Diskuze

Výkupní ceny plastů klesají. Třídění dotovat nebudeme, zní z obcí

Ceny tříděného plastu dlouhodobě klesají a pro některé firmy přestává být výnosné sbírat k dalšímu využití obsah žlutých kontejnerů. Odborníci na druhotné suroviny upozorňují, že v případě dalšího poklesu cen bude nutné svoz a zpracování vyhozených plastů dotovat. Svaz měst a obcí to odmítá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PK

P33e47t78r 39K71e88ř

18. 4. 2017 9:38

Proč je třeba zdražit?? Protože Babiš chce více. Za celý život jen kradl a bral z obecního. Na stará kolena se nezmění. http://ekonomika.idnes.cz/lide-tridi-eko-kom-vydelava-miliony-d6i-/ekonomika.aspx?c=A150326_2150287_ekonomika_fih

0 0
možnosti
LM

L71u49b61o30š 20M93a68r89e19k

17. 4. 2017 12:30

Dotovat to s tím, že se budou krýt firmám ztráty je skutečně nesmysl.

Ale stejně to nakonec dopadne tak, že se jen zvýší poplatky za odpady obyvatelům a nebude se muset nic řešit.

0 0
možnosti
VK

V34í79t 80K74o94u53b16a

16. 4. 2017 20:52

Dokud to všem sypalo, tak to jásali, teď to nesype, tak ať jdou dělat něco jiného.

EKO KOM každý rok zvyšuje poplatky o desítky procent s odůvodněním jak musí plnit limity a pak se dozvíme, že půlka toho ze žlutých kontejnerů putuje do spaloven? To si dělají řitní otvor ne?

2 0
možnosti
RP

Na co chcete směs neidentifikovatelných plastů, znečištěných všemožnými látkami, některé napůl v rozpadu, protože to jsou třeba zbytky něčeho, co bylo roky na zahrádce venku, používat? Aby to bylo použitelné a nebylo dražší než nové plasty z ropy nebo zemního plynu?

Mimo spálení ve spalovně?

A mimo švejkování, že se tento odpad formálně převede na surovinu a strčí třeba jako zásyp pod silnici?

0 0
možnosti
JK

Ovsem taky ta kvalita zalohovanych plastovych obalu je nekde jinde...

0 0
možnosti
PK

Výkupní ceny by měli zvýšit a platit keš. A houmles by to vysbírali i z lesů., když teď železo už moc nemůžou.

0 0
možnosti
PK

P21e12t63r 13K39e79ř

18. 4. 2017 9:36

To by z toho ale Babiš nic neměl! Kdo myslíte, že je hlavním akcionářem Eko-Kom??

0 0
možnosti
MR

Velkoobjemové zpracování plastů existuje již řadu let. Může se jednat o pyrolýzu, drcení pro stavebnictví, či použití v infrastruktuře. Ovšem přiznání této skutečnosti by znamenalo ztíženou možnost žádat stále více poplatků i dotací za "řešení problémů" a tak to bude i nadále, přeci jen odpadová lobby dokázala již po šesté oddálit zákaz skládkování.

1 0
možnosti
RP

Pyrolýza plastů je blbost, pokud se jedná o směs plastů z vytříděného odpadu, protože pyrolýzou vznikají toxické pevné, kapalné odpady i možná plynné odpady. Které se musí likvidovat speciálním způsobem, třeba spálením za velmi vysokých teplot. Vyčištění těch produktů od toxických látek a potom použítí do nějakých výrob by bylo velmi drahé. Jediná výhoda pylorýzy je v tom, že se ty plasty zničí zmizí okamžitě, zatímco v zemi ve skládce se bez kontroly budou rozkládat stovly let.

Ve stavebnictví, pokud je mi známo, o používání čistě jen drcených plastů nic nevím. Drcené plasty se mohou zpracovat coby recyklované plasty do plastových výrobků, ale takové výrobky mají nižší užitnou hodnotu a vyšší toxicitu než stejné plastové výrobky vyrobené primárně z ropy nebo zemního plynu a přitom nejsou levnější.

Snad jedině v infrastruktuře, do násypů silnic a podobně, ale kdo zaručí, že se tato plastová drť uložená dlouhodbě v zemi nebude rozkládat za vývinu toxických látek uvolňujících se ze silnic do ovzduší nebo do podzemních vod, když tam jsou neidentifikované plasty.

V podstatě jediný způsob, jak zpracovat plastové odpady je z nich vybrat ty kusy s ověřeným jednotným složením plastu a ty podle druhu plastu zpracovat. Ostatní, směs neidentifikovaných plastů, je asi nejlépe rovnou spálit.

V budoucnu snad bude možné genetickou modifikací nebo tak nějak vyvinout bakterie, které budou takovou směs plastů rozkládat za nepřístupu vzduchu za vývinu nějakých spalitelných uhlovodíků nebo tak nějak, to ale bude za velmi dlouho. Dnes nic takového není.

4 0
možnosti
RP

Já bych se přimlouval za co nejširší používání skleněných obalů se standartizovanými uzávěry třeba na obyčejná šroubovací víčka twist.

Například sklenice od instantního kafe. Kdysi byly dělané na tyto šroubovací víčka, takže se kafe koupilo, spotřebovalo , sklenice se vymyla a s kupovaným víčkem používala na třeba zavařování. Nebo na jiný účel v domácnosti, třeba na med a podobně.

Dneska sklenice od instatntního kafe, od marmelád a podobně, to většinou má, zřejmě kvůli marketingu, speciální uzávěry, které se náhradní nedají sehnat. Takový skleněný obal se koupí a po spotřebování rovnou vyhodí jako jednorázový, pokud se víčko nedá použít. Nebo se sklenice použije k zavařování jednou dvakrát nebo třikrát, potom se víčko zničí a sklenice se stejně musí vyhodit, protože náhradní víčka nejsou.

Kafe, na jehož sklenici pasuje normalizované víčko twist, se dnes prodává velmi zřídka a jen ty okrajová kafe, všelijaké hnusy.

Myslím, že jediný obchod, který má větší množství běžných instantních kafí ve sklenicích, na která dnes a to jen s přimhouřením oka, pasují normalizovaná víčka twist, je Lidl.

4 0
možnosti
LG

Prostě recyklační firmy chtějí víc prachů. To je celé.

5 0
možnosti
JC

Jen další dotační bussines. Skončí dotace = firmy krachují.

8 0
možnosti
LH

kvalitní plast má být kvalitně zálohovaný a nechť si poté bezdomovci vydělají i sběrem petlahví

Další věc - více vratných zálohovaných skleněných lahví!!!

Další věc - více papírových obalů

2 1
možnosti
JJ

J43i52ř42í 88J77a20n83d61a

16. 4. 2017 11:15

A vy to budete platit...;-D

2 1
možnosti