Diskuze

Varšava a Moskva válčí o válku, polský krizový štáb má vyvracet ruské lži

„Chystáme se na nejhorší,“ říkají pracovníci z kanceláře polského prezidenta Andrzeje Dudy v souvislosti s přípravami na vzpomínkové akce k 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Důvodem je pře o událostech druhé světové války, která se v poslední době mezi Moskvou a Varšavou ještě vyhrotila.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Někteří pořád se připomínájí polské obsazení Těšínska v 1938, za což se Poláci mimochodem omluvili. Ale většina ani netuší, že E. Beneš v Londýně jednal s Poláky o poválečném vytvoření společné konfederace, která měla snáze vzdorovat Německu. Zábor Těšínska pro exilovou vládu asi nebyl tak neodpustitelný problém. Později z toho Beneš vycouval a vsadil na spojenectví se SSSR. S vědomím toho, co tu bylo mezi 48 až 89 je otázka, jestli to bylo šťastné rozhodnutí.

2 0
možnosti

I89v83a61n 61Z52b19o64ř98i78l

22. 1. 2020 11:26

Probírám se tu všemi možnými příspěvky o vítězství Rudé armády a Sovětského svazu nad nacistickým Německem a zkrátka ve II. světové válce obecně a v mnoha případech nestačím lapat po dechu. Chtěl bych se vyjádřit k pár myšlenkám, které jsem zde zachytil, především pak neskutečně lživým, hloupým, demagogickým a historicky zmanipulovaným názorům, že II. světovou válku začal Stalin s Hitlerem.

Tak tedy hned zpočátku k tomu hodnému a nevinnému Polsku. To bylo v té době (hovořím takřka o celých třicátých letech 20. století) fašistickým státem a věrným přítelem a spojencem Německa. Polsko s Německem společně připravovali napadení Sovětského svazu (že se věci nakonec uváděly jinak, je věc druhá). Polsko po Mnichovské dohodě vojensky (tedy silou, násilím) okupovalo i část československého území – Těšínsko. Takže ta část Polska (vlastně Ukrajiny), kterou si vzal Sovětský svaz zpět tím, nám propagandou podsouvaným dělením Polska a jeho přepadením, patřila, než ji Polsko v roce 1919 napadlo a po dvou letech bojů obsadilo, Sovětskému svazu (dříve carskému Rusku). Pravda je totiž taková, že Poláci od roku 1921 do roku 1939 okupovali půlku Ukrajiny a zřídili tam koncentrační tábory, ve kterých brutálně mučili zajaté ruské vojáky a Ukrajince. Z těchto prokazatelných a snadno dohledatelných faktů vyplývá, že Sovětský svaz nemohl napadnout a obsadit část Polska, jak nám tvrdí podvodníci, manipulátoři a lháři, nýbrž jen osvobodil Polskem okupovanou část Ukrajiny a zabránil tak (na dva roky) její okupaci nacistickým Německem (které zabralo opravdové Polsko). Sovětský svaz si vzal nazpět jen území, které ale předtím ukradli, uloupili právě Poláci tehdejšímu Ruskému impériu. Poláci byli totiž vždy takoví, že tu ukradli a okupovali kus Litvy, tu kus Běloruska, kus Ruska, později i kus Ukrajiny, též okupovali i československé území! Již v roce 1612 okupovali Rusko až po Moskvu, dokonce včetně Moskvy samotné! A přesně 4. listopadu 1612 Rusové – tzv. Opolčenci (dobrovolníci), konečně nad okupa

4 0
možnosti

I71v24a84n 29Z98b31o60ř13i85l

22. 1. 2020 11:30

(dobrovolníci), konečně nad okupanty Poláky zvítězili a Moskvu osvobodili. Ten den se také v Rusku každoročně slaví jako státní svátek – jako Den národní jednoty.

