Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dívka zemřela při tělocviku na srdeční vadu

  17:53aktualizováno  17:53
Karviná - Čtrnáctiletá žačka karvinské základní školy zemřela v úterý dopoledne při hodině tělesné výchovy na srdeční slabost. Lékařům rychlé záchranné služby se v parku sice podařilo dívku oživit, ale v nemocnici zemřela. Základní škola Majakovského v Karviné odmítla pochybení učitelky. Rodiče a spolužáci však tvrdí, že si dívka stěžovala na bolest, ale učitelka jí přidala další kolečko běhu navíc. Policie případ uzavřela s tím, že nikoho stíhat nebude.

Odborníci se v názorech různí
Někteří odborníci soudí, že učitelka nepostupovala rozumně. "V okamžiku, kdy si dívka stěžovala na nevolnost, měla učitelka dvě možnosti. Podle rozumnější varianty, kterou by zvolila velká část pedagogů, měla dívce dovolit přestávku. Ona zvolila druhou. Stížnosti neuvěřila, a doplatila na to," řekl náměstek ředitele Výzkumného ústavu pedagogického v Praze Jan Tupý.

Tupý se však domnívá, že by učitelka za své jednání neměla být potrestána. "Největším trestem je už to, že se tato tragická událost vůbec stala. Myslím, že se v budoucnu bude na výuku dívat úplně jinak," dodal Tupý.

Vedoucí katedry tělesné výchovy Ostravské univerzity Vojtěch Gajda pochybuje, že by kantorka dívku nechala cvičit i s vědomím, že jí není dobře. "V tom případě by to už nebyla věc nedostatečného vzdělání pedagoga. Na vině by byla porucha osobnosti učitele," řekl Gajda.

Oba odborníci se shodli na tom, že rozhodnutí učitelky ovlivnil i záporný vztah současných dětí k pohybu. "Žáci rádi simulují. Zvláště v pubertě se tímto způsobem často pokoušejí zbavit povinnosti cvičit. Je velmi obtížné určit, zda je dítěti opravdu špatně," řekl Gajda. Dodal však, že většina učitelů by v tomto případě nejdříve s dítětem promluvila a snažila se zjistit, jak se cítí. "Blížící se infarkt ale mnohdy nepozná ani lékař," uvedl.

Za smrtí stojí skrytá srdeční vada
Dívka zkolabovala při nácviku vytrvalostního běhu, když ji učitelka přiměla, aby běžela navíc další kolo. Pitva potvrdila, že zemřela na zástavu srdce způsobenou do té doby skrytou srdeční vadou. "Pitva prokázala, že dívce v důsledku skryté vady
selhalo srdce. Zemřela přirozenou smrtí bez cizího zavinění. Nikoho stíhat nebudeme," uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

"Nevěděli jsme o tom, že byla nemocná," uvedla i matka zemřelé dívky. Případ začala šetřit policie, vyslýchala žáky. "Zatím jsme nezjistili, že by její smrt někdo zavinil," uvedla karvinská policejní mluvčí Petra Cieslarová.

Vadu neobjevili ani specialisté
"Podle všech vyšetření byla zcela zdravá. Až pitva ukázala vrozenou srdeční chorobu kardiopatii," potvrdila ošetřující lékařka školačky a zároveň dětská kardioložka Milada Canibalová.

"Je to málo rozšířené onemocnění srdečního svalu, které se dlouho nemusí projevit, které se nedá léčit, postupně se rozvíjí a je pro ně typické náhlé úmrtí. Mohla umřít ve spaní, cestou na autobus, kdykoliv," řekla lékařka.

Dívka byla před dvěma lety na preventivním vyšetření srdce, protože tato nemoc, která je částečně dědičná, se již v rodině vyskytuje. Vyšetření žádné onemocnění neukázalo a nepřišli na ně ani lékaři, kteří ji v červnu odebrali slepé střevo.

Spolužačky a rodiče viní učitelku
Ředitel školy Jiří Šnapka popsal, že žákyně běžely v parku stopadesátimetrový okruh. "Protože Irena běžela pomalu, vyzvala ji učitelka k opakování kolečka," líčil. Ta však po padesáti metrech omdlela a už se ji nepodařilo oživit. "Udělali jsme pro její záchranu maximum," uvedl ředitel Záchranné služby okresu Karviná Josef Pulcer.

Některé žákyně nemohou přijít tělocvikářce, kterou považují za přísnou, na jméno. Vedení školy ale za ní stojí. "Je sice náročná, ale není žádný nelida. O nemoci žákyně nevěděla a ona sama si jí před během na nic nestěžovala," tvrdil ředitel. "Potvrdily to tři její spolužačky," dodal.

Matka uvedla, že zprávu, kterou rodičům škola poslala, zatím nepodepíše. "Chci si nejprve udělat jasno v tom, jak se to ve skutečnosti odehrálo, promluvit i se spolužačkami," uvedla.

Atmosféra ve škole je napjatá
Ve škole to vře. Na dveře kabinetu tělocvikářky někdo napsal vrah. "Je to pro ni hrozné. Panika už vznikla i mezi maminkami. Houfně chodí pro potvrzení, že jejich děti nemohou v tělocviku cvičit," řekla lékařka Canibalová.

Školačka podle prvotních odhadů lékařů zemřela na srdeční slabost. Po dvou hodinách od převozu v nemocnici zemřela. Škola se za učitelku postavila. "Je to zkušená kantorka. Je sice přísná, ale nikoho netýrá a ani nešikanuje," řekla zástupkyně ředitele školy Jana Neulingerová.

Právě na příliš náročné metody učitelky přitom poukázali po tragické události rodiče. "Irena učitelku při běhání v parku upozornila, na to, že jí není dobře. Nevěřila jí. Dokonce musela běžet kolečko navíc, při kterém zkolabovala," řekla ČTK matka jedné ze spolužaček mrtvé dívky, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Na učitelku si měli rodiče už stěžovat
Podle zástupkyně ředitele školy šlo o nešťastnou událost. "O skryté srdeční vadě nikdo nevěděl. Ze 4. září dokonce máme lékařskou zprávu, ve které je uvedeno, že Irena je zcela zdravá a nepotřebuje při tělesné výchově žádné úlevy," řekla iDNES Neulingerová. Podle ní je smrt při hodině nešťastnou náhodou. "Klidně se to mohlo stát při chůzi do schodů nebo při dobíhání autobusu," dodala.

Rodiče si na náročné metody učitelky tělesné výchovy údajně už dříve několikrát stěžovali. "Učitelka terorizovala všechny třídy," tvrdí Irenina spolužačka, podle které ředitel školy zakázal dětem účast na pohřbu.

Mluvčí severomoravské police Dagmar Bednarčíková uvedla, že policie se případem začala zabývat. "Ve středu událost oznámil ředitel školy. Zatím nevíme, zda v této souvislosti bude někdo obviněn," uvedla.
Autoři: , ,


Témata: Srdce

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz