Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dívka zemřela na vzácný druh TBC

  7:40aktualizováno  7:40
Střešovice - Ministerstvo zdravotnictví prošetřuje náhlou smrt třiadvacetileté dívky, která loni v srpnu zemřela v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Rodiče dívky mají velké pochybnosti o postupu lékařů a jsou přesvědčeni, že dívka mohla žít. Někteří lékaři však tvrdí, že dívka, do té doby zcela zdravá, zemřela na velmi vzácný druh tuberkulózy.

Například šéf České lékařské komory David Rath říká, že jde o nemoc, na kterou zatím lékaři nemají žádný lék a jsou zcela bezmocní.

Za pravdu mu dává i praktický lékař Jiří Wagenknecht. "Tato forma onemocnění tuberkulózou je velmi vzácná, je to téměř rarita," míní Wagenknecht, který však upozorňuje, že s konkrétním případem dívky není seznámen. "I kdyby se povedlo u pacienta včas takovou nemoc odhalit, asi by zůstal v nejlepším případě invalidní," dodal.

Lékaři prošetřují smrt mladé dívky
Třiadvacetiletá Michaela zemřela ve vojenské nemocnici ve Střešovicích. Rodiče a její sestra, kteří si nepřáli být jmenováni, jsou přesvědčeni, že lékaři mohli smrti předejít.

"Dlouho nemohli  přijít na to, co Michaele vůbec je. Trvalo čtyři týdny, než byly hotovy výsledky testů. Mezitím  ubíhal čas, kdy se možná dalo dceři pomoci," myslí si matka zemřelé dívky. "Lékaři každou chvíli měnili diagnózu," dodává.

Michaelina sestra podezírá lékaře, že zanedbali péči. "Několikrát jsem je upozornila na sestřiny výpadky paměti, ale odbyli mě, že jsou to běžné pooperační stavy. O dva dny později  jsme se dozvěděli, že je v kritickém stavu." 

Zdravotní stav dívky se podle názoru rodiny měnil každou chvíli. V poslední fázi lékaři Michaelu převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení, kde ji tři týdny udržovali v umělém spánku. "Přišli s tím, že našli bakterii tuberkulózy, ale následující týden tuto diagnózu zavrhli a řekli nám, že jde o listeriózu.  To je prý nemoc, která se získá například ze špatně upraveného masa," stěžuje si matka. "Teprve z pitevního nálezu jsme se dozvěděli, že dcera zemřela na tuberkulózní zápal plic a zápal mozkových blan tuberkulózního původu."

Rodina si stěžovala ministru zdravotnictví Bohumilu Fischerovi, který případ nechal prošetřit svým odborem kontroly. "My o té stížnosti víme, ale ještě nepadl žádný závěr. Jednotliví odborníci nemocnice se k tomu už vyjádřili. Nebudu vám k tomu ale nic říkat," odsekla lékařka vojenské nemocnice  Kateřina Kocourková, která také o Michaelu pečovala.

Rodiče dívky však nechápou, kde mohla jejich dcera přijít k tuberkulóze, když byla proti ní v dětství očkovaná. Podle plicního specialisty Petra Zatloukala však očkování pouze snižuje možnost nákazy těmi nejzávažnějšími formami tuberkulózy, ale nedokáže úplně zabránit jejímu vzniku. "Navíc existují případy, ve kterých si lékař nemůže být nikdy jist, zda jde skutečně o tuberkulózu. V případě tuberkulózního zánětu mozku se bacily zjišťují velmi obtížně. Při těžší formě plicního onemocnění se dá předpokládat, že jsou bacily vylučovány při kašli i ve vydechovaném vzduchu," dodává Petr Zatloukal.

Po smrti dívky se celá rodina nechala preventivně vyšetřit, jejich testy byly v pořádku. Vyšetření podstoupili také někteří kolegové zemřelé Michaely, která pracovala na ministerstvu zahraničí. "Ti, kteří se přihlásili, že s ní byli v kontaktu, šli na rentgen plic," řekla závodní lékařka ministerstva zahraniční Hana Šímová.
Případ projednávala také Česká lékařská komora. Její prezident David Rath je přesvědčen, že v Michaelině případu šlo o smrtelnou chorobu, dívka měla podle něho minimální šanci na vyléčení.

"Prostě i dnes jsou nemoci, které nedovedou vyléčit žádní lékaři ze žádného pracoviště na světě," píše v dopise rodičům Rath.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...Najdete na iDNES.cz