Diskuze

Boj o třídicí linky. Přísná norma zavalí skládky odpadem, tvrdí firmy

V Česku vypukl spor o to, co dělat se směsným komunálním odpadem. Firmy tvrdí, že kvůli nové vyhlášce nemohou stavět třídicí linky, bez nichž bude odpad dál směřovat na skládky nebo do spaloven. Ministerstvo životního prostředí se brání, že se pomocí přísné politiky snaží odpadové společnosti dotlačit k větší recyklaci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Spalovny, které u nás máme spálí ročně okolo 800 tis. tun odpadu, ročně je v ČR vyprodukováno 3 mil. tun komunálního odpadu. Pokud se zruší skládky v roce 2024 budeme asi odpad vozit do Rakouska, Německa nebo Švédska, abychom se s ním nezasypali. Vybudování dalších 10 spaloven za 7 let vidím nereálně. A taky monopol spaloven nezní zrovna líbivě. Co budou dělat spalovny s cenou v případě, že bude víc odpadu než budou moct zpracovat? Zdraží a klidně i do takové výše, že si ještě všichni budeme přát,aby se postavili skládky.

2 0
možnosti

Ukamenujte mne, ale lidi budou třídit jako diví, když odvoz komunálního odpoadu bude drahý. Tedy dát nějaký smysluplný limit na osobu, aby na to měli i důchodci a máma s malým dítětem a vše nad limit tvrdě platit. Lidi budou třídit, přinutí je to, je to levnější, než s tím za drahý benzin jet to někam pohodit. Ty pohozené pytle u silnic nejsou od lidí, toto v noci rozhazují firmy, co kšettují s odpady, aby ušetřily na skládkovném. Často jsou to i firmy z Německa. Tahle zvěrstva jsou zvěrstva firemní. Těm odbrat licenci a dát likvidační pokutu, aby se nikdy více k podnikání v odpadech nedostali.

1 0
možnosti

Pokud některé obce budou počítat poplatky za svoz odpadu podle počtu osob, nebo množství, pak se nic nezmění.

0 0
možnosti

Myslím, že naše obec třídění zvládá na výbornou. Kontejnery jsou na tolika místech v obci, že to nikdo nemá neúměrně daleko. Máme tu (obec sotva 1000 obyvatel) i textilní kontejner. Jediné, co zatím chybí a zbytečně končí ve směsce je kontejner na tetra obaly od mléka. V místním plátku vychází na pokračování poradna, kam co přesně patří, třeba pytlíčky od kočičích a psích "kapsiček", sáčky od brambůrků a tak. Vždy v neděli (aby to zvládli i chataři a chalupáři), je sběr kovů. Kovy si pak na železo, hliník, měď aSkoro hnědé popelnice na kompostovatelný odpad, svoz v intervalech tak, jak kmístní fotbalový klub si to vytřídí na měď, hliník, železo atd. a mají to jako příspěvek do rozpočtu. Každý máme hnědou popelnici na kompostovatelný odpad s frekvencí, jak si kdo předplatil. Směsný taky s frekvencí, jak so kdo předplatil. Dvakrát ročně je sběr nebezpečného odpadu a svoz nadměrného odpadu (nábytek, koberce apod.) A svozová firma dřív koukala do směsné popelnice před jejím vysypáním, asi je to tehdá dost zdržovalo, ale vyplatilo se to - popeláři i rozvazovali odpadkové pytle a koukli do nich - a když v tom bylo, co do tam nepatří, třeba papír nebo PET flašky, popoelnici nechali nevyvezenou a majitel si to musel vytřídit. Dnes už všichni vědí, že když chtějí mít vyvezenou popelnici, musí třídit. Třídící kontejnery máme vyváženéčasto tak akorát,takže jsou plné, ale nestane se, že by nebylo pro přeplněnost kam vysypat. Myslím, že kdyby to všude tak fungovalo, třídění na třídících linkách by bylo o mnoho snazší a odpoadu by výrazně ubylo. Je to hodně o vedení obcí a taky o svozových firmách. ta kontrola odpadu lidi perfektně naučila třídit. i ty lenochy a ignoranty.

1 0
možnosti

O jakých třídicích linkách to mluvíte? žádné de facto nejsou, ty pásy s židličkami pro 20 lidí co hážou něco do díry za ně považovat nelze.

0 0
možnosti

J12a49n 26L28u89k53á76š

21. 2. 2017 10:02

Docela mne prekvapuje, ze se prakticky nerecykluji hlinikove plechovky.

Jsou pomerne caste, s mnozstvim z jedne party se bezne nevyplaci jezdit do sberny, ale do zadneho recyklacniho kontejneru nepatri.

Vim, ze by ten kontejner vybirali bezdomovci, ale takhle to konci vsude mozne. Mohl by to byt takovy charitativni kontejner.

3 0
možnosti

Stačilo by na ně zavést zálohu, viz Německo. To byste koukal, jak tam někteří bezdomovci sprintujou mezi odpadkovými koši a prohledávají je s LED baterkou. Pokud máte soc. dávky třeba jen 400 EUR, tak si musíte nějak přilepšit. Z mého pohledu je 25 centů málo, ale pokud šikovný "lovec" najde 1000 plechovek měsíčně a k tomu stejný počet PET, tak to máme 500 EUR netto. Nejednou jsem viděl nějaký týpky u automatu na zálohované lahve, jak přijeli s narvanými pytli (v každém cca 100 položek), že jich měli plné nákupní vozíky.

1 0
možnosti

Takové cypoviny se tu řeší, ale aby se zavedla záloha na plechovky a PET-ky (když už Češi bez PET-lahví nemohou žít), na to budeme čekat ještě 20 let.

0 0
možnosti
Foto

Jak byste to administrativně řešila, lidi budou jednou za měsíc vozit plné auto petek zpět do obchodu s pivními lahvemi?

0 0
možnosti
Foto

Technologicky je mozne pri trose dobre vule, vytridi odpad treba na atomy. Jenomze se to proste nevyplati. Na drhou stranu, kdyz budeme skladkovat odpad vysokou vyhrevnosti, alespon tu pro dalsi generace zbudou nejaka tezitelna loziska nerostnych surovin...

1 0
možnosti

Odpad nevzniká samovolně. Je průvodem nezdravé konzumní společnosti. Za odpadem stojí jeho výrobci. Plastová láhev je pohodlnější a papírový sáček nehygienický, na pětigramový výrobek je potřeba půlkilová plastová krabice...:-P

4 0
možnosti

Řešením jsou spíše moderní spalovny odpadů, u nás pro protesty občanů zavrhované. Byl jsem v roce 1991 na exkurzi ve spalovně Spittelau ve Vídni. Je umístěna nedaleko centra města. Čistý provoz, téměř bez obsluh, člověka nepotkáte, vše automatizované. Na prohlídce tu ročně uvítají okolo 10 000 návštěvníků, hodně ze škol. Vídeň má tři spalovny, zásobují 50 000 domácností teplem + vyrobí značné množství el. energie.

Nejnovější spalovna odpadů Pfaffenau produkuje o 90% méně emisí prachu a o 95%

méně SO2 než jsou platné emisní normy. Vše o tom najdete na webu, článků je řada.

U nás chybí osvěta a mocné loby na mnoha úrovních za ukládání odpadů pod zem (jedná se obrovské peníze z toho) zatím vítězí. Přitom ukládáním komunálu do země si zaděláváme na pěkné budoucí problémy, lidé do popelnic vyhazují i nádoby s vyjetým olejem z aut apod, stačí se občas podívat. Pokud zde opět budete psát, jak by mi vadila spalovna nedaleko mého domu, pak předem sděluji že nevadila, protože vím oč se jedná. Ve velké teplárně jsem léta pracoval a emisemi se i zabýval.

1 0
možnosti

Typická ukázka novinářské nepořádnosti (nebo snad úmyslného hoaxu?). V zmiňované vyhlášce 387/2016 Sb. (ale bez uvedení čísla) je stanoveno, že "

Výstup z úpravy směsných komunálních odpadů může být ukládánna skládku, pouze pokud jeho výhřevnost v sušině nepřekročí hodnotu 6,5MJ/kg. Takže žádných 4,5 MJ/kg. (Nicméně, v Itálii mají od r. 2012 tento limit stanoven na 12 MJ/kg - to je jak nekvalitní hnědé uhlí nebo lignit). Novela nabývá účinnosti 1.1.2017, pouze výhřevnost bude sledována akontrolována až od 1.1.2018. Zajímalo by mne, s jakým číslem pracovali ti, kteří se ve článku staví pro či proti tomuto limitu - jestli je ten pseudonovinář konfrontoval s těmi vymyšlenými 4,5 MJ/kg.

0 0
možnosti

Dobrý den, máte pravdu, že vyhláška stanovuje hodnotu 6,5 MJ/kg. Je tam ovšem podstatný dodatek "v sušině". To odpovídá odpadu, který je zbavený veškeré vlhkosti. Pokud se takový parametr přepočítá na odpad s reálným obsahem vlhkosti, jeho výhřevnost odpovídá skutečně hodnotě 4,5 MJ/kg.

0 0
možnosti

U domu mam zelenou, modrou a hnedou popelnici. Prvni je smesny odpad, druha papir, kov, sklo a plast a posledni je odpad ze zahrady.

Do prvni muzete dat vsecko co chcete bez trizeni.

Zbyle dve striktne co do nich patri a nesmi to byt v plastovym pytli, aby po otevreni bylo viditelne co je uvnitr. Pokud tam date neco jineho, neodvezou to a delejte si co chcete - zavesi vam tam karticku proc neodvezou.

Svoz co dva tydny od domu...

1 0
možnosti