Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo Fidlovačka si zkusí operetu

  10:26aktualizováno  10:26
Praha - Čtvrteční premiérou klasické francouzské operety Ma m'zelle Nitouche se Divadlo Na Fid lovačce plně přihlásí k tradici nuselského Tyláčku, operetního divadla, kterým dřív bývalo. Na cestě hudebního divadla, po níž kráčí, je to další krok, protože operetu Fidlovačka ještě nedávala. "Mam'zelle Nitouche neznačí úpadek našeho divadla, ale naopak další stupeň nároků na soubor. Opereta je jeden z nejtěžších žánrů," tvrdí ředitel divadla a zároveň představitel hlavní role, klášterního učitele hudby Celestina alias operetního skladatele Floridora, Tomáš Töpfer.

Právě Celestin-Floridor bývala parádní role Oldřicha Nového, který operetu z roku 1883 v roce 1938 upravil. Od té doby se také Mam'zelle Nitouche hrála výhradně v jeho úpravě. Divadlo Na Fidlovačce se však poprvé po třiašedesáti letech vrátilo k původnímu překladu E. F. Züngela, který v rukopisu uchovává Národní divadlo.

Kromě prozaického důvodu, že za něj divadlo už nemusí platit tantiémy, dramaturgyně Helena Šimáčková zjistila, že jej Oldřich Nový moc neupravoval - oba texty se shodují asi z 80 procent.

"Dopsal si pouze pár parád ních čísel pro sebe. Při naší úpravě jsme postupovali podobně," vysvětlila Helena Šimáčková. "U některých monologů jsem v psaném textu pouze naznačila, o čem mají být, a zbytek si vymyslel Tomáš Töpfer sám." Ani režisér Jan Kačer, který se souborem Divadla Na Fidlovačce pracuje už potřetí, si nemyslí, že je opereta pokleslým žánrem.

"Léta jsem k operetě vyjadřoval pohrdání, ale teď musím dát za pravdu geniálnímu režisérovi Alfrédu Radokovi, který tvrdil, že je to nejtěžší divadelní žánr. Mam'zelle Nitouche je navíc opereta krásná, něžná a lyrická," říká Kačer.

Jako režisér zároveň ocenil práci souboru, z něhož tentokrát dostali příležitost především ti nejmladší: v roli klášterní chovanky Denisy, přezdívané pro svou cudnost Mam'zelle Nitouche - Slečna Netýkavka, která se po nocích mění v divadelní subretu, se představí konzervatoristka Zuzana Vejvodová, jejího ženicha poručíka Fernanda hraje Ondřej Brousek, temperamentní zpěvačka Corinna je příležitostí pro Terezu Bebarovou.

"Vždy bych raději volil práci se začínajícími herci. Mladí jsou otevření a málo konzervativní, takže práce s nimi nikdy nemůže být totálním neúspěchem," tvrdí Jan Kačer.

Soubor Divadla Na Fidlovačc e programově nepěstuje hvězdný systém - herci, kteří v jedné inscenaci hrají hlavní role, v další mají pouz e malé. Zuzana Vejvodová a Ondřej Brousek začínali dokonce jako statisté.

"V našem souboru si od začátku existence divadla televizní a filmoví režiséři vybírají neokoukané tváře, které se pak třeba proslaví. Naším cílem však není obsazovat do hlavních rolí hvězdy, které by prvoplánově přitáhly publikum," tvrdí ředitel Tomáš Töpfer.

Stejně tak jako na práci s hereckým souborem klade divadlo důraz na hudební stránku všech inscenací. Tentokrát poprvé spolupracovalo s Miroslavem Kořínkem ze Studia Ypsilon.

"Kořínkův vztah k hudbě Florimonda Hervého je příkladným vztahem moderního umělce ke klasice," tvrdí režisér Kačer o hudebníkovi, který má za sebou řadu netradičních úprav včetně Prodané nevěsty či Mozartových skladeb.

Herce doprovodí živý orchestr s dirigentem Vladimírem Havlíčkem. "Je to těžké vysvětlovat, ale snad diváci po zhlédnutí Mam'zelle Nitouche pochopí, proč zrovna v těchto časech a tímto způsobem hrajeme nostalgickou operetu. Ale znovu opakuji - úpadek našeho divadla v tom není," uzavřel ředitel divadla Tomáš Töp fer.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ministři chtějí od září zmírnit pamlskovou vyhlášku

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Pamlsková vyhláška se zmírní, některé dosud zakázané potraviny se tak od nového školního roku vrátí do škol. Podle...

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti...

V ostudné části Liberce bude obří bytový dům, jeho podoba se má změnit

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Ukončit zákopovou válku se španělským investorem se rozhodl primátor Liberce Tibor Batthyány. Jeho rozhodnutí nebránit...

Najdete na iDNES.cz