Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diskuze

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy tvoří skoro polovinu studentů doktorských programů. Na Masarykově a Karlově univerzitě dokonce převažují. Do vědeckého provozu se však často už nedostanou, tam podíl žen klesá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AD

Vzpomínám na minulé časy: Říkalo se že dívky se zapisují na VŠ aby byly blíže lukrativním ženichům - buď si braly spolužáky nebo raději asáky a mnohdy i profesory!!!;-):-P;-D A byla to sázka téměř na jistotu!

0 0
možnosti
ID

Zkratka zivot byl jednodussi kdyz zeny byly nevzdelane a omezily se jen na predavani inteligence pristi generaci muzu. :)

0 0
možnosti
JZ

A co s tím udělají genderové bojovnice (a bojovníci)? Zákážou mateřství? Bude Sexmise v reálu?

1 0
možnosti
PS

Vpodstate jde o kombinaci mnoha faktoru, ktere v nasem state dohnaly vyvoj do tohoto stavu. Pricemz prilezitosti pro zeny jsou vpodstate jeho obeti. Jde o to, ze ve vyzkumu neni dost solidne placenych pozic pro absolventy (postdoky) a jako safranu je vedoucich mist. To je dusledek podfinancovani lidskych zdroju, akademickeho inbreedingu a neochoty zbavit se vcas vedecky slabych vedoucich pracovniku. Vpodstate kdo ma nohy a hlavu a neutekl uz pred PhD, utece po nem. Dusledkem je, ze dnesni kluci v rade oboru nechteji riskovat vyhlidku na to, ze budou do 30 studovat a vzdelavat se a pak nenajdou dobrou praci odpovidajici kvalifikaci. Takze v nekterych oborech se hlasi na PhD 2/3 holek, ktere bud veda chytne a zkusi prorazit (nic jineho jim nezbyde, pokud chteji zustat), nebo si behem PhD najdou partnera, po PhD zalozi rodinu a do vedy se bud nevrati vubec, nebo na nejakou nizsi pozici bez ambice stoupat. Timhle bizarnim zpusobem se vyresil problem lidskych zdroju ve vyzkumu - vedu z velke casti odmakaji studenti, kteri z ni odejdou, protoze pozic nad nimi je malo. Na druhou stranu mi nevadi, kdyz z PhD vychazeji lide nauceni kriticky myslet a delaji uplne jineho, nez co vystudovali. Svet se v nekterych oborech meni tak rychle, ze kriticke mysleni ma vetsi cenu, nez znalosti, co jsou za deset let zastarale.

Dulezite je teda zduraznit, ze behem toho PhD si studenti tu vedu odmakaji a delaji praci za ty chybejici postdoky (za mzdu jednoho postdoka pracuji vpodstate dva PhD studenti), takze kdo rika, ze jsou to vyhozene penize, nema uplne pravdu. Za ty prachy bezi v CR vyzkum. Napikachu na tomhle systemu je, ze podstatna cast zdroju se dokola investuje do vzdelavani a zaskolovani, aby ten vyzkum mohl bezet. Ale do reformy, kterou by se omezil pocet PhD a zvysil pocet postoktorandskych pozic, se nikdo nehrne ... otazka je, jestli by nejakou reformou MSMT neudelalo situaci jeste horsi.

4 0
možnosti
BJ

Klasický problém výběru budoucích vědců. No, holt každý chce jakoukoli vysokou školu a pak je mu jedno, kam půjde dělat, hlavně jde v první řadě o peníze. A že to stojí všechny daňové poplatníky peníze, to nikoho nezajímá. Každý, kdo chce studovat by měl platit školné a pak ať si dělá co chce.

0 1
možnosti
JR

J56i40r43i 55R10u72s53n59o72k

20. 1. 2018 15:08

V kontextu doktorske studia jste zcela mimo. PhD. jdou delat lide, kteri uz maji magistersky/inzenyrsky diplom, tudiz ti, kteri uz vedi, o cem ten j3jich obor je.

To, o cem mluvite vy, se tyka pouze undergraduate studentu.

2 0
možnosti
MP

Jděte už s tím vymlouváním na mateřství někam. Děláme od 18 do 65 let, kolik roků z toho vychází na takovou péči o dítě, aby vám to blokovalo kariéru? Problémem je spíš to, že pro spoustu zaměstnavatelů jsou lidé nad 45 let staří a neschopní se učit novinkám. Nebo někde chtějí na juniorské pozice pouze čerstvé absolventy. Nevidím důvod, proč by v ústavu nemohla začít dáma až po dětech. Rozumný člověk si povědomí o oboru buduje i během péče o děti.

2 0
možnosti
Foto

No jo, ale kdy je to "po dětech", když babičky jsou ještě v pracovním procesu a ne každý muž je ochoten a schopen zastoupit doma zenu? Ve 3 letech jde dítě do školky, v 6 do školy. Jsou-li dvě a navíc častěji nemocné, je to přerušení vědecké činnosti na 3-6 let dost ztráta. A upřímně, mužů co pro samou práci zapomenou na děti i rodinu je násobně víc než žen.

0 0
možnosti
FH

Vystudujete obor a nenajdete práci v oboru. Přihlásíte se na doktorandské studium, vedete další čtyři roky studentský život se všemi výhodami, které studenti mají. Pobíráte stipendium a většinou vám na katedře dají malý pracovní úvazek a vedete praktika či cvičení místo vysokoškolských učitelů. Škola na vás bere peníze a jste pro ni lacinou pracovní silou. Všichni jsou spokojeni a děvčata v průběhu doktorandského studia většinou otěhotní nebo se provdají a život jde dál.

0 0
možnosti
JR

J83i81r57i 95R32u83s87n27o47k

20. 1. 2018 15:09

Rekl bych, ze timhle jsye uhodil hrebicek na hlavicku.

0 0
možnosti
PO

To se divím, že na to ještě nemáme směrnici EU, která by to napravila nějakou povinnou kvótou. Hloupí jsou na to dost.

2 0
možnosti
TB

Stát plýtvá lidským kapitálem, do kterého investoval peníze,“ míní Naděžda Straková z Národního kontaktního centra - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/doktorske-studium-veda-narust-podilu-zen-doktorandky-ppm-/domaci.aspx?c=A180104_114215_domaci_mav

Plně souhlasím.

Podle předsedkyně České asociace doktorandů a doktorandek Kateřiny Cidlinské je na vině systém, který klade ženám při přechodu ze školy do zaměstnání do cesty různé strukturální či jiné překážky.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/doktorske-studium-veda-narust-podilu-zen-doktorandky-ppm-/domaci.aspx?c=A180104_114215_domaci_mav

Systém je zlý, muži jsou zlý bla bla. Asi jediná věta, která by podpořila tento nesmysl.

5 1
možnosti
JH

Ženy s dětmi to mají těžké, syn i snacha jsou veterináři. Syn se věnuje plně oboru a snacha 3 dětem a s oborem pomalu ztrácí kontakt, ale má příležitost se alespoň udržet, jelikož mají ordinaci přímo v domě a snacha tam má určené ordinační hodiny. Až děti trochu povyrostou a budou již samostatnější, tak se může plně vrátit, syn jí v tom jistě pomůže.

2 1
možnosti

Proč by to měly mít ženy těžké? a proč to u nich tak je? Nejspíš proto, že se tak dohodli...a pokud ne a jí to vadí, asi si špatně vybrala partnera. Moje dcera i zeť jsou oba vědci, mají tři děti, ona je teď na mateřské, ale ani tak neztrácí s oborem kontakt, příležitostně i publikuje, spolupracuje na grantu (stejně jako při mateřské s oběma předchozími dětmi). Dětem se přitom oba věnují, jsou to skvělé, šikovné a dobře vychované holčičky se spoustou zájmů... Samozřejmě to "něco" stojí - třeba že nejsou orientovaní jen na hmotné věci a konzum, nemusí jezdit každý rok k moři, nepotřebují televizi...

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Rusko útočilo na ukrajinskou energetiku, poškodilo tři tepelné elektrárny

8. května 2024  7:09,  aktualizováno  7:36

Ruský vzdušný útok v noci na středu vážně poškodil tři ukrajinské tepelné elektrárny, uvedl jejich...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...