Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskutéři na islamistických webech vyhrožují Česku svatou válkou

  13:30aktualizováno  14:32
Přispěvatelé islamistických internetových stránek vyhrožují České republice, volají po svaté válce a zničení českých tajných služeb. Důvodem je informace Vojenského zpravodajství, které se ve výroční zprávě pochlubilo, že jeho informace zřejmě napomohly k dopadení Usámy bin Ládina.
Policista v příletové hale ruzyňského letiště. Ilustrační foto

Policista v příletové hale ruzyňského letiště. Ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

"Musíme vyhlásit svatou válku české rozvědce, zničit ji a dát jí lekci, kterou nikdy nezapomenou. Vyzvěte k útokům na Čechy," reaguje na webu na zprávu vojenské tajné služby Raíd Lágúb, uživatel internetového diskusního fóra Palestine’s Dialogue. To spadá pod oficiální mediální sekci militantního hnutí Hamas.

Většina příspěvků na této stránce se nese v radikálním tónu, uživatelé stránek otevřeně podporují Hamas a další hnutí bojující proti Izraeli. Další příspěvky útočí na Spojené státy americké, používají výrazy jako "nevěřící psi".

Konec Usámy

Usámu bin Ládina zabilo komando amerických mariňáků na začátku května v pákistánském Abbottábádu. Teroristovo tělo pak Američané pohřbili do moře. Akce pobouřila Islámábád, protože Spojené státy ho o ní předem neinformovaly. Washington se domnívá, že část pákistánské armády o dlouholetém bin Ládinově úkrytu věděla.

Reakce na českou zprávu se objevily i na dalším webu. "Ha ha ha, myslí si, že vyhráli, ale ta pravá válka ještě nezačala," komentuje konání českých zpravodajců uživatel Fahim na Islamtoday.net.

České vojenské zpravodajství se ve výroční zprávě pochlubilo možným podílem na dopadení šéfa al-Káidy. "Vojenské zpravodajství v roce 2010 získalo vlastními zdroji informace o pohybech a dislokaci významných teroristů, které byly analytiky vyhodnoceny jako relevantní. Tyto informace byly předány partnerským zpravodajským službám a mohly v konečném důsledku přispět také k dopadení nejhledanějšího teroristy světa," napsalo.

V nebezpečí je česká mise

Na čerstvé výzvy z palestinského webu vojenské zpravodajství reagovat nechtělo. "Nad rámec výroční zprávy nebude VZ svou činnost jakkoliv komentovat," řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle lidí s kontakty na tajné služby může být v ohrožení především česká diplomatická mise v Kábulu. Tam nyní v ostře střeženém areálu bydlí i pracují tři Češi. Bezpečnostní situace je přitom ve městě nejhorší od začátku tažení proti terorismu. Diplomaté se pohybují prakticky jen uvnitř střeženého objektu a mimo něj vycházejí výjimečně.

České misi nyní paradoxně šéfuje Petr Pelz, který byl v letech 1996 až 2001 ředitelem Vojenského zpravodajství.

Islamisté na webu

Pochybnosti, zda vojenská tajná služba nepochybila, když svůj úspěch zveřejnila ještě v době muslimského volání po odplatě a svaté válce, se mezi odborníky objevily krátce po zveřejnění výroční zprávy. Někteří zapochybovali, zda nějaká spojitost mezi prací české tajné služby a dopadením bin Ládina existuje a není spíše zbožným přáním. Jiní varovali právě před odplatou muslimského světa. 

Vojenské zpravodajství

Ozbrojená zpravodajská služba Armády ČR zabezpečuje informace o možném vojenském ohrožení země, o riziku terorismu, organizovaného zločinu nebo sabotáží. Vznikla 1. ledna 2005 sloučením vojenské kontrarozvědky (Vojenského obranného zpravodajství) a rozvědky (Vojenské zpravodajské služby). Působí v ČR i zahraničí.

"Respektuji rozhodnutí vedení služby, ale jsem osobně přesvědčen, že by se to dělat nemělo. Nechci strašit občany republiky a nepřeceňoval bych to, ale nemyslím si, že by taková informace mohla v arabském světě uniknout pozornosti," řekl iDNES.cz bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor.

Po sdělení, že výzva k odplatě proti Česku se už na internetu objevila, dodal, že tajná služba musí vše pečlivě sledovat a monitorovat. "Předpokládám, že i vedení služby s touto eventualitou počítalo a připravilo se na ni," dodal Šándor.

Výzvy se může chopit kdokoli

Podle něj může jít o příspěvek naprostého blázna. "I na to ale může reagovat nějaký vlk samotář, který se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou," dodal. 

Bezpečnostní informační služba, která má sledování případného teroristického nebezpečí v popisu práce, zatím o žádném riziku neví.  "Informace na internetu samozřejmě sledujeme. Nemáme žádný poznatek, že by České republice hrozilo okamžité bezprostřední nebezpečí," řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Podobně se vyjádřil také mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Předseda parlamentní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství Antonín Seďa iDNES.cz sdělil, že veřejnou část zprávy zatím poslanci neprojednávali kvůli hektickému programu ve Sněmovně. "Je možné, že bychom se nad zveřejněním takové informace pozastavili. Mne samotného to překvapilo, protože o této konkrétní věci jsme nevěděli," řekl Seďa. "Pokud se nějaké výzvy na internetu objevily, předpokládám, že se jimi tajné služby zabývají," dodal.   

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz