Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dívka zemřela při tělocviku na srdeční vadu

  17:53aktualizováno  17:53
Karviná - Čtrnáctiletá žačka karvinské základní školy zemřela v úterý dopoledne při hodině tělesné výchovy na srdeční slabost. Lékařům rychlé záchranné služby se v parku sice podařilo dívku oživit, ale v nemocnici zemřela. Základní škola Majakovského v Karviné odmítla pochybení učitelky. Rodiče a spolužáci však tvrdí, že si dívka stěžovala na bolest, ale učitelka jí přidala další kolečko běhu navíc. Policie případ uzavřela s tím, že nikoho stíhat nebude.

Odborníci se v názorech různí
Někteří odborníci soudí, že učitelka nepostupovala rozumně. "V okamžiku, kdy si dívka stěžovala na nevolnost, měla učitelka dvě možnosti. Podle rozumnější varianty, kterou by zvolila velká část pedagogů, měla dívce dovolit přestávku. Ona zvolila druhou. Stížnosti neuvěřila, a doplatila na to," řekl náměstek ředitele Výzkumného ústavu pedagogického v Praze Jan Tupý.

Tupý se však domnívá, že by učitelka za své jednání neměla být potrestána. "Největším trestem je už to, že se tato tragická událost vůbec stala. Myslím, že se v budoucnu bude na výuku dívat úplně jinak," dodal Tupý.

Vedoucí katedry tělesné výchovy Ostravské univerzity Vojtěch Gajda pochybuje, že by kantorka dívku nechala cvičit i s vědomím, že jí není dobře. "V tom případě by to už nebyla věc nedostatečného vzdělání pedagoga. Na vině by byla porucha osobnosti učitele," řekl Gajda.

Oba odborníci se shodli na tom, že rozhodnutí učitelky ovlivnil i záporný vztah současných dětí k pohybu. "Žáci rádi simulují. Zvláště v pubertě se tímto způsobem často pokoušejí zbavit povinnosti cvičit. Je velmi obtížné určit, zda je dítěti opravdu špatně," řekl Gajda. Dodal však, že většina učitelů by v tomto případě nejdříve s dítětem promluvila a snažila se zjistit, jak se cítí. "Blížící se infarkt ale mnohdy nepozná ani lékař," uvedl.

Za smrtí stojí skrytá srdeční vada
Dívka zkolabovala při nácviku vytrvalostního běhu, když ji učitelka přiměla, aby běžela navíc další kolo. Pitva potvrdila, že zemřela na zástavu srdce způsobenou do té doby skrytou srdeční vadou. "Pitva prokázala, že dívce v důsledku skryté vady
selhalo srdce. Zemřela přirozenou smrtí bez cizího zavinění. Nikoho stíhat nebudeme," uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

"Nevěděli jsme o tom, že byla nemocná," uvedla i matka zemřelé dívky. Případ začala šetřit policie, vyslýchala žáky. "Zatím jsme nezjistili, že by její smrt někdo zavinil," uvedla karvinská policejní mluvčí Petra Cieslarová.

Vadu neobjevili ani specialisté
"Podle všech vyšetření byla zcela zdravá. Až pitva ukázala vrozenou srdeční chorobu kardiopatii," potvrdila ošetřující lékařka školačky a zároveň dětská kardioložka Milada Canibalová.

"Je to málo rozšířené onemocnění srdečního svalu, které se dlouho nemusí projevit, které se nedá léčit, postupně se rozvíjí a je pro ně typické náhlé úmrtí. Mohla umřít ve spaní, cestou na autobus, kdykoliv," řekla lékařka.

Dívka byla před dvěma lety na preventivním vyšetření srdce, protože tato nemoc, která je částečně dědičná, se již v rodině vyskytuje. Vyšetření žádné onemocnění neukázalo a nepřišli na ně ani lékaři, kteří ji v červnu odebrali slepé střevo.

Spolužačky a rodiče viní učitelku
Ředitel školy Jiří Šnapka popsal, že žákyně běžely v parku stopadesátimetrový okruh. "Protože Irena běžela pomalu, vyzvala ji učitelka k opakování kolečka," líčil. Ta však po padesáti metrech omdlela a už se ji nepodařilo oživit. "Udělali jsme pro její záchranu maximum," uvedl ředitel Záchranné služby okresu Karviná Josef Pulcer.

Některé žákyně nemohou přijít tělocvikářce, kterou považují za přísnou, na jméno. Vedení školy ale za ní stojí. "Je sice náročná, ale není žádný nelida. O nemoci žákyně nevěděla a ona sama si jí před během na nic nestěžovala," tvrdil ředitel. "Potvrdily to tři její spolužačky," dodal.

Matka uvedla, že zprávu, kterou rodičům škola poslala, zatím nepodepíše. "Chci si nejprve udělat jasno v tom, jak se to ve skutečnosti odehrálo, promluvit i se spolužačkami," uvedla.

Atmosféra ve škole je napjatá
Ve škole to vře. Na dveře kabinetu tělocvikářky někdo napsal vrah. "Je to pro ni hrozné. Panika už vznikla i mezi maminkami. Houfně chodí pro potvrzení, že jejich děti nemohou v tělocviku cvičit," řekla lékařka Canibalová.

Školačka podle prvotních odhadů lékařů zemřela na srdeční slabost. Po dvou hodinách od převozu v nemocnici zemřela. Škola se za učitelku postavila. "Je to zkušená kantorka. Je sice přísná, ale nikoho netýrá a ani nešikanuje," řekla zástupkyně ředitele školy Jana Neulingerová.

Právě na příliš náročné metody učitelky přitom poukázali po tragické události rodiče. "Irena učitelku při běhání v parku upozornila, na to, že jí není dobře. Nevěřila jí. Dokonce musela běžet kolečko navíc, při kterém zkolabovala," řekla ČTK matka jedné ze spolužaček mrtvé dívky, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Na učitelku si měli rodiče už stěžovat
Podle zástupkyně ředitele školy šlo o nešťastnou událost. "O skryté srdeční vadě nikdo nevěděl. Ze 4. září dokonce máme lékařskou zprávu, ve které je uvedeno, že Irena je zcela zdravá a nepotřebuje při tělesné výchově žádné úlevy," řekla iDNES Neulingerová. Podle ní je smrt při hodině nešťastnou náhodou. "Klidně se to mohlo stát při chůzi do schodů nebo při dobíhání autobusu," dodala.

Rodiče si na náročné metody učitelky tělesné výchovy údajně už dříve několikrát stěžovali. "Učitelka terorizovala všechny třídy," tvrdí Irenina spolužačka, podle které ředitel školy zakázal dětem účast na pohřbu.

Mluvčí severomoravské police Dagmar Bednarčíková uvedla, že policie se případem začala zabývat. "Ve středu událost oznámil ředitel školy. Zatím nevíme, zda v této souvislosti bude někdo obviněn," uvedla.
Autoři: , ,


Témata: Srdce

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Spíše proti. Hamáček straníky na Plzeňsku k vládnímu angažmá nepřesvědčil

Lídři ČSSD Jan Hamáček (v popředí) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s...

Předseda ČSSD Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola v neděli v Plzni přesvědčovali zástupce místních...

Vlekaři se podle inspekce polepšili při zasněžování sjezdovek

Vlekaři na Černé hoře intenzivně zasněžují sjezdovku Anděl, která se otevře už...

Lyžařské areály se zlepšily v dodržování zákonem stanovených limitů pro odběr povrchových vod pro zasněžování...

Najdete na iDNES.cz