Josif V. Stalin viděl moc dobře, jak je Německo pro Sovětský svaz nebezpečné. Svědčila o tom i podivná rychlost, s jakou Adolf Hitler v březnu 1936 připojil k Německu Porýní. Podle Versailleské smlouvy byla v Porýní vyhlášena demilitarizovaná zóna, nárazníkové pásmo mezi Německem a Francií. Dne 7. března 1936 však tři oddíly čítající necelé 4.000 německých vojáků vrátily Porýní zpět Německé říši. Hitler zrušil Versailleské smlouvy, Francie a Anglie měly proto zcela legální právo v reakci na tento krok okupovat Německo. Němečtí velitelé měli tehdy rozkaz: Pokud začnou Francouzi střílet, je třeba obsazené území okamžitě opustit. Francie a Anglie však mlčely. Hitler si uvědomil, že trest nemusí přijít. „Kdyby Francouzi tehdy zaútočili, pak bychom museli utíkat, protože jsme neměli k dispozici síly postačující ani ke slabému odporu“, řekl později. Okupace Porýní se stala událostí, kdy Západ ještě mohl Hitlera snadno zastavit. A navždy. To se však nestalo. A Porýní bylo prvním krokem k další světové válce. Hitler se radoval a přitom nechápal, proč se mu Anglie ani Francie nepokusily postavit. Pokus o zastavení Hitlera tehdy učinil Stalin, když předložil Anglii i Francii návrh na vytvoření vojenské koalice proti fašistickému Německu. Budoucí britský premiér Winston Churchill tehdy napsal: „Z Ruska přicházejí poplašné signály.” Byl předložen návrh na svolání konference a Rusové chtěli posoudit možnosti postupu v případě vážné hrozby míru ze strany Německa. Tento návrh se v Paříži i v Londýně setkal s chladným přijetím. Evropa se domnívala, že komunistické Rusko je nebezpečnější než fašistické Německo! Ve Velké Británii si nacisté dokonce získali obdiv: Jaké mají krásné uniformy, symboly a cermoniály. A potom udělal Hitler další krok. Podle Versailleské smlouvy muselo Německo přísně respektovat nezávislost Rakouska. Dn

2 1
možnosti

Samozřejmě, že věřím SSSR, potažmo Rusku. Protože je nad slunce jasné, že:

- občanskou válku v Rusku rozpoutali Češi

- neexistuje nic jako pakt Molotov - Ribbentrop

- SSSR nenapadl Polsko a FInsko bez vyhlášení války

- v SSSR nebyly žádné gulagy (natož aby tam v rámci osvobození SSSR neodvlekl z dobytých území žádné lidi)

- SSSR k sobě násilně nepřipojil žádné území

- Černobyl nevybouchl

- vybouchl-li Černobyl, byla to práce CIA

- v roce 1968 bylo u nás potřeba potlačit choutky fašistů a NATO

a tady mě došly odstavce...

13 4
možnosti

J41i11ř64í 72F82o92g85e97l

22. 1. 2020 9:05

Na jednu stranu Polsko stále zdůrazňuje, že vyhlazovací tábory nebyly polské, na druhou stranu se uráží a nejede do Jeruzaléma poněvadž nemůže mít projev?

1 0
možnosti

V Polsku snad byl dlouhodobe zakorenen antisemitismus.To vcelku s obsahewm clenku nesouvisiR^

1 0
možnosti

Problémem nás všech, co zde diskutujeme,je skutečnost, že posuzujeme tehdejší jednání politiků a národů dnešním pohledem.

Nikdo z nás se nedokáže a ani nemůže dokázat vžít do tehdejší složitosti vztahů a vzájemného mocenského soupeření.

Takže my si tu můžeme říkat své pohledy na věc, ale pravda je stejně úplně jinde a na každé straně je posuzována jinak.

8 0
možnosti

já mám moderní historii rád, dokonce jsem na válečné téma psal i diplomku. už mě ale nudí rejpání se ale v historii politiky a dalšími lidmi ze všech stran, kteří nemají ani potřebné znalosti, ani nezbytný nadhled a uměřenost.

7 0
možnosti

Tak to byste měl vědět, že dějiny píší vítězové.

1 0
možnosti

Aby jsme si udělali představu složitosti polskoruských vztahů uvedu část článku "problémy polských státních hranic" od Jana Zemana.

"Obnova samostatnosti Polska začala v Mazovsku a Malopolsku, jádru Polska. Po krátké polsko-československé válce po 28. říjnu 1918 bylo mezi ně rozděleno Těšínsko. Velkopolské povstání 27. prosince 1918–28. června 1919 do Polska vrátilo dnešní Poznaňsko, první pruský zábor Polska. Velkou část Slezska se podařilo udržet Němcům, podobně Pomořansko a Východní Prusy. Polský maršál Josef Pilsudski bílou kontrarevoluci v Rusku nepodpořil, protože bílí plánovali si znovu podrobit Polsko.

