Diskuse: Češi vyhodí stovky tun jen z poloviny vybitých baterií, spotřeba stoupá - iDNES.cz

Diskuse

Češi vyhodí stovky tun jen z poloviny vybitých baterií, spotřeba stoupá

Zhruba každá osmá v Česku vyhozená baterie je vybitá jen z poloviny. Mezi odpadky skončí, když „neutáhnou“ náročnější spotřebič, mohly by přitom ještě několik let pohánět například hodiny, televizní ovladač či kuchyňskou váhu. Spotřeba baterií za posledních sedm let vzrostla téměř o pětinu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

JM

U alkalických baterií je pro laika téměř nemožné poznat, jakou mají ještě kapacitu. Lidi si je navíc můžou pomíchat s novými a pak se stane, že třeba na dovolené nevydrží foťák. Předpokládám, že tester nebo multimetr doma každý nemá. Takže nějaké přendavání baterií se může pěkně vymstít.

Základem je kupovat kvalitní nimh dobíjecí baterie s nízkým samovybíjením za normální ceny (do 200kč za balení po čtyřech, připlácet max. za vysokokapacitní, kdo nabíjí často), stačí prohledat internet, najdete skoro všechny značky včetně eneloop. Problém je, že velké eshopy často nadsadí cenu a dát cca. 100kč za jednu nimh baterii se už třeba do běžných hodin většinou absolutně nevyplatí, pokud vydrží několik let a o ovladačích ani nemluvě. Ikea ale nabízí 4 AAA dobíjecí baterie s nízkou kapacitou a samovybíjením za 20kč kus, tam už mi opravdu nikdo nevysvětlí, proč nepoužít dobíjecí i do ovladačů. Investice se vrátí při max. druhém dobití.

Lidi taky často neumí nabíjet, resp. nemají pořádnou nabíječku, nabíjí příliš vysokým proudem což způsobí přehřívání a zkrácení životnosti článku nebo nabíječka nesprávně ukončuje a přebíjí. Já vždy u každého článku volím nabíjecí proud (držím se osvědčené zásady 1/2C, tj jedna polovina kapacity). Nabíječka mi detekuje vadné články s příliš vysokým vnitřním odporem. Pokud nabíjím z nuly a celková kapacita je nižší o víc jak o cca. 25%, vyhazuji taktéž. Samozřejmě, že do požárního čidla si dám lithiovou, stejně tak spotřebuji i alkalické, které dostanu k elektronice.

0 0
možnosti
Foto

možná by to chtělo směšovač ne zcela vybitých baterií, který by mohl napájet nějako milou hloupost. Tolik domácích hodin nemám, abych je využil. Ona by na směšovači mohla bát i aktuální síla vložených baterií. A ona milá hloupost? Stolní LED svítidlo ? Elektro minutka pro kuchtíky? Atd, atd,....

0 0
možnosti
JP

J21a46n 10P39a28v89e56l32k58a

18. 7. 2017 15:04

Z článku tedy vyplývá, že pokud vyhodíte jednou měsíčně z foťáku 4 polovybité články, které vydrží ještě rok v hodinách, musíte si koupit 48 hodin, abyste zachránili životní prostředí.

4 0
možnosti
LM

To je zase masírka pro EU? Aby někdo vytvořil nějakou směrnici na používání baterií? Je vidět, že autor tomu rozumí. Jen je zajímavé, že já doma prvně vyhazuji baterii právě z hodin, protože se začnou zpožďovat.:-(

0 0
možnosti
RP

Jinak podle některých zdrojů se dají jednorázové alkalické články omezeně nabíjet.

Velmi malým proudem, pod miliampér po nějakou stovku hodin. A článek musí mít ještě napětí, nesmí být úplně mrtvý.

Dovedu si předtavit, že místo vyhození starých a nákupu nových článků se třeba v ovladači střídá co nějaký měsíc jedna sada a druhá se nabíjí desetinou miliampéru nebo ještě menším proudem, nákup nových článků se tak dá odložit o rok, dva nebo ještě víc.

0 0
možnosti
RP

Jak hluboké vybíjení ničí nabíjecí baterky.

U NiCd nebo NiMh článku máte maximální napětí hned po nabíjení asi 1.4 - 1.45 volt a při vybíjení nesmí toto napětí klesnou pod nějak 0.9 - 0.95 volt. pro čtyřčlánkovou baterii je tady využitelný rozsah napětí hned po odpojení z nabíječky 5.8 a minimální 3.6 V.

Neboli spotřebič musí vydržet napětí aspoň 6 voltů a automatika ho musí vypnout, pokud napětí baterie klesne pod 3.6 voltů. To je ale jen teoretická hodnota, protože předpokládá na procento nebo ještě přesněji shodnou kapacitu všech čtyř článků v baterii. To se ale nedá v praxi nikdy dosáhnout, odchylky desetiny kapacity jsou běžné. Pokud má jeden článek o 10 - 20 % nižší kapacitu a elektronika spotřebiče ho vypne, když baterie dosáhne napětí 3.6 voltů, bude na třech článcích baterie napětí kolem1.1 V, zatímco na tom čtvrtém nejslabším bude jen 0,3 V. neboli nejslabší článek je hlubokým vybíjením poškozován a jeho kapacita ještě klesá. při dalším vybití už bude mít 0.15 V a za další dvě vybití už bude přepólovaný, což znamená poprvé ztrátu odhadem 30 - 60 % kapacity a po 2 - 3 dalších cyklech jeho úplné zničení.

Výrobce může přirozeně na ochranném obvodu spotřebiče nastavit ,že se spotřebič vypne, pokud napětí baterie klesne pod například 4 volty. Rodílná kapacita jednotlivých článků se tak hned neprojeví, ale při pravidelném hlubokém vybíjení nakonec ano.

Nebo může nastavit to napětí na 4.5 V. To už bude hodně odolné na hluboké vybíjení, ale současně tím významná část kapacity baterie nebude využívána. Lidi začnou říkat, že spotřebič příliš moc "žere baterky" neboli rychle nabitý akumulátor vybije a moc práce neudělá.

Takže výrobce musí zvolit kompromis.

Buďto bude spotřebič při hlubokém vybíjení ničit baterii, ale současně nabitá baterie ve spotřebiči dlouho vydrží nebo spotřebič dlouho nevydrží, ale i při úplném vybití nezničí baterku.

1 0
možnosti
JP

J36a77n 11P24r84i27b15y29l

18. 7. 2017 9:09

Napsal jsem něco podobného, ale mě tady už několik teoretiků přesvědčuje, že NiMh můžete vybít třeba i na nulu a nic mu to neudělá a žádný paměťový efekt nemají. Pan Vondruška, Plášek, Homolka, Holas...

1 0
možnosti
JK

Není baterie jako baterie. Tam, kde je potřeba velký odběr, potřebuji jiný typ, než do hodin s minimálním odběrem. Tam kupodivu ty nejlevnější "čínské šunty" vydrží déle, než třikrát dražší značkové.

1 0
možnosti
JK

Proč článek hovoří jenom o bateriích, když se z 90% používají články? Baterie jsou pouze 3R12 a E-block.

1 0
možnosti

V článku se míchá dohromady několik věcí. Primární články (jednorázové) se dělí na několik variant. Články na bázi zinku jsou už velmi zastaralé, jsou sice velmi levné, ale nemají rozumný výkon a zpravidla vytečou a poškodí přístroj. Jsou tedy dnes již k ničemu. Klasické alkalické se sice používají o něco více, ale je lepší vybírat ty značkové. V praxi je ale stejně nelze téměř na nic použít. Výjimkou jsou snad možná články AA nebo AAA, které se používají do ovladačů, hodin, LED svítidel a podobně. Tam vydrží nějaký čas a pak je nutné je vyhodit. Ovšem tyto jednorázové články mají mnohem delší dobu provozu než články sekundární (nabíjitelné), které trpí významným efektem samovybíjení. Takže v praxi alkalický článek vydrží v dálkovém ovladači mnohem déle, než několikrát nabíjený článek sekundární, kde kapacita docela rychle klesá. Asi největším problémem sekundárních článků je nutnost jejich nabíjení. To je ovšem třeba dělat odborně, protože běžné nabíječky neumí eliminovat vliv paměťového efektu a články tak vlastně ničí. Dneska asi nejlepším řešením jsou články primární na bázi lithia, které jsou sice relativně drahé, ale vydrží velmi dlouho. Lithium se prosadilo jako základ i v oblasti nabíjitelných článků, kde tvoří drtivou většinu. Speciální varianty lithiových článků se používají i v automotive a plánuje se na nich postavit i většina elektromobilů. Články na bázi olova do aut nebo do záložních systémů a UPS jsou jiná kategorie a asi bych se o nich ani nezmiňoval.;-)

1 2
možnosti
IH

I93v16a12n 11H73o54l73a45s

18. 7. 2017 6:13

> protože běžné nabíječky neumí eliminovat vliv paměťového efektu a články tak vlastně ničí.

