Soudní proces s policisty vyšel na desetitisíce korun. Ilustrační snímek

Soudní proces s policisty vyšel na desetitisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dívka o znásilnění lhala, přišlo se na to pozdě i kvůli úsporám policie

  • 196
Dva policisté z Teplic čelili obvinění ze znásilnění šestnáctileté dívky a byli kvůli tomu dva roky postaveni mimo službu. U soudu však před týdnem vyšlo najevo, že si dívka vše vymyslela. Na lež se mohlo přijít mnohem dříve, kdyby policie nešetřila na znaleckých posudcích. Proces se tím nakonec paradoxně prodražil.

"V poslední době se stává, že vyšetřovatel zavolá a rovnou se mě zeptá, zda se posudkem vejdou do určité cílové částky. Třeba osm tisíc, šest tisíc. A já ani nevím, o jaký případ se jedná," říká psycholožka Ilona Wölfelová. "Policie nemá peníze a vyšetřovatelé jsou limitováni nadřízenými," dodává.

Policie nechtěla sdělit, kolik přesně peněz má na znalecké posudky a zda to stačí. "Tyto peníze jsou vyčleněny v rozpočtu. Vše se řídí vyhláškou ministerstva vnitra, která stanoví taxu za hodinu znaleckého zkoumání na 100 až 350 korun. Záleží na vyšetřovateli, kterého znalce si vybere," konstatovala mluvčí severočeské policie Jana Matonohová.

Podle soudce Miroslava Čapka se stává, že pokud jeden znalec oznámí, že se nevejde do částky, vybere si vyšetřovatel jiného. A soud pak musí žádat o dodatek posudku, což už platí ministerstvo spravedlnosti. Příkladem je právě případ mužů obžalovaných ze znásilnění.

Posudek zaplatilo ministerstvo

Incident se stal v březnu 2010 na večírku v bytě jednoho z mladíků. Dívka u soudu tvrdila, že ji obstoupili tři obžalovaní, dva policisté a jejich kamarád, servali z ní šaty a pak s ní jeden souložil, zatímco dva policisté pražské dopravní policie chtěli alespoň orální sex.

Dívka se na policii neobrátila. O svém údajném zážitku se ale pochlubila v nemocnici, kde ležela s bolestmi kloubů. Uslyšela to lékařka, která vše oznámila (více o případu zde).

Policie začala shromažďovat důkazy a vyšetřovatel se obrátil i na soudní znalkyni Ilonu Wölfelovou, která zpracovala psychologický posudek.

Z počátku to vypadalo, že dívka může mluvit pravdu. Jenže soudci Čapkovi se její výpověď nezdála a nechal zpracovat dodatek k posudku. Psycholožka Wölfelová až v tuto chvíli dostala všechny potřebné dokumenty a důkazy a vypracovává zevrubný materiál, jehož závěrem je, že verze dívky se jeví jako nevěrohodná. Nový posudek stál jedenáct a půl tisíce a platil ho teplický soud, potažmo ministerstvo spravedlnosti.

"Místo toho, aby soudce důkazy pouze hodnotil, se mění ve vyšetřujícího soudce a obstarává důkazy. Těžiště dokazování se od policie přesouvá na soud," zlobí se Čapek.

Policistům se vrátí ušlá mzda

Soudu navíc pomohly i fotografie, které si z večírku pořizovali obžalovaní a které předložili obhájci až v průběhu procesu. Na fotografiích je dívka mnohem aktivnější, než bývají oběti při znásilnění.

Pokud by policie podle Čapka už na začátku zaplatila podrobný posudek, mohl stát ušetřit. Takhle vyplatilo ministerstvo spravedlnosti navíc 11,5 tisíce korun.

Policie musela oba obžalované policisty po dobu dvou let nahrazovat jinými a teď jim má doplatit ušlou mzdu za dva roky, kdy byli postaveni mimo službu a brali poloviční plat. Další desetitisíce stál samotný soudní proces. 


Video