Po porážce vojsk bílého generála Děnikina v říjnu 1919 Rudou armádou se Pilsudski rozhodl východní území vojensky dobít. Útok polských vojsk na sovětské Rusko v březnu 1920 byl brutální a zpočátku úspěšný. V dubnu 1920 Poláci obsadili Kyjev. Už v květnu 1920 ale Rudá armáda přešla do protiútoku a zatlačila Poláky zhruba do dnešního Polska. Obsadila i jeho severovýchod. Hrozilo tažení na Varšavu. 15. srpna nicméně polský protiútok zahnal Rudou armádu značně na východ.

Mírovou smlouvou z října 1920 Polsko získalo tzv. západní Bělorusko a západní Ukrajinu. Z 60 000 zajatých rudoarmějců jich utýralo hladem asi 40 000. Leninova snaha udělat tlustou čáru za neutěšenou polsko-ruskou minulostí neuspěla. Po té Polsko zabralo litevskou metropoli Vilnius (Vilno) a také kus slovenské Černé Oravy a Spiše."

Oni si Rusové (Sověti) s Poláky nemají co vyčítat.

15 2
možnosti

aby jsme???? co maturita z češtiny?

0 0
možnosti

F19i14l34i49p 81C82á47b71a

22. 1. 2020 7:42

75 let po válce a poláci nemají nic lepšího na práci než prodávat ovčí kůže na trhu a vrtat se v dějinách, které nejdou změnit a jejichž výklad je naprosto nečitelný a nejednoznačný.

2 7
možnosti

doporučuji si přečíst i jiné články, z kterých je patrno kdo s "vrtáním" začal, a hlavně proč. Poláci mají jasno jaká byla úloha Sovětského svazu na vyvolání 2. světové války a následným uspořádání Evropy. Pokud i Vy máte jasno, neměl byste se divit reakci Polska. BTW: v Rusku se 2 světové říká velká vlastenecká válka a podle Rusu začala v 1941 a ne v 1939. A teď můžete jim vysvětlovat jak to bylo, ;-)

3 1
možnosti

Druhou světovou válku začalo Německo, Slovensko,po 17 dnech se do toho vložil SSSR.

3 0
možnosti

Jen pro ty, co to nevědí, zde je uvedeno, které země a kdy uzavřely smlouvy s Hitlerem:

1933: Velká Británie, Francie, Itálie - pakt čtyř

1934: Polsko - pakt Hitlera s Piłsudským

1935: Velká Británie - Anglo-German Naval Agreement

1936: Japonsko - pakt proti Kominterně

1938 září: Velká Británie - Deklarace o neútočení

1938 prosinec: Francie - Deklarace o neútočení

1939 březen: Rumunsko - smlouva o hospodářské spolupráci

1939 březen: Litva - smlouva o neútočení

1939 květen: Itálie - pakt o spolupráci a přátelství

1939 květen: Dánsko - smlouva o neútočení 1939 červen:Estonsko - smlouva o neútočení 1939 červen: Lotyšsko - smlouva o neútočení 1939 srpen: SSSR - pakt o neútočení Tak proč všichni hovoří jen o paktu Molotov-Ribbentrop?

11 7
možnosti
Foto

Seznam zemí, které s Hitlerem rozpoutaly 2. světovou válku :

1939 SSSR

8 4
možnosti
  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Agrofertu kontrolují kalhotky, zda tam zaměstnankyně nemají řízek, řekl Babiš

20. března 2024  17:05

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci popřel, že by v holdingu Agrofert byli...

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Průšvih na Bulovce. Provedli potrat ženě při kontrole, spletli si ji s jinou

28. března 2024  14:12

V pražské Fakultní nemocnici na Bulovce v pondělí došlo k fatálnímu incidentu. Personál provedl...

Na Česko nebo Pobaltí nezaútočíme, řekl Putin. Zaměří se na F-16 na Ukrajině

28. března 2024  7:38,  aktualizováno 

Diktátor Vladimir Putin řekl na setkání s vojenskými piloty ve Tveru, že Rusko nemá zájem o...

Kráska a zvíře, radoval se Blažek ze schůzky s Miss World. Pyszková bude pomáhat obětem

28. března 2024  13:11,  aktualizováno  13:58

Nová Miss World Krystyna Pyszková se chce v Česku zapojit do osvětové kampaně pro oběti trestné...

Kamion s pěti sty selaty se na Znojemsku převrátil na bok, sto jich uhynulo

28. března 2024  12:11,  aktualizováno  13:42

Kamion s nákladem pěti stovek selat se dnes dopoledne převrátil na bok v Hostěradicích na...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...