Diskuze

Kapka její krve zalila Bosnu. Příběhy prvních obětí obléhání Sarajeva

Vzdušnou čarou je to z jižní Moravy do Sarajeva jen o málo dál než z Aše do Jablunkova. Takže docela blízko. Před 25 lety vyrazil srbský obyvatel města Nikola Gardović na svatbu, Suada Dilberovićová a Olga Sučićová zase na demonstraci. Nikdo z nich se nikdy domů nevrátil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Autor si asi spletl rubriku. Do zpráv nepatří informovat o skoro 30 let starých událostech. To je chybné. Měl zkusit nějaký historický časopis.

0 1
možnosti

Odpověď nakonec: Ve Francii je 70% obyvatel věznic muslimského vyznání ale ve společnosti tvoří jen 11%, vč. velkéh množství dětí. takže zločinců je mezi muslimy mnohonásobně více (o více než řád). Tedy můžeme zobecnit: co muslim, to zločinec, protože každý z nich porušuje navíc evropské právo, protože to je v rozporu s islámem.

0 0
možnosti

Tehdy jsme si ani neuvědomovali jak strašně blízko to je.

1 0
možnosti

Důvod, proč jak uvádí ČTK Srbové ovládali 2/3 země je hlavně ten, že na rozdíl od Muslimů byli více zemědělci, s pozemky na vesnicích a tak nebyli tolik ve městech, tudíž když drželi své území, na rozlohu to bylo větší.

1 0
možnosti

Bože to je novinářská sra.ka.

1 4
možnosti

Poctivé zkoumání historie bývá někdy nebezpečné, až výbušné..

1 0
možnosti

Koukám, že jak dříve bylo módou házet všechno na srby, tak je teď je zase móda z nich dělat pomalu oběti doby, které byly do těch masakrů vtaženi událostmi a západem.

0 0
možnosti

Cha chá. Rozklad federativního státu Jugoslávie, byl naplánován ještě za života prezidenta Tita, Spojenými Státy Americkými, s dovolením. A evropským koordinátorem pro tento zločin, byl pověřen - na první pohled dobromyslný, žoviální strejc, kterému by jeden bez ostychu přes plot zahrádky nabídl vdolek, - min. zahr. BRD, Hans Ditrich Genscher. Zločinné pověření, vykonal "do puntíku".

0 3
možnosti

..."zemřela v sanitce a její jméno zapadlo. Také pohřeb, na rozdíl od velkého rozloučení se Suadou, se odehrál v rodinném kruhu. Ztělesňovala medička Suada ikoničtěji kontrast mezi nevinností a ozbrojenými násilníky? Nebo hráli roli chorvatské kořeny Olgy Sučićové a to, že z pohledu Bosňáků nebyla „jejich“ mučednicí? Možná ano, možná to ale bylo hlavně kvůli zmatku onoho dne"...

Tak píše angažovaný novinář dnešní doby Jan Wirnitzer. Píše to až na druhý pokus, původně věta o chorvatském původu a rasově-náboženském důvodu neumístění pamětní desky v článku nebylo ani slovo, to doplnil až když byl donucen argumenty z diskuse. Přesto si neodpustil poslední větu o "zmatku onoho dne". Ono to víno totiž není úplně čisté, ještě v něm něco plave, že předsedo? Třeba to, že Olga nebyla jen Chorvatka, ale napůl Srbka. A nebo to, že desku s jejím jménem na most neumístily "bosenské úřady" ale vojáci mezinárodní jednotky, načež byla muslimským obyvatelstvem několikrát zničena, či ukradena. To bude také asi tím zmatkem, že? On celý ten článek je taková protisrbská a promuslimská agitka, maskovaná jednou srbskou obětí - aby se neřeklo.

5 4
možnosti
Foto

Tak určitě. Článek o jedné muslimské, jedné srbské a jedné chorvatské oběti - a o tom, že to všechno byli lidé, kteří měli blízké a kteří za válku nemohli - je prostě "protisrbská a promuslimská agitka". Díky, že jste nám to došel vysvětlit.

4 2
možnosti

Tohle je velmi smutny pribeh a neni cernobily, neni na jedne strane dobro a zlo....ja tam v Sarajevu pred koncem valky byl, v roce 1995. A muzu vam rict ze zadna selanka pro ty obyvatele tam, kdyz jdete po ulici a kdykoliv vas muze trefit srbsky ostreloac kterri byli usazeni v okolnich horach. Dodnes nekteri starsi obyvatele Sarajeva kteri to vse zazili jako dospeli chodi tesne podel zdi, jak se to tenkrat naucili....

2 1
možnosti

Děkujeme za odborný korektní výklad Šikýři. Jen by mě zajímalo, odkud přilétly některé z těch granátů (tržnice Markale atd.) pokud kolem města byly podle vás pouze srbské pozice a srbští ostřelovači..

1 1
možnosti
Foto

Vrtipná historka z facebooku. S kamarádem, bosenským srbem, jsme se teď bavili k tomuto výročí. Na otázku kdo vlastně může za válku, odpověděl rezolutně::

"Tito, protože si dovolit umřít. Tito byl Jugoslávie a Jugoslávie byla Tito. Bez něj už to nebyla ta země, kterou měla být."

2 0
možnosti