To umí prakticky každá jen trochu kvalitnější nabíječka. U těch jednodušších (v ceně 2-3 stovky) se holt při vložení článků stiskne tlačítku "dovybít", články se vybíjejí a když napětí poklesne, začnou se nabíjet. U sofistikovanějších se průběžně měří delta V, mají několik režimů (včetně regenerace, měření faktické kapacity atd.).

Rovněž tak není pravda, že zinkouhlíky dnes vytékají - to platilo v dávné minulosti, dnes ani zcela vybitý článek nemá tendenci vytéct (několik mám schovaných i několik let a "ani ťuk"). Talže do zařízení s minimálním či jen občasným odběrem (teba do LED svítilny, kterou člověk použije jednou za dva měsíce, když v noci před domem nemůže najít klíče) se klidně dají stále použít, jinde se zase hodí alkaliky, jinde akumulátor. Cpát všude lithium je nesmysl.

1 0
možnosti
MK

Nové typy dobíjecích baterek doporučuji :-). Často měněné tužky a mikrotužky se opravdu vyplatí koupit dobíjecí. Značkové ekologické baterky klesly cenově dost výrazně a hlavně zůstávají připravené a nabité dlouho, což byl hlavní nešvar dřívějších typů. Samotné nabíječky dnes dobíjejí baterie jen kolik opravdu potřebují, takže samotné správné nabíjení je velmi jednoduché, včetně restartu starší baterie apod. Za poslední rok jsem nevyhodil jedinou tužkovou baterii. R^ Baterie jsou velmi jedovaté, čím méně, tím lépe. Nevyhazujte prosím baterie do odpadků. V každé prodejně baterií jsou sběrné kontejnery R^;-)

2 0
možnosti
RP

Já používám baterky AA nebo AAA staré třeba i deset let a to ještě už tehdy koupené jako zlevněné. Nebo baterky z Lidlu cca 2x nebo kolikrát levnější než ty běžné značkové. A s samovybíjením nemám problém, těch pár měsíců v šuplíku vydrží vždy.

Fakt je, že je nepoužívám na větší odběry a pokud ano, tak je prostě těch pár hodin před použitím nabiju.

A fakt je, že ty levné je třeba hlídat a pravidelně měřit, protože tak jedna z 5 - 10 odejde tak po půl roce a tak 6 z 10 vydrží v plné kapacitě i těch 5 let pravidelného nabíjení a vybíjení a ostatní mezi tím. Ale pořád to vyjde levněji než značkové, i kdyby značkové všechny vydržely a rozhodně levněji než kupovat jednorázové.

0 0
možnosti

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Těsně předtím k nám vyslal drony, tvrdí Zelenskyj

Sledujeme online

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří. Rusko zastaví boje od sobotního večera do půlnoci na 21. dubna a očekává, že Ukrajina udělá to samé. Ukrajinský prezident vzápětí oznámil,...

19. dubna 2025  16:05,  aktualizováno 

Zemřela zpěvačka Rodgersová. Za Eurovizi jí IRA hrozila smrtí, zaujala Monty Pythony

Ve věku 78 let zemřela legenda britské televize, zpěvačka Clodagh Rodgersová. Proslavila se písní Jack in the Box, se kterou reprezentovala Spojené království v Eurovizi roku 1971. Jako severoirské...

19. dubna 2025  16:11

Pracovní nabídka, pak únos. Hrůzná farma odhalila náborovou praxi kartelů

Nedávný objev farmy, který Kartel Jalisco nová generace (CJNG) využíval jako výcvikový tábor, odhalil též jeho praktiky při lákání nových možných rekrutů. Využíval falešné pracovní inzeráty, zájemce...

19. dubna 2025  15:53

Na Zlínsku v centru obce zemřel cyklista, srazil se s osobním autem

V Brumově-Bylnici na Zlínsku se v sobotu pětatřicetiletý cyklista srazil s osobním autem a zemřel. Nehoda s tragickým koncem se podle policejního mluvčího Petra Jaroše stala před polednem. Okolnosti...

19. dubna 2025  13:23,  aktualizováno  15:02

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...