Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divadla se stanou obchodními společnostmi

  9:04aktualizováno  9:04
Praha - Pražskou divadelní síť čeká zásadní změna. Městaká divadla by se totiž z příspěvkových organizací měla pomalu stávat obchodními společnostmi. Město je tak nebude přímo provozovat, ale financovat z grantů, fondů či nadací. První mají přijít na řadu Činoherní klub, divadlo Archa a Semafor.

Podle rozsáhlé analýzy, kterou nedávno Divadelní ústav předložil magistrátu, jsou příspěvkové organizace jedním z posledních socialistických pozůstatků.

"Cílem změny není rozbít stávající struktury ani šetřit peníze - za deset let by se mapa divadelní Prahy neměla příliš lišit," vysvětlil ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý. "Je ale nevyhnutelné, aby se příspěvkové organizace, které dosud měly faktický divadelní monopol, vyrovnaly konkurenci," konstatuje v analýze tým pod jeho vedením.

Divadla v metropoli

* V loňském roce působilo v Praze 17 divadel s pravidelnou dotací z veřejných rozpočtů.

*Město provozuje 12 divadelních souborů, navíc má ve svém vlastnictví 3 další divadelní prostory (Globe, sály v paláci Adria a Městské knihovně). Další čtyři divadla provozuje stát.

* Z veřejných rozpočtů se v roce 2000 pro pražské profesionální divadlo vynaložilo 778 miliónů korun. Příspěvek hlavního města činil asi 42 procent.

* Podíl Prahy na divadelní produkci republiky je téměř poloviční. Ročně se zde uskuteční 29 významnějších divadelních festivalů a přehlídek. Loni diváci vzhlédli přes 2000 divadelních představení, z toho 350 odehrály mimopražské soubory.

"Smyslem proměny je, aby se divadla stala samostatnějšími, aby měla větší vůli k rozhodování, a tím i větší zodpovědnost," objasnila ředitelka magistrátního odboru kultury Helena Brabencová. Na základě doporučení Divadelního ústavu připravuje v těchto dnech její odbor konkrétní návrh transformace, o kterém by měla městská rada jednat v září letošního roku.

Divadelní ústav navrhuje, aby se město stalo spoluzakladatelem nových divadel. "Prosazujeme tento návrh i přes počáteční nesouhlas magistrátu. Mělo by být veřejným zájmem zachovat nekomerční pražskou divadelní síť. Divadlo v našem pojetí totiž není podnikáním, nýbrž umění," tvrdí ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Právě z tohoto důvodu by podle odborníků mělo město v první etapě zaručit transformovaným scénám nejen dosavadní roční příspěvek, který pokrývá asi dvě třetiny rozpočtu divadel, ale i další nezbytné plánované investice. Peníze by od příštího června měly do divadel proudit v podobě čtyřletého grantu. Finančně by se tedy aspoň zpočátku pro hlavní město nezměnilo nic.

"Příspěvkové organizace, tak jak jsou, představují nemotivující, zato však svazující systém. Hospodaření je vždycky jednoleté a neumožňuje například ušetřené peníze přesunout do dalšího roku. Když zbyde milion, nelze ho použít třeba na potřebnou opravu sedadel v dalším roce. Nemožné je také vícezdrojové financování," konstatuje Vladimír Procházka.

Městská divadla také nemohou překročit mzdový fond, což je znevýhodňuje vůči samostatně hospodařící konkurenci. "Většina herců chce být členy kvalitního souboru, ale je neúnosné, jestliže herec dostane jinde za jedno představení tolik, co u nás za patnáct. Transformace by měla umožnit volně nakládat s penězi a pomůže především některé umělce lépe honorovat," dodává Procházka. Dnes je totiž průměrný plat v Činoherním klubu dvanáct tisíc korun.

Transformace však jistě přinese i úskalí. Divadla jako nové právní subjekty budou muset podepisovat nové smlouvy. A například Archa sídlí v domě, který patří Československé obchodní bance. "Město zvažuje možnost, že by si tu pro divadlo přímo pronajalo prostory," řekla Helena Brabencová s tím, že scéna by z tradičních prostor neměla zmizet. U Divadla Semafor Divadelní ústav navrhuje, aby movitý majetek město nové společnosti darovalo.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz