Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divné šachy u policie

  0:13aktualizováno  0:13
Praha - Pražská kriminální policie se může od února chlubit kuriozitou: na postech řadových detektivů slouží policisté s nejvyššími šaržemi. Je to přitom jen nejmenší pozoruhodnost podivné personální hry, která může policejní oddělení připravit o pověst prestižního útvaru.

Vysocí policejní důstojníci se na řadová místa pražských kriminalistů dostali poté, co se koncem loňského roku otřáslo v základech vedení Inspekce ministra vnitra.

Nevědí, proč museli odejít
Z tohoto útvaru, který vyšetřuje trestné činy policistů, musela odejít řada významných pracovníků: zástupce ředitele, plukovník Jiří Zábrodský, šéf středočeské expozitury, plukovník Radovan Šťastný, a šéf pražské expozitury, podplukovník Miroslav Milec. Všichni ze dne na den na svých postech skončili.

Oficiální verze tlumočená ředitelem inspekce Mikulášem Tominem zní: "Reorganizace a obměna funkcionářů, jejichž řízení bylo neefektivní a těžkopádné." (Šťastného a Milcovo oddělení podle statistik však vyšetřovalo nejvíce případů.)

Klíčem k personálním změnám tak mohla být skutečnost, že Zábrodský s Milcem v prosinci navštívili poslance bezpečnostního výboru, u kterých si postěžovali, že inspekce pod vedením Tomina pracuje špatně.

Že policisty Tomin odvolal právě kvůli této schůzce, si myslí mimo jiné sociálnědemokratický poslanec a bývalý náměstek ministra vnitra Petr Ibl.

Ať tak či onak, Tomin své nejbližší spolupracovníky rozprášil po republice. A někteří z nich nedávno nastoupili k pražské kriminálce.

Konkrétně jde o trojici nejvyšších exinspektorů, doplněnou ještě dalším vyhozeným kolegou.

Záhadné zákulisní hry?
 
"Je to nestandardní z mnoha důvodů. Vytvořit takovou odbojnou buňku se může pražské policii škaredě vymstít. Každý je teď nervózní a přemýšlí, jestli se náhodou nechystá válka policajtů," říká důstojník policejního prezidia, který je s detaily přestupu seznámen.

Samotné okolnosti nástupu důstojníků, kteří si s sebou přinášejí citlivé informace o kauzách vyšetřovaných inspekcí, jsou více než podivné.

"Šéfové jednotlivých odborů, u nichž nyní pracují, se o nových podřízených - Zábrodském a spol. - dozvěděli až v den, kdy nastoupili. Nehledě na to, že okamžitě dostali k platu celkem vysoké příplatky," doplňuje policista z prezidia.

Náměstek šéfa pražské správy Zdeněk Janíček, pod něhož kriminálka spadá, se vše snaží vysvětlit následovně: "Podle předpisů jsme jim museli nabídnout volná místa.
Tahle byla k mání a oni je přijali."

Víc však prý o nevyzpytatelné transakci neví a odkazuje na dočasného šéfa správy Miroslava Platila. "Byli k nám převeleni rozkazem," doplňuje Platil. "Mají chuť do práce, a až zjistím, že pracují špatně, tak jim ohodnocení odeberu," komentuje příplatky.

Exinspektoři nechtějí o podrobnostech přestupu mluvit. "Nebudu ty problémy řešit prostřednictvím médií. Budu se bránit cestou odvolání," uvedl Zábrodský.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz