Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Bylo to naprosté peklo, líčí poslední veteráni bitvu o Guadalcanal

Amerika si připomíná 75 let od bitvy o Guadalcanal. První americká ofenziva proti Japoncům v Pacifiku si vyžádala tisíce životů a znamenala zásadní obrat ve vývoji války. Pamětníků bitvy je dnes už jen málo, jeden z nich se však rozhodl, že památku padlých kamarádů uctí přímo na místě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Drobná chyba: V předposledním odstavci má být "v polovině listopadu 1942".

0 0
možnosti

Chystam se na Quadalcanal v listopadu.

S manzelkou delame 15 denni lodni zajezd se spolecnosti Princess Cruises ze Sydney na Papuu Novou Guineu se zastavkami ve 4 destinacich v provincii Milne Bay, pak na Rabaul (ostrov New Britain, dr. zvan Simpsonhafen, kdyz to byla soucast nemecke kolonie do 1919) a nakonec do mesta Honiara (Guadalcanal), hl.m. Salamounovych ostrovu, nez se vracime zpet do Australie.

Shodou okolnosti jak Guadalcanal, tak Milne Bay si letos pripominaji 75. vyroci rozhodujicich bitev o tato mista. V Milne Bay Japonci utrpeli koncem srpna 1942 vubec prvni porazku na pevnine v 2 SV.

Pred mnoha lety jsem stravil pul roku v primorskem mestecku na okraji papuanske dzungle - Alotau (hl.m. provincie MB) na navsteve u blizkeho pribuzneho, ktery tehdy pracoval pro australskou administraci v PNG a stravil tam jeden termin sve sluzby.

Jeden z jeho kolegu byl Australan, byvaly vojak australske armady a ucastnik bitvy o Milne Bay. Vypravel, ze doposud ma problem navstivit jednu z primorskych osad (Ahioma), protoze kdyz tam byl za valky, bylo tam "po kolena krve a telesnych ostatku Japoncu, Americanu a Australanu".

Cele okoli Alotau bylo behem me navstevy velmi pokojne a pohodove, tropicka krajina na okraji dzungle, pratelsti domorodci a nebyt rezavejicich vraku kolem v dzungli a primo v Milne Bay, jeden by ani nevedel, jak kruta bitva se tam tehdy odehrala.

Rabaul byl za 2SV hlavni stredisko japonskych sil v jiznim Pacifiku a jejich okupace Quadalcanalu spolu s okupaci casti Nove Guineje predstavovala hrozbu jako vychozi bod pro planovany japonsky utok na Australii.

Proto bitvy o Guadalcanal a Milne Bay byly vyznamne pro ochranu Australie pred japonskou okupaci.

Kdo z vas kdy trempoval, mozna si vzpomene na popularni pisen zpivanou u taboraku s refrenem " Krasna Meredith, jdi se pomodlit za ty, kdo nevrati nam Quadalcanal"

4 0
možnosti

oprava: Guadalcanal

0 0
možnosti

Když čtu příspěvky níže - ještě něco, a to už dostanu mínusy. Ono obrovské ztráty SSSR a relativně malé ztráty USA nelze jen mechanicky porovnávat. Válka se vedla na území SSSR, ne USA a byla to totální válka mimořádně krutá z obou stran. Navíc většina ztrát SSSR padá na civilisty a také zajatce v Německu, z 27 mega obětí cca 14 mega civilů, 4 mega zajatců v Reichu a 9 mega na frontě. Nezpochybňuji obrovskou neúctu k životům v SSSR a také fatální chyby, kterých so sovětské vedení hlavně na začátku války dopustilo, ale v totální válce na východě by mnohonásobně větší ztráty utrpěl i západ, vždyť Británie a USA také začínaly z ničeho.

3 1
možnosti

Je samozřejmě otázka, zda vysoké ztráty na lidských životech byly způsobeny jenom tím, že se válčilo v Rusku ... rusové neměli žádnou úctu k lidskému životu a rozhodně svoje vojáky nezahraňovali tak, jak se o o to snažili ostatní národy.

Civilní oběti? Ano. ALE - kolik z nich měli na svědomí přímo rusové? S jejich taktikou spálené země? to je třebas záležitost, kterou si rusové do dnešního dne nepřiznali ...

3 3
možnosti

J38a59n 38K36o20z50á34k

7. 8. 2017 10:05

Jen k diskusi o Pearl Harboru. Často se ale zapomíná, že Pearl Harbor byl daleko víc než jen lodě. Bylo to především logistické srdce americké pacifické flotily. Byly tam suché doky, opravárenská zařízení, zásobníky munice, obří tanky s palivem pro lodě, dešifrovací stanice HYPO (alias stanice, která odhalila, že Japonci chystají útok na Midway) a spoustu dalšího. Tyto cíle měla zničit třetí japonská vlna, která ale nikdy nevzlétla, ačkoliv se až do poslední chvíle snažili Fučida a Genda přemluvit Naguma, aby letadla vyslal. Jenomže Nagumo zvolil opatrný přístup, kdy nechtěl riskovat své letadlové lodě déle než je nutné, a místo toho zavelel k ústupu.

Kdyby třetí vlna vzlétla a přeorala by logistické zázemí Pearl Harboru, americká flotila by minimálně další dva roky mohla zapomenout na nějaké ofenzivní akce. Bez Pearl Harboru by se nikdy nemohla udát bitva v Korálovém moři, ani bitva u Midway a tím pádem ani Guadalcanal. A o to Japoncům šlo především - vyřadit americkou flotilu z boje a následně nerušeně dosáhnout svých cílů v jihovýchodní Asii, kde v té době neměli soupeře. Když by se pak po dvou letech americká flotila konečně zmátořila, měli by to Američané výrazně těžší, neboť by stáli proti větší, lépe zásobované a lépe připravené japonské flotile.

7 0
možnosti

navstivil jsem Pearl Harbor v 2005 - velmi dojimava navsteva Arizona Memorial, mista, kde je potopena lod Arizona s vice jak 1100 namorniky.

1 0
možnosti

Petr Kramar : F4U Corsair patří mezi moje nejoblíbenější letadla 2. světové války, i když zpočátku měly problémy s přistáním na letadlových lodích a nahradily je Hellcaty.

1 0
možnosti

Na fotkách F4U Corsair, bojově nasazen poprvé na jaře 1943 právě na Guadalcanalu.

0 0
možnosti

Právě - Japonci podcenili vůli USA k odporu, i když třeba admirál Jamamoto, který USA znal, před tímto varoval a do války vlastně nechtěl ( ale když dostal rozkaz, snažil se co nejvíce zvýšit šance Japonska ) Vietnam je opravdu jiný případ - tam se novináři, různé "celebrity" apod. postavili vůči vlastním klukům, které označovali za vrahy dětí ( a docházelo ve Vietnamu k vraždám dětí, ale když po vystresovaném 19 letém klukovi začne pálit malé dítě, nevím - neodsuzuji, nechtěl bych být v kůži těch amerických kluků, ale ani Vietnamců, užili si toho hodně. A i vláda USA jednala polovičatě. U války s Japonskem to bylo jiné - celý národ byl zajedno v tom, nakopat jim prd..., a stačí se podívat třeba na americké karikatury té doby - malý, hubený Japonec s brýlemi a křivými nohami. :-)

10 0
možnosti

setkal jsem se s radou americkych a australskych veteranu valky ve Vietnamu. Vsichni se nezavisle shodovali v jednom: "americka vlada nas nechala bojovat ve Vietnamu s pravou rukou obrazne uvazanou za zady. Kdybychom mohli opravdu bojovat, komousove ze severu by nikdy v 1975 neobsadili Saigon a J. Vietnam".

1 0
možnosti

Jedna imperiální mocnost proti druhé, jde pouze o ovládnutí cizího území a získání regionálního vlivu. Válka je peklo pro všechny zúčastněné.

2 2
možnosti

Japonci vlastně prohráli už napadením Pearl Harboru, proti Spojeným státům neměli tu sebemenší šanci. I kdyby zničili americké letadlové lodě např. u Midway, či zvítězili v bitvě o Guadalcanal, maximálně by zdrželi americkou ofenzívu o půl roku či rok. Vždyť během cca 2 let USA vybudovali obrovskou flotilu letadlových lodí, nejsem si jistý ale asi 16 těžkých, 9 lehkých a desítky transportních. Válka v Pacifiku je můj velký kůň, Hubáčka jsem hltal jako malý kluk, když si jeho knihy kupoval táta, bylo to v podstatě to jediné, co o Pacifiku tehdy vycházelo. A pan Hubáček měl a má velmi čtivé knihy, téměř jako detektivky. A nezapomenu na nesmrtelné vsuvky pana Čejky - typu, že nebýt Stalingradu, USA by prohráli i u Guadalcanalu. Již tehdy jsem moc nechápal, jak spolu tato bojiště souvisí.

22 0
možnosti

J56a76n 49Č96e56k56a33l

7. 8. 2017 9:07

Japonci spoléhali na to, že se Američanům nebude chtít umírat. Ostatně o 30 let později vsadil na totéž Ho-Či-Minh a v zásadě uspěl, byť hlavně díky pomoci levicových médií...

A knížky pana Hubáčka jsem také hltal, výborné čtivo, a ty vsuvky o SSSR jsem už tehdy vnímal jako nutnou úlitbu bohům, aby to vůbec mohlo za bolševika vyjít...

7 0
možnosti
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily dva lidi

24. dubna 2024  8:33

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy a...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...