Diskuze

100 POHLEDŮ: Trojice dítek na polní cestě pod Bezdězem

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

A59d85o23l79f 53Ř60í94h90a

6. 1. 2017 10:01

Na tom snímku je krásně vidět jak je vše pomíjivé. Děti na snímku mezi tím prožili svůj život a již nejsou mezi námi.

3 0
možnosti
JD

Mě ještě napadlo, jestli to není Svojanov. Hlásku má taky a pod ním teče říčka.

0 0
možnosti
JN

No samozřejmě, že mostecký Bezděz (= hrad bez děsů), který byl ale později přesunut do vytěžené oblasti, neboť doba následující ukázala, že děs prostě JE.

1 0
možnosti
ID

Vsichni se mylite. Tato fotografie je vyznacna predevsim tim, ze je na ni zobrazena prvni citova schuzka Jary Cimrmana. Cesky genius jiz tehdy vedel, ze lepe je vzit na luft zeny dve v pripade, ze by jedna z nich z rande utekla.

14 0
možnosti
Foto

Inu, dnes je to opravdu těžké, jelikož stavba je velmi podobná Bezdězu. Nicméně jsem se jménem Nadace Bruxia Benessia obrátila na Fritze Untunlicha, penzionovaného profesora tělocviku na Chemnitzském gymnáziu a rodilého mostečana, který navzdory tomu, že za svůj 84 let dlouhý život utrpěl přesně 3657 a půl úderů míčem do hlavy má fenomenální paměť. Pan profesor tvrdí, že se jedná o nepříliš přesnou kopii zmíněného Bezdězu, kterou si nad Havraní nechal postavit Michl Bezďa, účetní havraňského cukrovaru. Ten v r. 1903 tvrdil že vyhrál v C.aK. státní loterii 500.000 zlatých a také že zjistil že je potomkem Bezďů z Bezdězu. Ale protože rakouské soudy zamítly jakékoli jeho nároky na Bezděz, postavil si poblíž svého bydliště repliku. Ovšem osud mu nepřál hraběcí život v bavlnce. Když na stavbu hradu promrhal celé své jmění a jmění své ženy a svých rodičů, stala se tragédie. Do cukrovaru přijel komisař Jedlitschka z mostecké hospodářské kriminálky a začali se dít věci. Bezďa nejen že nevyhrál půl milionu v lotynce, on je sprostě vytuneloval z již zmíněného cukrovaru. Hrad mu byl zabaven a exekutoři z něj odnesli vše od zlatých záchodových prkének, pravého míšeňského porcelánu z Klášterce až po živou lamu jménem Quido, kterou měli Bezďovi děti na hraní. A aby nebyl všemu konec, byl nařknut z plagiátorství a soud mu nařídil hrad zbourat. Bezďa který na zbourání neměl peníze, pozval z Horních Uher klan Feketovců a namluvil jim že jako armaturu použil zlaté pruty. Již o tři neděle později, nebylo po hradu ani památky, ostatně nebylo památky ani po Bezďovi a jeho rodině. Zmíněný snímek je podle profesora Untunlicha zřejmě dílem samotného Bezdi který na památku vyfotil své děti pod rozebíraným hradem. Kam on a jeho rodina zmizeli před rakouskými úřady a rodinou Feketovců, která nenašla žádné zlaté pruty, bohužel nevíme, stopa se nám ztrácí ve Štětíně. Jisté je jen to že tam žili v tom důstojenství jak již jejich jméno napovídá. Možná že Mistr dodá nové poznatky. Vaše Tina

35 0
možnosti
DD

Zlatá výztuž :-) Milá Kerstin, nechcete se taky přidat do fanklubu V.B. na fb-viz níže? Byla byste kvalitní posilou ;-)

4 0
možnosti

Chtěl bych redakci poděkovat z velmi pěkný snímek na který se většina čtenářů nachytala. Nejde totiž o kopec Bezděz jak se mnozí domnívají, nýbrž o nizozemský Vaalserberg, nejvyšší místo této jinak rovinaté země. Opět mám k tomuto tvrzení několik nepopiratelných důkazů. Konkrétně jeden. A to:

1. na fotografii je kopec - Vaalserberg je kopec

Není bez zajímavosti že tento kopec byl v době pořízení fotky (15.července roku 1902) čtyřmezím Nizozemska, Belgie, Německa a Moresnetu.

Stavby které vidíme na vrcholu jsou rozestavěné rozhledny kdy vzájemné soupeření místních turistických oddílů, německého "IchsteigedenHügel hinaufundichkannesnicht Fremdenverkehrsverein" a holandského "toeristische vereniging Ik ben na een vliegtuig" kdo ji bude mít vyšší, vedlo k tomu že byly nejen zcela vyčerpány finanční prostředky obou spolků, ale i k šizení samotných staveb, kdy se stavělo s heslem "na základy nehleď, k oblakům svůj zrak upínej". Jistě si dovedete představit jak to dopadlo... Prostě spadly.

11 0
možnosti
BV

tolik plkání a přitom stačí napsat jen Bezděz ;-D

2 4
možnosti
DD

Tak stačí. Ale nebyla by to škoda? ;-)

4 0
možnosti
KD

K53a17r17e88l 35D63r42d93a

5. 1. 2017 16:03

Tak tedy první pohled do Evropy. Německá Říše ve svém rozkvětu. Ty děti sedí na státní hranici, za zády mají Německo. Jen blázniví Češi sem cpou Máchu a národní obrození. Ostatně, Mácha musel v roce 1938 odtud emigrovat do českého státu.

Zajímavá historie. Tady v místě na fotce, což je původní město, panovalo sucho. Němci to neodhadli a kolonizovali pěkný suchopár, který Češi nechtěli. Prostě pevnostní město, kde se nedalo žít. Tak vznikl Nový Bezděz pěkně u vody, dnešní Bělá. České pohraniční město.

Nevím přesně jaké procento německých kamarádů si Hitler nárokoval. Ale Bezděz připadl Říši a Bělá k Protektorátu. Tedy přímo zde muselo žít asi tak 70% Němců. Ty děti jsou jasní Sudeťáci.

Mám nedaleko barák a najedu k bytu v Praze přesně 50 km. Nicotnost Němci vykolíkovaného českého státu mě fascinuje. Takový český okres uprostřed Evropy. ;-)

2 0
možnosti
JK

Obrázek je z minulého čtvrtka. Jedná se o děti sociálně slabých občanů z libereckého kraje, podle oblečení původem z Ukrajiny. Neumějí do pěti počítat a užívají si sezení na bahnité mezi. Na poli je zaseta řepka babišovka. :-P

Originál zde: https://s27.postimg.org/t1xxc8ngz/JB6862b3_ok.jpg

1 3
možnosti