Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo v Karlíně čeká po sto letech oprava

  9:03aktualizováno  9:03
Karlín - V případě, že se plánovaná rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně neuskuteční do pěti let, je téměř jisté, že se tato scéna, jedna z největších v Praze, bude muset na několik let zcela uzavřít. "A to je jedna z nejlepších cest, jak divadlo úplně zlikvidovat," tvrdí ředitel Ladislav Županič. Rozsáhlá rekonstrukce, která má být zahájena v roce 2003, je přitom úplně první za sto dvacet let, co divadlo stojí. Vedení divadla o ni usiluje více než deset let.

Dosud poslední úprava, přístavba  foyer se zrcadly, se uskutečnila před patnácti lety. Od té doby divadlo kromě běžné údržby neustále chátrá.

Extrémně nevyhovující je například sociální zařízení, divadlu také chybí klimatizace. "Z patnácti divadel, která patří městu, je karlínské opravdu v nejhorším stavu," řekl radní Igor Němec. "Deset let ten úkol leží před magistrátem, byla to ale zatím otázka priorit," dodal.

Částka za zevrubné opravy by podle něj měla dosáhnout půl miliardy korun. Pokud se s rekonstrukcí bude otálet, suma se ještě zvýší.

Alarmující stav karlínské scény ilustruje například nehoda, která vyrazila dech pracovníkům, kteří zde před patnácti lety čistili mohutný lustr v hledišti. "Když se lustr tahal kladkou nahoru na trám, na němž od roku 1881 visel, trám se zlomil, lustr se zřítil a vyvrátil při tom tři řady," řekl Županič. V hledišti naštěstí v té době nikdo nebyl.

Projekt rekonstrukce, na nějž počátkem července rada vyčlenila z rozpočtu města jeden milion korun, má být hotov do konce roku. "Rekonstrukce interiéru, sociálního zařízení, elektroinstalace, vzduchotechniky a všech dalších desítky let zanedbaných prostor bude postupovat za provozu divadla. Divadlo vyhlásí pouze delší letní prázdniny," uvedl Jozef Macko z odboru městského investora.

Ředitel divadla si od zevrubných úprav nejvíce slibuje moderní jeviště a klimatizaci. "V létě v zimě z nás na jevišti crčí pot, špatným vzduchem trpí i diváci. Navíc stále nemáme točnu ani propadlo," sdělil Županič.

Pseudobarokní budova Hudebního divadla v Karlíně byla původně projektována pro cirkusová představení. Do konce devatenáctého století byla přestavěna pro účely varieté.

Ke slavným ředitelům karlínského divadla patřili Karel Hašler, E. F. Burian, Oldřich Nový nebo Jan Werich.

V divadle nyní sídlí také Divadlo Semafor a Orchestr Karla Vlacha. Hudební divadlo Karlín se specializuje především na muzikálovou a operetní tvorbu.

Karlínské hudební divadlo se pyšní jedním z nejkrásnějších interiérů. Celá budova však nutně potřebuje opravu, která si vyžádá až půl miliardy korun. (13. července 2001)

Do tří let má začít rozsáhlá rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně, první od roku 1881, kdy bylo postaveno. (13. črvence 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz