Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divadla budou svobodnější

  10:24aktualizováno  10:24
Praha - Pozůstatkem socialismu je podle odborníků dnešní financování patnácti divadelních scén, které zřizuje hlavní město. Nevýhody současného systému, v němž jsou divadla dotována z rozpočtu města, shrnuje ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý: "Scény města jsou příspěvkovými organizacemi, a svazují je striktní pravidla," vysvětluje. "Ta například neumožňují převádět peníze z jednoho roku na druhý, divadla nemohou volně disponovat finančními prostředky a zaměstnanci dostávají platy podle tarifů."

Rada města proto rozhodla, že se situace v polovině příštího roku zásadně změní.

Stávající systém je velmi nepružný: když si například divadlo chce koupit počítač dražší než padesát tisíc korun, musí o tom rozhodnout rada města. Omezené tarifní platy odrazují od působení v městských divadlech kvalitní, finančně náročné herce. Kvůli jednoletému hospodaření není ani možné přesunout ušetřené peníze do dalšího roku. "Když zbude milion, nemohu ho použít na opravu sedadel v dalším roce," podotýká šéf Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Právě Činoherní klub spolu s Divadlem Archa a Semaforem se stanou průkopníky nového systému - z příspěvkových organizací se změní v obecně prospěšné společnosti, což jim zaručí mnohem větší svobodu.

"Jsem rád, že se nám po letech vysvětlování daří transformaci divadel spustit," raduje se radní Igor Němec, který se zabývá kulturou. "Trvalo to dlouho, protože jsme byli podezříváni, že chceme divadla zlikvidovat," vysvětluje, proč se situace změní až 1. července příštího roku.

Nyní se však odborníci i ředitelé divadel shodují, že je nová vize velmi nadějná. "Dosavadní systém je zátěží pro město i pro divadla a transformací vzniknou organizace, které budou více odpovídat logice neziskového sektoru," myslí si ředitel Archy Ondřej Hrab.

Průkopnická divadla mají zaručen grant ve výši čtyř jednoročních dotací, které dostávala doposud. "Je jen na nich, jak s penězi naloží," uvedl primátor Jan Kasl.

Změnu podle Ondřeje Černého z Divadelního ústavu pravděpodobně diváci nepocítí. "Město se stane spoluzakladatelem těchto tří nových subjektů, což je klíčové z hlediska kontinuity," vysvětluje.

Pokud se systém osvědčí, v dalších letech projdou transformací i další městská divadla. "Ale ne všechna," upozorňuje radní Němec. "Například vinohradské divadlo si z prestižních důvodů rozhodně ponecháme."

Bude-li nový mechanismus fungovat, otevře se možnost přirozeného vývoje v oblasti divadel. "Každá umělecká organizace má svůj život a nové vztahy umožní větší dynamiku rozvoje divadel. Vznik nových projektů a zánik přežilých teď bude přirozenější a lehčí," shrnuje Ondřej Hrab.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Firmy lákají nedostatkové zaměstnance, zajistí jim dopravu i ubytování

Výroba v písecké továrně Schneider Electric.

Firmy se stále častěji musí kvůli nedostatku zaměstnanců poohlížet po vhodných uchazečích mimo svůj region. Roste proto...

Tropy se blíží, brutální napadení a medvědí radost

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že se do Česka blíží tropické počasí a kolik stupňů bude o víkendu. Uvidíte...

Hamáček: Zvolení šéfa komise pro kontrolu GIBS komplikuje jednání o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček přijel na Pražský hrad seznámit prezidenta Miloše...

Šéf ČSSD Jan Hamáček představil prezidentovi Miloši Zemanovi nabídku, kterou dostal pro rozdělení křesel v případné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz