Diskuze

Nafouklá bříška a delfíny z Vodochod. Afrika vzpomíná na tragédii Biafry

Nigérie si připomíná padesát let od vypuknutí války v Biafře. Postkoloniální konflikt mezi centrální vládou a separatisty z křesťanského kmene Ibů si během dvou a půl roku vyžádal miliony životů. Historie republiky Biafra trvala 961 dní, její jméno ale dodnes řada lidí vnímá jako synonymum pro hrůzu a beznaděj.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

A to mame za to, ze jsme do toho přírodě v Africe zasáhli .... vyresila by si pocet obyvatel sama ....

0 0
možnosti
JB

Jo v té době jsme podporovali muslimy proti křestanům

0 0
možnosti
ID

Ani jsem nemela silu to docist. Vzdyt je to v Africe porad dokola od te doby co se osamostatnili od kolonizatoru. Korupce, nasili, hlad a strasidelne nemoce. My jsme jim ta nafoukla briska vzdycky nakrmili a ted, kdyz dorostli, se jedou stravovat primo do Evropy. Verim, ze ti co zustavaji si rikaji "Le temps beni des colonies" jak to zpival Michel Sardou.

0 0
možnosti
RL

Ta Afrika je opravdu zvláštní lokalita. Národy žijící v ostatních lokalitách Země, např. Rusko, Čína, Evropa.... také ve svých dějinách čelily hladomorům, krutým tyraniím, válkám,.... zároveň ale také i produkovaly mnoho vynikajících osobností, které zásadním způsobem posouvaly znalosti z přírodních věd, rozvíjely techniku, vytvářely nestárnoucí umělecká díla, atd.....

Ale Afrika? Dokážete jmenovat aspoň jednoho afrického vědce, jehož dílo by znamenalo nějaký zásadnější posun např. v matematice, fyzice, chemii, apod...?

Nemyslím to nijak zle, ale dokáží Afričané vůbec něco jiného než je pouhé neustálé plození milionů hladových černoušků?

0 0
možnosti
MT

Napr. tento Christiaan Barnard

0 0
možnosti
MV

Vida, já jsem myslel, že už je obecně známé, že když kolonialisté opouštěli zabrané území, měli zájem, aby to tam nefungovalo. No nic, tak zase budeme věřit tomu, že ropná naleziště sama nějak podněcují náboženskou nenávist.

0 1
možnosti
DK

Česko pomáhá Africe více než dost.

Již v Bibli se píše: Dej hladovému rybu, nasytíš ho na den. Nauč ho rybařit, nasytíš jej na celý život.

Jde jen o to, jak se který člověk daný dar naučí rozvíjet, jestli vůbec chce dar rozvíjet. Ono to chce píli a trpělivost.

Jenom tak narychlo jsem si vzpoměl na některé české projekty pomoci Africe:

http://zpravy.idnes.cz/cesti-kapri-plavou-v-africkem-rybniku-d8l-/zahranicni.aspx?c=A081223_111435_zahranicni_ad

http://www.rozvojovka.cz/clanky/107-trebonsti-rybnikari-v-tropickych-vodach.htm

0 0
možnosti
JN

Bohuzel je to jeste mnohem slozitejsi.. Jsou to 2 nekompaktibilni systemy.. Nauc Africana rybarit, a on vylovi za par let z jezera vse zive a zpusobi mnohem vetsi ekologickou katastrofu, nez kdyby neumel rybarit vubec...

0 0
možnosti
LL

Historie Biafry pěkně ukazuje, že jakmile z kolonie odešli kolonizátoři, dokázali místní černoušci proměnit dosud klidná území v krvavá jatka a hrob milionů lidí.

Co přinesla africkým národům kolonizace? Zejména stabilitu, pořádek a rozvoj.

Co přineslo africkým národům takzvané "osvobození od koloniální nadvlády"? Zejména miliony mrtvých, hladomory, vyhánění celých etnik, brutální kmenové války, tvrdé místní diktatury dopouštějící se genocidy na obyvatelstvu.

------------------------------------------------------

Musel jsem se smát naivnímu "receptu" pana Drahoše, že prý je otázku migrace nutno řešit kopáním místních studní a budováním závlah. Tento sluníčkový názor je naprostým nepochopením tamní situace!

Závlahové systémy mají smysl pouze pokud se tam provozuje intenzivní zemědělství, a k tomu musí existovat pracovní síla: místní lidé schopní a ochotní PRACOVAT. Ale takoví tam nejsou!

Poměrně čerstvý příklad máme ze Zimbabwe: Tento stát byl proslulý intenzivním zemědělstvím, které provozovali bílí osadníci na svých farmách. Zaměstnávali mistní obyvatele, kterým se proto vedlo celkem dobře. Ze Zimbabwe se vyvážely plodiny, tabák, zelenina do celého světa. Pak přišlo "osvobození" - a slušně vybavené farmy bílých osadníků byly presidentským dekretem "znárodněny" a přiděleny bývalým partyzánským bojovníkům. Následovalo loupení, znásilňování, vraždění a vyhánění bělochů z jejich farem. Vybavení dobytých farem bylo ihned systematicky rozkradeno, byly prodány agregáty i pumpy, rozvody elektřiny a vody byly vytrhány ze země a prodány do sběren za cenu kovu.

Bez zavlažování a osazování vítr rychle odvál tenkou vrstvu úrodné půdy, a na místě bývalých farem je dnes to, co tam bylo před příchodem bělochů - poušť, na které živoří podvyživení černoušci. Během čtyř let se zemědělství zcela zhroutilo a z vývozce potravin se stala země s hladomory, závislá na mezinárodní pomoci. Zimbabwský dolar (před tím, než byl nahrazen americkým dolarem) prodělal inflaci o 79600000000%.

14 3
možnosti
MP

Když odešli kolonizátoři, navezli se tam v "bratrské" pomoci státy Varšavského smlouvy, které vyzbrojovaly hlavně muslimskou vlády.

Sovětský svaz, za vydatné pomoci Československa a ostatních satelitů napáchal více zla, než si umíme představit.

2 0
možnosti
MZ

Shadows: Airlift and Airwar in Biafra and Nigeria 1967-1970

Autorovi tohohle článku doporučuji přečíst tuto knihu, jen tak pro možnou příští objektivitu

0 0
možnosti
Foto

Boze zprava dne : Vzpominky na Afriku pred 50 lety. Pristi vzpominky budou opravdu vzpominkami: Jo kdyz jeste nasi dedove zili v Africe.

0 1
možnosti
JN

Znakem příhodných životních podmínek je, že se živočišné druhy úspěšně rozmnožují. Čili podle populační exploze soudím, že se v Africe žije nadmíru dobře a nechápu, proč se hrnou sem. Asi nám chtějí přivézt ten africký zázrak do Evropy, abychom se měli taky tak dobře. Už aby to tady vypadalo jako tam.

0 1
možnosti