Diskuze

Sněmovna odmítla, aby v komunálních volbách hlasovali i další cizinci z EU

Poslanci schválili návrh volební novely bez ustanovení, podle něhož by mohli v obecních volbách hlasovat také občané ostatních zemí Unie, kteří mají v Česku jen přechodný pobyt. Naopak odsouhlasili, aby podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta museli na nominační petici připsat ke jménu číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Úpravy posoudí Senát.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Zde je třeba začít od toho, jak se o volební účast některých cizinců v našich komunálních volbách přela ombudsmanka Anna Šabatová s ministerstvem vnitra. Minis­terstvo bylo toho názoru, že tito cizinci právo volit nemají a musel by se změnit volební zákon, aby k urnám mohli. S tím ovšem paní Šabatová nesouhlasila: „Volební právo jim přiznává přímo právo Evropské unie, k jehož dodržení se Česká republika zavázala.“ Brněnský krajský soud dal pak paní Šabatové za pravdu, když vycházel z toho, že „pro občana jiného členského státu EU nesmí být zákonem stanoveny odlišné podmínky pro výkon volebního práva, než jaké jsou stanoveny pro státní příslušníky České republiky“. Podle brněnského soudu evropská směrnice nebyla do čes­kého systému v tomto případě dobře zapracovaná: „Vnitrostátní úprava je v rozporu se Smlouvou o fungování EU, podle níž zejména platí, že občané Unie mají mimo jiné právo volit a být voleni v obecních volbách v členském státě, v němž mají bydliště, za stejných podmínek jako státní pří­slušníci tohoto státu,“ uvedl soud ve svém rozhodnutí.

Vtip je v tom, že náš zákon o volbách do zastupitelstev váže volební právo na trvalý pobyt v dané obci dle zákona o evidenci obyvatel. Jenže podmínky pro získání trva­lého pobytu jsou jiné pro Čechy a jiné pro cizince. Zatímco pro nás jde o pouhou formalitu, u ob­čanů jiných států je udělení trvalého pobytu zpravidla vázáno na nepřetržitý přechodný pobyt, mini­málně pětiletý.

0 0
možnosti

Toto mi k tomu napsal pan Antos a ten by se k v tom asi mel vyznat, jestli jsem si ho vygooglil dobre (http://www.prf.cuni.cz/detail-cloveka/6934/):

Ve všech státech Evropské unie, a to už od roku 1993, kdy vstoupila v platnost Maastrichtská smlouva. V České republice to platí od 1. 5. 2004, kdy jsme na základě referenda přistoupili k evropským smlouvám, které tohle pravidlo obsahují.

Čl. 20 Smlouvy o Evropské unii v současném znění říká následující:

"1. Zavádí se občanství Unie. Každá osoba, která má státní příslušnost členského státu, je občanem Unie. Občanství Unie doplňuje občanství členského státu, nenahrazuje je.

2. Občané Unie mají práva a povinnosti stanovené Smlouvami. Mají mimo jiné:

a) právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států;

b) právo volit a být volen ve volbách do Evropského parlamentu a v obecních volbách v členském státě, v němž mají bydliště, za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu;

(...)"

Rozhodující je tedy bydliště, přičemž na základě volného pohybu a pobytu osob se kterýkoliv občan EU (= občan kteréhokoliv členského státu) může usadit kdekoliv v rámci EU, kde se mu to líbí. A už od toho okamžiku, kdy se registruje k pobytu (tedy včetně toho přechodného), mu vzniká právo tam volit v obecních volbách. Dosavadní znění českého zákona tomu odporuje, protože trvalý pobyt lze zpravidla získat až po 5 letech nepřetržitého pobytu, a právě proto soud už před minulými volbami řekl, že se k němu nemůže přihlížet a musí se přímo aplikovat evropské právo. Ministerstvo vnitra se tím návrhem snažilo dosáhnout jen toho, aby český zákon nemátl lidi (když říká něco, podle čehož podle českých soudů stejně nemůže postupovat), ale poslanci to buď nepochopili, nebo se jim to hodilo jako populistická karta, které voliči - nejen v téhle diskusi - zatleskají. Efekt je ale nulový: v zákoně zkrátka jen zůstala původní úprava, kterou nelze použít, protože je v rozporu s evropským právem.

