Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dlouhodobě nezaměstnaných je více

  16:23aktualizováno  16:23
Brněnský kraj - Petr Hodina je jeden z lidí, kteří nemají práci už více než dva roky. Podobně jako on je na tom na jihu Moravy téměř deset tisíc dalších mužů a žen, více než rok bez práce je dalších deset a půl tisíce lidí - to už je více než třicet šest procent všech nezaměstnaných na jihu Moravy. Počet lidí, kteří jsou bez práce více než jeden rok, roste a přidělává tak vrásky odborníkům z úřadů práce.

A to i přesto, že většina ostatních ukazatelů spojených se statistikami nezaměstnanosti na jihu Moravy, vyznívá mnohem příznivěji. Ve všech okresech Brněnského kraje nezaměstnanost buď klesla nebo stagnuje, v nabídce úřadů práce je více volných míst. "Všude slyším, jak se situace zlepšuje, ale sám už nevím, co bych udělal. Pracovat chci, ale práce pro mě není," říká Petr Hodina. "Dlouhodobá nezaměstnanost je opravdu problém, lidí, kteří nemohou najít práci více než jeden rok, je výrazně více," říká mluvčí brněnského úřadu práce Ivana Drmolová.

Situace s dlouhodobě nezaměstnanými je přitom stejná v celém kraji a na její varující nárůst upozorňuje také zpráva o nezaměstnanosti v Brněnském kraji za loňský rok. Podle statistik, které zpracovali odborníci ze sedmi jihomoravských úřadů práce, je nejhorší situace na Blanensku a Vyškovsku, nejméně dlouhodobě nezaměstnaných je pak na Znojemsku a v okrese Brno - venkov.

Kdo patří do skupiny lidí, kteří přes všechnu snahu nenarazí na práci i několik let? "Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé se základním vzděláním, se změněnou pracovní schopností, maminky s dětmi a také lidé starší padesáti let. U těchto skupin se práce hledá mnohem hůře než v jiných kategoriích," říká Ivana Drmolová. Ta připouští, že části dlouhodobě nezaměstnaných může jejich situace vyhovovat. "Některým lidem stačí k životu sociální dávky a aby je mohli dostat, musí být zaregistrováni na úřadu práce. Motivací takových lidí není rozhodně najít si práci," dodává Drmolová.

Odborníci nyní hledají cesty, jak počet lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce snížit. "Nabízíme těmto lidem rekvalifikace, podporujeme vytvářením míst pro zdravotně postižené a také nabídku veřejných prací," říká Drmolová.

Zdroj: Úřad práce Brno město

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Policie znovu udělala razii u Rittigových právníků kvůli krácení daní

Protikorupční policie zasahuje v sídle právnické kanceláře MSB Legal, která

Policie po letech znovu vyrazila do právní kanceláře MSB Legal. Podle Vrchního státního zastupitelství to souvisí s...

Najdete na iDNES.cz