Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dítě strávilo 30 hodin s kuklou na hlavě

  0:01aktualizováno  0:01
Tříletá holčička byla rukojmí vyděračů. Za její únos zaplatil bývalý obchodní partner jejího otce. Chtěl tak od podnikatele vymoci dluh. Policie o případu informovala před dvěma týdny. MF DNES nyní přináší rekonstrukci únosu. Vznikla na základě rozhovorů s policisty.

Říkali tomu "vymáhání na silu". Trojice mužů - neúspěšný podnikatel ve stavebnictví, dělník v továrně na kamna a vyhazovač - zavřela o prázdninách do sklepa v centru Prahy ukrajinského podnikatele.

Drželi ho tam týden. Na svobodu se dostal až poté, co jim vyplatil šedesát tisíc korun. Pro trojlístek to byla jen zkouška  na velkou akci, v níž hlavní roli sehrálo tříleté dítě a pět milionů výkupného.

Středa 10. září
16:30 Pražský podnikatel volá své tchyni. Oznamuje jí, že se staví pro tříletou dcerku ve školce, nakoupí a přijedou domů. Je to poslední hovor, kdy muž mluví svobodně, bez pistole v zádech.

O pár desítek minut je vše jinak. Poklidný den se mění v drama.

17:00 Podnikatelovu octavii staví na výpadovce z Prahy trojice mužů. Vypadají jako policejní hlídka - jsou navlečeni do černých triček s nápisem Policie, na hlavách mají služební čepice.

Uniformy jsou falešné, stejně jako bílá felicie s nalepenými nápisy, o niž se opírají. Nepatří policii, nýbrž jedné pražské půjčovně.

Místo kontroly dokladů se přestrojení vyděrači na nic netušícího řidiče vrhnou a nacpou jej do kufru přistaveného vozu Peugeot 605. Na hlavu mu natáhnou kuklu, neprůhlednou kápi nasadí i jeho vyděšené malé dceři, kterou vzápětí posadí na zadní sedadlo.

Vylekané dítě spustí takový povyk, že zločinci musí sklopit zadní sedadlo, aby jí otec mohl z kufru alespoň podat ruku. Jak později kriminalisté z pražského odboru boje s organizovaným zločinem zjistí, únosci sledovali podnikatele už od školky. Že si tam pro holčičku pojede, věděli dobře - celou rodinu několik dnů sledovali.

21:30 Dítě už má čtyři hodiny na hlavě kuklu. Její otec telefonuje manželce z auta, které je společně s dcerou odváží na Tachovsko, do chalupy rodičů jednoho z únosců nedaleko obce Přimda.

"Unesli nás, do zítřejšího rána přichystej pět milionů korun a v žádném případě do toho netahej policii," to jediné stačí překvapené ženě říct. Ohlásit, neohlásit? Ještě v noci přijede manželka k pražské policejní centrále v Kongresové ulici.

Sice ještě dlouhé minuty váhá a diskutuje s vrátným, ale nakonec celou věc ohlásí. Rozbíhá se náročná mravenčí práce, jak detektivové s oblibou říkají.

Čtvrtek 11. září
Dopoledne Nikdo nevolá. Ani únosci, ani unesený podnikatel. Všech se zmocňuje mírná nervozita. Policisté mluví s každým, kdo by je mohl přivést k únoscům. Až později se ukáže, jak přesný byl odhad jednoho z podnikatelových společníků. Ten totiž upozorní na neurovnané spory s bývalým obchodním partnerem...

15:30 Konečně. Unesený telefonuje manželce. Říká jí, že peníze musí předat v pět hodin. To už jej únosci vezou zpět do Prahy. Vysadí ho u stanice metra Stodůlky. Sundají mu kuklu, ale on ani tak nevidí, stejně jako předtím. Vyděrači mu totiž rozšlapali brýle.

V centru hlavního města se setká s manželkou, která mezitím vybrala z banky požadovanou sumu. Další hovor od únosců: "Tašku nechej v křoví u obchoďáku na Černém Mostě a zmiz! Kde ti předáme holku, se dozvíš později."

Holčička má kuklu na hlavě už dvaadvacátou hodinu. Musela také poslouchat, jak únosci tlučou a kopou jejího otce.

17:00 Igelitová taška s miliony leží přikrytá bundou přesně tam, kde si řekli únosci. Ze vzduchu místo sleduje policejní helikoptéra. Manželé svou část dohody splnili. Teď naléhají na policisty, aby se už do věci nepletli.

Klidně prý přijdou o miliony, ale hlavně aby se nic nestalo jejich dítěti. Splní však svou část dohody i únosci?

19:00 Na parkoviště se přiřítí auto, v němž bleskurychle miliony mizí. Vůz únosců kličkuje Prahou, jede až dvousetkilometrovou rychlostí. Policejní šéfové vrtulník stahují, protože se začíná stmívat.

Holčička má na hlavě kápi už sedmadvacátou hodinu. "Obával jsem se, že schytáme kritiku za to, že jsme peníze určitou dobu neměli pod kontrolou. Zdraví a život uneseného dítěte byl pro nás však prioritou," řekl k tomu policejní prezident Jiří Kolář.

21:00 Auto únosců přibrzdí na odpočívadle v Rudné u Prahy. Vysadí dezorientovanou holčičku mezi kamiony. Prý ať jde do McDonaldu počkat na rodiče. Za několik chvil tam už zastavuje policejní auto, které bylo únoscům po celou dobu na stopě.

"Byla v šoku. Naší kolegyni dalo hodně práce, než ji uklidnila. Musela jí naslibovat sladkosti a hračky," vzpomíná policista.

Únosci mezitím ujíždějí dál a u další benzinové pumpy se dělí o sumu. Jeden z nich, Roman Dziwisz, si do auta vezme dva miliony, zbytek, balík určený pro objednavatele únosu, odváží jeho komplic do Rumburku. "Podle poznávacích značek jsme však už věděli, o koho jde a kam míří," říká kriminalista.

Pátek 12. září
2:00 Rumburští strážníci vidí v kamerách městského systému hledané vozidlo Peugeot 605 a ihned dávají echo policii.

Následuje zatýkání: při domovní prohlídce detektivové objeví auto, jímž únosci jezdili, tři miliony, pistoli a osobní doklady podnikatele. Zadržený šéf únosců se snaží svou roli zlehčovat. Tvrdí, že dívku převlékal a ostatní nabádal, ať jsou k ní ohleduplní. Když se však holčička později vzpamatuje, vypoví, že to tak nebylo. Pokračuje lov na zbylé únosce.

Čáru přes rozpočet však vyšetřovatelům udělají jejich děčínští kolegové, kteří zatýkali v Rumburku. Ještě ten den o případu informuje veřejnost mluvčí děčínské policie Jiří Rolla. Pražští detektivové jsou vzteky bez sebe. Vždyť jim ještě dva únosci a objednavatel běhají po svobodě...

Sobota 13. září
Do bowlingové herny v Praze -Řepích si pro jednoho pražského podnikatele přijíždí pražské "bác komando", jak se říká zásahové jednotce. Podnikatel se ani moc nebránil, nejspíš už něco tušil, když mu jím najatí únosci nepřivezli požadované miliony. Pokud se už rovnou o jejich zadržení nedočetl v novinách.

Proč kriminalisté zadrželi právě jeho, když se při samotném únosu nijak neangažoval? Vše si totiž objednal. Byl to onen někdejší obchodní partner uneseného podnikatele. Jejich spolupráce skončila fiaskem.

Zatčený podnikatel původně požadoval po uneseném dvacet milionů korun. Zároveň navrhl konkurz na jeho firmu. Jejich spor dosud soud nerozlouskl.

Úterý 16. září
Večer Tentokrát se policejní komando vydává do bytu na pražském sídlišti Lužiny. Jdou si pro předposledního únosce. Bydlel v bytě Romana Dziwizse a zatýkání se vůbec nebránil.

Naopak. Na policisty už čekal měl přichystaný balíček hygienických potřeb do vazební věznice. Ale kde je poslední únosce Roman Dziwisz a zbývající dva miliony?

Sobota 20. září
Blíží se velké finále: o den dříve policie o případu oficiálně informuje a žádá veřejnost o pomoc při pátrání právě po Dziwiszovi. Ten se pokusil policii zmást, když u hraničního přechodu v Rozvadově odstavil auto a vše narafičil tak, aby to vypadalo, že utekl za hranice. Policisté tomu však nevěřili, ostatně Dziwisz ani neměl pas.

Diwisz mezitím odjel na sever Moravy, odkud pochází. Na Jesenicku vymetal noční kluby, zásadně se nechával vozit taxíky a platil pití celým hospodám.

"Zaplatil útratu všem, ke každému stolečku navíc jedno šampaňské. Tvrdil, že je kuchař, který pracoval po celém světě a teď se vrací domů," říká číšník podniku, kam také únosce zašel. Už v noci na sobotu policistům volá mnoho lidí, že hledaného viděli.

Utahující se smyčku cítí i Dziwisz. Když si pro něj policisté jedou k jednomu podniku, kde byl viděn, mává jim z taxíku, jímž se nechal před pár minutami odvézt na policii. V kapse má nějakých pět tisíc, zbytek z dvoumilionové sumy prý utratil.

"Moc mu nevěříme a stále peníze hledáme," říká policejní mluvčí Eva Brožová.

Šťastný konec?
Vyšetřovatel Pavel Osvald obvinil únosce z loupeže, vydírání a omezování osobní svobody. "Důkazů máme dostatek," tvrdí.

Policejní šéf Kolář, jenž čelí kritice, že jeho lidé nedokážou bojovat s korupcí a pouliční kriminalitou, pak může spokojeně říct: "V odhalování pachatelů, kteří vydírají - ať už stát nebo jednotlivce - jsme velmi úspěšní, protože nasazení policistů, kteří pracují na násilných trestných činech, je vždycky enormní."

Téměř happy end. Kdyby však po celé akci nezůstalo tříletému děvčátku psychické trauma, které mu podle psychologů možná zůstane na celý život.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Zlodějka v Brně utekla před strážníky, v obchodě ale nechala občanku

(Ilustrační snímek)

Potraviny a kosmetiku kradla v pátek v supermarketu na Staré osadě v Brně pětatřicetiletá žena. Když si jí všimla...

Sanitka v Praze skončila na boku, cestou za pacientem se srazila s autem

V Praze 11 se na křižovatce srazila sanitka s autem. (20.11.2017)

Na Jižním Městě se dopoledne srazila v křižovatce sanitka pražských záchranářů s osobním autem. Jeden člověk byl lehce...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.