Diskuze

Tribunál pro Jugoslávii už v Haagu nezasedne. Za 24 let soudil 161 lidí

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu k poslednímu prosinci 2017 oficiálně přestal existovat. Zločiny války na Balkáně soudil čtyřiadvacet let a za mříže poslal bosenské Srby Radovana Karadžiće či Ratka Mladiče. Posledním potrestaným měl být generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak, ten však přímo v soudní síni spáchal sebevraždu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PH

P71e39t19r 50H97a32h63n

2. 1. 2018 9:07

V principu samozvaný orgán, který se především snažil udělat ze Srbů zločince, že skončil, asi mnoho lidí nelituje!

0 0
možnosti
LM

Asi teď budou na řadě váleční zločinci z USA, VB, Francie...;-D

2 1
možnosti
JT

Vážený pane Maršale,

obávám se, že USA své občany soudit před mezinárodními tribunály nenechají. :-/

1 0
možnosti
JM

RB OSN nemá přidělenu žádnou pravomoc zřizovat jakékoli soudní instituce. V případě ICTY byl tento „nedostatek“ obejit s pomocí článku 29 kapitoly VII Charty OSN, který stanoví, že „Rada bezpečnosti může ustavit subsidiární orgány, když to považuje za nezbytné pro plnění svých funkcí.“ To mj. znamená, že ICTY ze samotné definice není žádnou nezávislou soudní instancí ani „tribunálem OSN“, ale „subsidiárním“ (tj. pomocným, podpůrným) orgánem Rady bezpečnosti OSN, což je samo o sobě v případě „soudu“ z pohledu zvyklostí v tzv. právních státech více než zvláštní. I z toho je dost zřejmé, že článek 29 kapitoly VII Charty OSN nebyl určen k tomu, aby sloužil za základ pro vytváření jakýchkoli trestních či jiných soudních tribunálů. Ve skutečnosti autory Charty OSN nejspíš ani ve snu nenapadlo, že by se dotyčný článek vůbec mohl stát bází pro vytvoření ad hoc trestního tribunálu, který si ještě k tomu navíc jednostranně přisvojí jurisdikci některého suverénního státu, z čehož jasně plyne, že postup RB a zvláště těch jejích členů, kteří se v tom nejvíc exponovali, v tomto ohledu šel daleko za hranice Charty OSN a mezinárodního práva.

3 0
možnosti
JT

Vážený pane Málku,

pokud je mi známo, tak Mezinárodní soudní dvůr (International Court of Justice (ICJ)) vznikl v roce 1945 a svého zástupce v něm mají i USA. V případě Mezinárodního trestní soud (International Criminal Court (ICC)), který vznikl v roce 2002, je tomu naopak. Proti jeho vzniku USA hlasovaly a do dnešního dne jej neuznaly.:-/

0 0
možnosti
JM

Teoreticky nestranný a nezávislý tribunál byl v praxi financovaný Spojenými státy a jejich spojenci a při zatýkání a vymáhání se spoléhal na NATO. Úředníci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii opakovaně poděkovali vládě USA za její finanční a politickou podporu a zejména „matce tribunálu“, Madeleine Albrightové.

3 0
možnosti
JM

J53a73n 77M47o39l79n46á87r

1. 1. 2018 10:27

Jen 161 lidí? Málo, ale i tak aspoň něco. Soudil se německý nacionalismus, tak se musel soudit i ten srbský jen škoda,že komunisté u nás vyšli prakticky bez trestu.:-/

0 4
možnosti
FN

Stačí jen dvě ukázky práce tohoto pseudotribunálu. Osvobozen byl drogový mafián, masový vrah a obchodník s lidskými orgány kosovskoalbánský politik Ramuša Haradinaj. Nebyly proti němu důkazy, protože všech 14 pozvaných svědků bylo zavražděno nebo se jejich těla dosud nenašla. Druhým je chorvatský generál Gotovina, který má na svědomí vraždění v Srbské Krajině a vyhnání čtvrt miliónu Srbů z této oblasti.

10 1
možnosti
MK

Anteho Gotovinu drželi v Haagu neprávem asi 8 let; aby ho nakonec konečně po právu s Ivanem Čermakem osvobodili. Jeho případ prošel tak náročným šetřením, že o tom asi těžko pan Navrátil ví víc, že?

Zajímavé je, že za tím srbobijcem nemají naši společní přátelé z Beogradu vůbec problém do Pakoštane přijet.

1 6
možnosti
PK

To nebyl soud proti válečným zločincům, to byla krutá komedie zinscenována proti srbskému národu a součást programu Spojených Států Amerických, ještě za života prezidenta Tita, Jugoslávii jako stát, zcela rozdrtit. A Srbský národ, demoralizovat a ponížit, do stavu, aby již nebyl schopen samostatné, sebevědomé existence.

6 2
možnosti
MK

To je ale hloupost. Kdyby do Chorvatska vlitlo SFOR už v době, kdy Jugoslávská armáda masakrovala Vukovar, desetitisíce lidi mohly žít a mít obě nohy. A Kosovo dnes bylo Srbsko. Ale bohužel, agresor po válce zpravidla přichází o území.

1 6
možnosti
LP

Konečně skončí tato fraška.

6 3
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
16 0
možnosti
MK

M67a17r93t91i55n 85K48r66a25l

31. 12. 2017 23:23

Vsadím boty, že ta stejná banda dneska fandí rusákům na Ukrajině. Ještě jsem neviděl fandu Srbů, který by zároveň nepodporoval kremelské klerofašisty. Ale třeba jste výjimka. Co se mne týče, odsuzuji jak zbytečné bombardování novosadské rafinerie (byl jsem tam dva roky po náletech, na rozdíl od spousty rádoby Slovanů v diskuzi) tak nájezd Rusů do Donbasu v srpnu 2014.

0 8
možnosti
MK

V článku ani slovo o Miloševičovi, který byl shledán nevinným. Sice mu to bylo k ničemu, protože se ho stačili zbavit a on "přirozeně zemřel", ale možná by stálo za to jeho jméno zmínit ;)

5 1
možnosti

Tak to asi neumíte číst.

"Jeden z hlavních strůjců jugoslávských válek, srbský exprezident Slobodan Miloševič se však rozsudku nedočkal, zemřel na selhání srdce v březnu 2006. "

0 0
možnosti