0 0
možnosti

Poslanci schválili návrh volební novely bez ustanovení, podle něhož by mohli v obecních volbách hlasovat také občané ostatních zemí Unie, kteří mají v Česku jen přechodný pobyt.R^[>-]V

1 0
možnosti

J74a44n 75V85l40č82e48k

13. 1. 2017 14:57

V ČR by měli na všech úrovních volit všichni občané Evropy s pobytem na území ČR.

0 7
možnosti

Pouze s pobytem? Co je to za nesmysl, nebo ironie?

0 0
možnosti

No alespoň něco udělali dobře.Zatím.:-)

3 0
možnosti

Německo usoudí, že jsme tu málo levicoví a proislámští. Zaregistruje v každém kraji 1000 hlav na přechodný pobyt, zaplatí jim stravu na dva dny a cestu. A oni půjdou volit. Pak se zase sbalí domů.

A u nás vyhrjou volby ty nejhorší proudy. Jenom protože západní kapitál chtěl.

7 1
možnosti

V pořádku, nevidím jediný důvod, proč by měl mít člověk bez občanství možnost volit.

11 0
možnosti

V neporadku je podle meho jen to, ze nekoho vubec napadlo nad takovym nesmyslem uvazovat a dokonce se ho snazit i protlacit do zakona...

3 0
možnosti

Chtel bych se zeptat zdejsich diskutujicich, jak byste se koukali na volebni system, ktery vazi hlasy podle odevzdanych dani?

1) odstranil by problem s generovanim volicu chudobou (lide na davkach nemaji hlas)

2) odstarnil by problem s ucelovym cestovanim volicu

3) odstranil by problem s tim, ze kapri si rybnik nevypusti (politici a byrokrati jsou placeni 100% z nasich dani, takze zadne dane neplati a tim by prisli o hlasovaci pravo)

4) byl by spravedlivejsi (IMHO), protoze by se na rizeni statu podileli lide, kteri ho plati

5) platit dane by prestalo byt ostuda

Chapu, ze neco takoveho je samozrejme naprosto nemozne aby proslo, ale zajimal by mne Vas nazor a problemy, ktere by tento system prinesl a ja je treba nevidim. Diky

3 3
možnosti

Dost obtížně se tam zakomponovává inflace, měnové reformy, růst ekonomiky v průběhu desetiletí, změny daňového systému.

HDP v 60.letech byl daleko nižší než dnes, adekvátně méně se vybralo na daních, ale ti lidé přesto pracovali, možná tvrději než dnes (méně techniky, více lidské námahy). Jak to v tom systému odrazit, když nominálně, ba možná i po přepočtu na inflaci, dnes odvede více na daních barista ze Starbucks?

2 0
možnosti

J93a51n 28S12o89u76č11e89k

13. 1. 2017 12:24

No to je přece pochopitelné. Jednou z podmínek jakýchkoli voleb je státní příslušnost. A to by nemělo být nikým zpochybňováno. Tento návrh pouze na sto honů zaváněl přípravou na to, umožnit hlasování ve volbách v ČR i migrantům. A to by byl vysoce nebezpečný precedens.

8 1
možnosti

Probém je, že státní příslušnost chápou progresivisté jak přežitek. Umělý konstrukt jak někoho krátit na jeho právech. Všichni jsme přece světoobčané

3 0
možnosti

Obávám se že to aktivisté protlačí přes US - diskriminace na základě původu

0 0
možnosti

Jako diskriminace na zaklade trvaleho bydliste nebo obcanstvi? To snad jeste dnes neni rasismus nebo ano?

2 0
možnosti

Anonymita volby již není zaručena?

0 0
možnosti

Je to pro nominační petici na prezidenta, nejspíš kvůli tomu aby si to kandidát nenapsal doma ze zlatých stránek.

3 0
možnosti