Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Japonský císař se chtěl omluvit za zločiny brzy po válce, rozmluvili mu to

Japonská televize NHK získala dokumenty, podle nichž někdejší císař Hirohito v soukromí několikrát vyjádřil lítost nad válečnými zločiny spáchanými japonskou armádou za druhé světové války. Vládní představitelé mu však veřejné vyjádření pocitů viny rozmluvili, napsala v úterý agentura AP.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V Japonsku byla většina zločinců amnestována včetně celé císařovy rodiny. Během tokijského tribunálu bylo usvědčeno a popraveno jenom několik obětních beránků jako ministr války.

Byla to větší kašpáriáda než norimberský tribunál, kde málem Goeringovi nic nedokázali. A ten si dělal ze soudců srandu.

0 0
možnosti

Omlouvat se mohou, ale to čeho se dopustili je neomluvitelné. Zvláště v Číně.

0 0
možnosti

Možná by bylo dobré si uvědomit, jak tehdejší japonský režim fungoval: ještě za 1. světové války bylo Japonsko víceméně standardní zemí (na asijské poměry), války se účastnilo na straně Spojenců a jsou prameny, že japonští vojáci zacházeli se zajatci velmi slušně. Mezi válkami se tam rozšířil zvláštní druh militarismu, v zásadě radikální šintoismus, který prosazovali mladí důstojníci. Pokud se jim někdo postavil na odpor, zavraždili jej (včetně ministerských předsedů, vojenských představených a pod.). Takový vrah byl zpočátku třeba i popraven, případně spáchal sebevraždu, ale hned povstali další, takže zakrátko se v Japonsku nenašel politik, který by prosazoval něco jiného. Císař sice tomuto hnutí sloužil jako modla, ale je docela možné, že by se militaristé pokusili zavraždit i jej, protože by se jistě hned našel nějaký jiný příslušník císařské rodiny, který by jim lépe vyhovoval.

Také je třeba si uvědomit, jak fungují konstituční monarchie: panovník buď vydává jenom taková rozhodnutí, která mu doporučí vláda, nebo dokonce tuto pravomoc na vládu přímo deleguje. Není to zcela samoúčelné, smysl je v tom, že panovník neodpovídá za výkon moci a nepošpiní se jejím běžným provozem. Přitom formálně moc stále má, může ji použít v mimořádných situacích a jeho autorita není narušena předchozími selháními vlády. Nakonec japonský císař použil tuto autoritu k ukončení války (a bylo to poprvé, kdy vůbec běžný Japonec mohl slyšet císařův hlas z rádia). Nikdo jiný to ani udělat nemohl.

Proč císař nepoužil svoji autoritu dřív? Mohl to být obyčejný strach o život. Stejně tak dobře mohl mít pocit, že je vůlí poddaných, aby se vedla válka. Pak i obavu z narušení jednoty národa, když už k válce došlo. Navíc i jednací řád byl tak formalizovaný, že se vlastně od císaře žádné vyjádření nežádalo - bylo by to nezdvořilé...

Srovnání s Hitlerem není zcela přesné. Hitler nebyl konstituční panovník a válku vedl sám jménem německého lidu. Hirohito válku sám nevedl, vedlo ji Japonsko jeho jménem.

5 0
možnosti

Jak měl použít autoritu dřív? Když Japonsko válčilo, nechtěl válku jen tak skončit, také doufal že Japonsko vyhraje. Důkazem budiž vylodění Američanů na Okinawě v dubnu 1945 - letectvo poslalo do akce piloty kamikaze a Hirohito se ptal co bude dělat námořnictvo, že také musí něco podniknout.

0 0
možnosti

Japonci se za svá zvěrstva nikdy pořádně neomluvili. Co se týká Hirohita, tak poprava asi ne, ovšem alespoň 20 let sedět měl. A někteří členové jeho rodiny za masakry v Číně popraveni být měli. Jeho štěstím je, že nedošlo k invazi. Žádný milion mrtvých Američanů by se nekonal. Japonci by brzy zjistili, že jim propaganda lže a jejich odpor by se rychle zhroutil. Navíc zde již propukal hladomor a Američané by jim dali najíst. Krátce poté by byl Hirohito s celou rodinou lynčován a dopadl by jako Kaddáfí, možná i s některými vojenskými špičkami a členy vlády.

1 2
možnosti

Jenže Kaddáfí byl politik, Hirohito byl bůh a povaha japončiků je úplně jiná.

2 0
možnosti

Za co se mel omlouvat, pote co se USA dopustily daleko vetsich zverstev na civilnim obyvatelstvu, Hirosima, Nagasaki, Tokyo, Nez Japonci v cele sve historii?

0 15
možnosti

No to víš že jo :-) A zapomněl jsi na Okinawu, Iwo-Jimu, Midway, záliv Leyte... a taky na Hamburk, Schweinfurt, Berlín ... a přistání na Měsíci (nekolikrát).:-)

3 0
možnosti

Proč ho vlastně nepopravili? Hitlera by taky nechali dožít?

0 1
možnosti

dodnes ani sami historikové nevědí, zda o tom všem věděl, jestli to bylo mimo něj - nezapomeňte, že armáda tam ve své podstatě vládla, nikoliv on....

3 1
možnosti

Mě hlavně udivuje, nebo vlastně ani ne, ta mentalita. Je po válce. On a asi nejen on si je vědom těch hrůz a rád by se za to omluvil, ale prostě mu to rozmluvili, protože by to vypadalo jako slabost. Takové to, když emoce přebiješ politikou.

5 0
možnosti
Foto

J65i82r86k86a 25H89o20n68c52ů

20. 8. 2019 18:27

To není politika to je japonská nátura. U nich je slabost nepřijatelná. A omluva je slabost. Tedy v jejich kultuře.

7 1
možnosti

M17i94l67a81n 14V94o41l31e58k

20. 8. 2019 17:55

Další neviňátko, co vlastně vůbec o ničem nerozhodovalo...

2 1
možnosti

Ale to nikdo netvrdí. Američané si prostě uvědomili, že kdyby císaře sesadili nebo dokonce popravili, zaplatí za to životem desítky tisíc amerických vojáků a stovky tisíc Japonců. Zatímco nechají-li ho na trůně, nikdo se bouřit nebude.

2 0
možnosti

Tady zcela jasně vidíme důkaz, že veškeří císaři a královny jsou pouhé zbytečné loutky a přebyteční.

Jak japonský císař, tak i anglická královna jsou dobří alespoň na to, že státy mají koho zobrazovat na známkách a mít pocit, že mají nad sebou nějakou lepší, moudřejší autoritu. Když ale má ta autorita skutečně ovlivnit dění v národě, tak jí to buďto rozmluví, nebo hned ze zákona zakáží.

V Anglii se Brexit projeví do života každého Angličana, ale královna mlčí, nebo musí mlčet jak zařezaná.

Na co nám potom tyto autority vůbec jsou???

7 10
možnosti
Foto

Jasně, ať si místo toho zvolí prezidenta!

0 2
možnosti

Podil japonskeho cisare Hirohito na druhe svetove valce je do dnesniho dne sporny. Na jedne strane jsou ti, kteri tvrdi, ze cisar se aktivne na valce podilel, na druhe strane jsou ti, kteri tvrdi, ze cisar jenom trapne prihlizel a trpel, co vyvadi zfanatizovana japonska soldateska.

Historicky je zdokumentovano, ze kdyz jeste pred vypuknutim valky japonska soldateska zavrazdila oblibeneho, ale antimilitaristickeho japonskeho politika, cisar se rozzuril, a svuj hnev dal zucastnenym na vrazde najevo. Co neni bezpecne dokazano je tvrzeni, ze po tom za cisarem zasli nejaci vysoci vojensti nacisticti (japonsky nacismus) potentati, kteri mu nanzacili, at si nehraje s ohnem, protoze muze v nejlepsim pripade skoncit jako bezvyznamna figurka v meste Kjoto, stejne jako cisari behem sogunatu (vojenske vlady od zacatku 17 stoleti), a mohou byt i horsi varianty.

A tak cisari, ktery chtel prezit, nezbylo, nez se skripanim zubu prehlizet, co ta soldateska vyvadi. Timto nezaujimam postoj, jak tomu opravdu bylo, muze byt platna jak ta varianta, ze na valce mel osobni podil a vinu a nebo ta druha, ze jenom prihlizel bez realne moznosti nejak zakrocit.

9 1
možnosti

Ve dnech 9.-15.8.1945 velmi razantně přispěl k tomu, že Japonsko kapitulovalo. Byla to pouze jeho autorita, která způsobila, že armáda přijala kapitulaci bez vzpoury. Ale člověka napadá, zda třeba nemohl tu svoji autoritu uplatnit i dříve.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Odpuzující. Strašit migrací je tak jednoduché, kritizoval Babiše ministr

24. dubna 2024  22:42

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v CNN Prima News vyčetl Andreji Babišovi...

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

24. dubna 2024  22:20

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...