Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divadla se stanou obchodními společnostmi

  9:04aktualizováno  9:04
Praha - Pražskou divadelní síť čeká zásadní změna. Městaká divadla by se totiž z příspěvkových organizací měla pomalu stávat obchodními společnostmi. Město je tak nebude přímo provozovat, ale financovat z grantů, fondů či nadací. První mají přijít na řadu Činoherní klub, divadlo Archa a Semafor.

Podle rozsáhlé analýzy, kterou nedávno Divadelní ústav předložil magistrátu, jsou příspěvkové organizace jedním z posledních socialistických pozůstatků.

"Cílem změny není rozbít stávající struktury ani šetřit peníze - za deset let by se mapa divadelní Prahy neměla příliš lišit," vysvětlil ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý. "Je ale nevyhnutelné, aby se příspěvkové organizace, které dosud měly faktický divadelní monopol, vyrovnaly konkurenci," konstatuje v analýze tým pod jeho vedením.

Divadla v metropoli

* V loňském roce působilo v Praze 17 divadel s pravidelnou dotací z veřejných rozpočtů.

*Město provozuje 12 divadelních souborů, navíc má ve svém vlastnictví 3 další divadelní prostory (Globe, sály v paláci Adria a Městské knihovně). Další čtyři divadla provozuje stát.

* Z veřejných rozpočtů se v roce 2000 pro pražské profesionální divadlo vynaložilo 778 miliónů korun. Příspěvek hlavního města činil asi 42 procent.

* Podíl Prahy na divadelní produkci republiky je téměř poloviční. Ročně se zde uskuteční 29 významnějších divadelních festivalů a přehlídek. Loni diváci vzhlédli přes 2000 divadelních představení, z toho 350 odehrály mimopražské soubory.

"Smyslem proměny je, aby se divadla stala samostatnějšími, aby měla větší vůli k rozhodování, a tím i větší zodpovědnost," objasnila ředitelka magistrátního odboru kultury Helena Brabencová. Na základě doporučení Divadelního ústavu připravuje v těchto dnech její odbor konkrétní návrh transformace, o kterém by měla městská rada jednat v září letošního roku.

Divadelní ústav navrhuje, aby se město stalo spoluzakladatelem nových divadel. "Prosazujeme tento návrh i přes počáteční nesouhlas magistrátu. Mělo by být veřejným zájmem zachovat nekomerční pražskou divadelní síť. Divadlo v našem pojetí totiž není podnikáním, nýbrž umění," tvrdí ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Právě z tohoto důvodu by podle odborníků mělo město v první etapě zaručit transformovaným scénám nejen dosavadní roční příspěvek, který pokrývá asi dvě třetiny rozpočtu divadel, ale i další nezbytné plánované investice. Peníze by od příštího června měly do divadel proudit v podobě čtyřletého grantu. Finančně by se tedy aspoň zpočátku pro hlavní město nezměnilo nic.

"Příspěvkové organizace, tak jak jsou, představují nemotivující, zato však svazující systém. Hospodaření je vždycky jednoleté a neumožňuje například ušetřené peníze přesunout do dalšího roku. Když zbyde milion, nelze ho použít třeba na potřebnou opravu sedadel v dalším roce. Nemožné je také vícezdrojové financování," konstatuje Vladimír Procházka.

Městská divadla také nemohou překročit mzdový fond, což je znevýhodňuje vůči samostatně hospodařící konkurenci. "Většina herců chce být členy kvalitního souboru, ale je neúnosné, jestliže herec dostane jinde za jedno představení tolik, co u nás za patnáct. Transformace by měla umožnit volně nakládat s penězi a pomůže především některé umělce lépe honorovat," dodává Procházka. Dnes je totiž průměrný plat v Činoherním klubu dvanáct tisíc korun.

Transformace však jistě přinese i úskalí. Divadla jako nové právní subjekty budou muset podepisovat nové smlouvy. A například Archa sídlí v domě, který patří Československé obchodní bance. "Město zvažuje možnost, že by si tu pro divadlo přímo pronajalo prostory," řekla Helena Brabencová s tím, že scéna by z tradičních prostor neměla zmizet. U Divadla Semafor Divadelní ústav navrhuje, aby movitý majetek město nové společnosti darovalo.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Najdete na iDNES.cz