Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dívky snáze podlehnou drogám

  0:01aktualizováno  0:01
Dívky a mladé ženy mají větší sklon k závislosti na drogách a alkoholu než chlapci. K návykovým látkám je navíc přivádějí jiné důvody než chlapce. "Rychleji se stanou závislými, i když užívají menší dávky alkoholu, drog nebo kokainu. Také zdravotní následky se dostavují rychleji a silněji," prohlásil Joseph A. Califano z Národního centra pro závislost a návykové látky newyorské Columbia University.

Vlivem drog na mladé ženy a muže zabýval tři roky. Počet dívek a chlapců, kteří pijí alkohol, se nijak zvlášť neliší. Na středních školách v USA s alkoholem experimentuje 45 procent dívek a 49 procent chlapců. Odlišné jsou však důvody, které je k tomu vedou.

Chlapci přistupují k cigaretám, alkoholu a drogám hlavně jako ke hře přinášející vzrušení a napětí. Domnívají se, že návykové látky mohou "zvýšit jejich sociální status" a z toho plynoucí postavení v partě. Naopak dívky se uchylují k alkoholu, cigaretám a drogám ve stresových situacích a ve stavech deprese.

Kromě deprese a stresových situací mají sklony k závislosti na alkoholu a drogách dívky, u kterých se rychleji dostaví puberta nebo trpí poruchami příjmu potravy (například bulimií či mentální anorexií). Důvodem, proč se uchýlit ke skleničce, může být také sexuální a psychické zneužívání nebo časté stěhování a s tím souvisící změna komunity.

Proto například přestupy z druhého stupně na střední školu nebo vysokou patří mezi riziková období. Dosud neznámým rizikem je také kofein. Průzkum prokázal, že dívky dopřávající si kávu častěji kouří a pijí alkohol než dívky, které se kávě vyhýbají.

Zdravotní následky jsou u žen mnohem horší
Podle odborníků následky užívání drog a alkoholu jsou mnohem horší u žen než u mužů. Těžké kuřačky trpí častěji než muži rakovinou plic, alkoholičky poškozením mozku, problémy se srdcem, onemocněním jater. K poškození organismu navíc dochází mnohem rychleji a při menších dávkách.

"Průzkum ukázal rozdílné cesty, které vedou mladé dívky k užívání návykových látek. Nyní je na rodičích, škole, komunitách a duchovních, aby přijali opatření, která by situaci změnila," prohlásila iniciátorka průzkumu, manželka floridského guvernéra Columba Bushová, jejíž dcera má také problémy s drogami.

A jak z toho ven? Jiné příčiny alkoholismu a drogové závislosti u žen naznačují, že také jejich léčba by měla probíhat odděleně od mužů a měla by se ubírat jiným směrem. Základem však zůstávají programy prevence, které by se měly zaměřit na dívky v rizikových obdobích.

Důležitá je také role rodiny. Asi 61 procent dívek uvedlo, že právě diskuse s rodiči je odradila od kouření, alkoholu a užívání drog. Odpovědnost by však na sebe měla vzít i média, dodávají odborníci. Záběry žen s cigaretou a skleničkou v ruce, reklama na tabákové výrobky a alkohol by měly zmizet z pořadů a časopisů pro dívky a mladé ženy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Najdete na iDNES.cz