástupci Karlovarského kraje 16. března 2009. Prvním dvěma žadatelům odpočítal bankovky ze svazku hejtman Josef Novotný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Peníze si tehdy půjčilo 33 jejích zaměstnanců. Když jim zástupci kraje v čele s hejtmanem Josefem Novotným v březnu 2009 bezúročné půjčky přímo do prostor závodu přivezli, byli lidé v porcelánce už čtyři měsíce bez výplaty.

Celkem kraj v roce 2009 poskytl padesáti lidem ze svého rozpočtu půl milionu korun. Deset z nich peníze dosud stále nevrátilo. Termín splatnosti přitom vypršel už na podzim minulého roku.

"Tito lidé jsou nějakým způsobem ještě ve sledování či v jednání z důvodu, že půjčku neuhradili," potvrdila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Pětice dlužníků už čelí exekuci. Soud nařídil prodej věcí v jejich vlastnictví a kraj teď čeká na vymožení pohledávky. "U ostatních soud nařídil srážky ze mzdy nebo nebyli zastiženi na své adrese," upřesnila Pavlíková. Ke konci října 2012 je celková výše dluhu 80 279 korun.

Kraj mohl půjčit až dva miliony korun

Krajské zastupitelstvo v roce 2009 do fondu pomoci zaměstnancům krachujících firem vyčlenilo dva miliony korun. Lidé v nouzi, kteří splnili podmínky a úvěr dostali, začali splácet s půlročním odkladem po čtyřech nebo pěti stovkách měsíčně. A to nejdéle dva roky.

Finanční krize tehdy dopadala na desítky firem, které propouštěly nebo se chystaly propouštět. Ohroženo bylo také asi 1 300 zaměstnanců zkrachovalého Karlovarského porcelánu, kteří naposledy dostali 50 procent mzdy za listopad 2008.

Půjčky byly určeny předem vytipovanému okruhu lidí. Jejich seznam kraj sestavil ve spolupráci s odbory dotčených firem. V první řadě to byly matky samoživitelky nebo starší osamělé lidi.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz