Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dívek na gymnáziích ubylo, Scio testy více vyhovují chlapcům

  16:00aktualizováno  16:00
Dříve platilo, že na gymnáziích studuje více dívek než chlapců. Zejména výrazný byl tento poměr na osmiletých gymnáziích. Poměr se nyní obrací, zřejmě kvůli používání testů společnosti Scio u přijímaček. Více vyhovují fungování mužského mozku, míní někteří kantoři.

Přijímací zkoušky Gymnázium Mozartova, Pardubice (21.4.2008) | foto: Michal KlímaMF DNES

Gymnázia pozorují, že se na ně dostane víc chlapců než dřív, kdy vládly dívky.

"Dříve byl poměr dívky - chlapci tak 18:12, dnes je často opačný. Dle mého soudu je to dáno tím, že Scio má ve svých testech velké množství otázek, a to vyhovuje chlapcům. Často mají logické myšlení, ale nedokážou se déle soustředit," míní ředitel ostravského Wichterlova gymnázia Antonín Balnar. Podle něj to pozorují nejvíce právě u nižších ročníků gymnázií.

"Trochu mě to překvapilo, ale nakonec je asi v pořádku, když u přijímaček uspěje přibližně stejný počet dívek i chlapců," říká Anna Berková z Prahy, jejíž dcera se na školu se Scio testy dostala.

Podobnou zkušenost jako v Ostravě mají na pražském osmiletém gymnáziu Nad Alejí. "Podíl přijatých chlapců a dívek kolísá, počty dívek a chlapců ve třídách jsou přibližně vyrovnány. Před zavedením testů Scio převažovaly dívky," uvedl jeho ředitel Jiří Benda. Tato škola použila Scio testy zatím pětkrát, z toho dvakrát byl počet přijatých chlapců dokonce větší než počet přijatých dívek.

Dceři logika neseděla, říká matka

Obvykle se přitom na gymnázia hlásí a zejména dostává o něco více dívek - dokládají to i dlouhodobé statistiky Ústavu pro informace ve vzdělávání. Například ve školním roce 1997/1998 na osmiletá gymnázia nastoupilo 6 138 dívek a 4 939 chlapců.

Loni, kdy do škol mířily podstatně slabší populační ročníky, bylo přijato 4 918 dívek a 4 293 chlapců. "Dcera se na osmileté gymnázium skrz Scio testy nedostala a myslím, že jí jejich logické zadání plné chytáků nevyhovovalo," popisuje Kamila Váchová, která odmítla platit několik tisíc za přípravné kurzy.

Právě jejich cenu mají rodiče Sciu často za zlé - jeho šéf Ondřej Šteffl však tvrdí, že dítě může přijímačky zvládnout i bez nich. Jenže zkušenosti rodičů, kteří si za přípravu připlatili, potvrzují, že takové dítě bývá ve výhodě proto, že ví, jaké typy úloh přijímací zkoušky obsahují.

Neznamená to však, že by testy Scio byly nespravedlivé. "My víme, že mění poměry přijatých a že se poměry úspěšných chlapců a dívek vyrovnávají," říká Ondřej Šteffl. Podle něj je to tím, že klasické přijímací testy jsou často postavené na běžných školních znalostech a v nich bývají dívky lepší.

Dívky jsou trpělivější

Ředitel ostravského gymnázia Balnar nabízí ještě jiné vysvětlení. "Mladým slečnám vyhovovalo, když měly v testu jen tři až čtyři úlohy a řešení každé trvalo i s mezivýpočty i deset minut. Kluci v tom často udělali chybu," popisuje. Scio testy obsahují desítky otázek, u kterých se děti nemohou zdržovat.

Ředitel Scia Šteffl připomíná, že výsledky může ovlivnit i vedení školy tím, jakou důležitost v celkovém hodnocení dají jednotlivým Scio testům - pokud například dají větší váhu matematice, jsou úspěšnější kluci, dívky zase excelují v češtině. Podle ostravského ředitele Balnara navíc absolutně spravedlivý systém neexistuje. "Ani třeba zohledňování známek ze základních škol, protože každá je jiná, ani výstupní hodnocení - k tomu vůbec nepřihlížíme," říká Balnar.

Jsou navíc školy, kde změny v počtu přijatých kvůli Scio testům nepozorují - jde například o pražské Malostranské gymnázium. Jeho ředitel Tomáš Ledvinka to přičítá zejména tomu, že škola se dlouho prezentovala jako výtvarně zaměřená, a to je pro dívky lákavější, a více se jich proto hlásilo. Naopak nenabízí sportovní aktivity.

CO JSOU SCIO TESTY

Přijímací zkoušky společnosti Scio používá při testování uchazečů kolem dvou stovek středních škol, většinou gymnázií, a jejich počet stoupá. Mají tři části - matematiku, češtinu a obecné studijní předpoklady. Zadávají se centrálně, ale na školách pak je, jakou váhu jednotlivým částem testu přiloží - jinými slovy, jakou váhu budou dávat výsledkům v jednotlivých částech.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz