Diskuze

Staré průzkumné vrty se stávají nebezpečnými, likvidace vyjde na miliony

Tisíce průzkumných vrtů z druhé poloviny minulého století chátrají a stávají se hrozbou pro životní prostředí. Jejich nadzemní uzávěry se rozpadají či je ničí vandalové. Pak stačí, aby na povrchu unikly nebezpečné látky, které během několika minut způsobí ekologickou katastrofu. Vrty totiž zafungují jako svod jedů do podzemních rezervoárů pitné vody.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

J68o41s16e37f 88M60i13k93i24n

23. 9. 2016 10:30

Co to tak zalit betonem? Zasypání je to nejhorší

0 0
možnosti
PHH

Plošně to nejde. Někde by to způsobilo změnu distribuce spodní vody. Někde jsou sondy hodně velkého průměru, někde hodně hluboké, někde jsou cenné. Musí se udělat průzkum v jakém jsou stavu a zabezpečit je nebo sanovat.

0 0
možnosti

P45a42v30e14l 88Š56i91m36e67k

23. 9. 2016 10:04

Jaká likvidace za miliony? Přibóchat hřebíkama dekl vyjde na pár stovek :)))

0 0
možnosti
IN

Z celého článku jsem nevyčetla, o jaké průzkumné vrty jde.

Původně jsem si myslela, že by mohlo jít o průzkumné hydrologické vrty, ale v článku je uvedeno, že "Hydrometeorologové mají rovněž na starosti stovky podobných průzkumných či monitorovacích vrtů", pak tedy nevím, o jakých vrtech tu vlastně píšou.

Když už autora popisovaná kritická situace přiměla k tomu, psát tento článek, nebylo by špatné napsat, k čemu ty vrty vlastně byly kdysi vrtány ;-)

0 0
možnosti

Autora žádná kritická situace nezajímá. Jde o to, koupit si tištěnou MFG.

0 0
možnosti
PHH

Je dobře, že se tímto zanedbaným dědictvím začaly úrady zabývat. Dlouhodobé sucho má nečekané konsekvence. Například tu, že si začínáme vážit vodních zdrojů a starat se o ně. V

1 0
možnosti
AN

^Dokumentace ztracena - jakpak to bude s uskladnenim radioaktivnich odpadu, ty maji byt opatrovany a zdokumentovany 40.000 roku.

Neztrati se ta dokumentace ?

0 0
možnosti
DH

Pokud to nevíte, tak srovnáváte hrušky a slony (protože je to nesrovnatelně větší rozdíl než hrušky a jablka).

1 1
možnosti
AL

Kolik ti komunisti v minulosti natropili skod...a nikdo je k zodpovednosti nedozene.

2 2
možnosti
MV

No nevím, za komunistů udělat poměrně drahý vrt načerno? Jestli ty načerno už spíš nesouvisí s veleúspěšným byznysem Dobré vody 90. let. Kdo by nechtěl vlastnit podnik, který draze prodává vodu, která je v zemi zadarmo?

8 1
možnosti
Foto

Já do toho trochu vidím, a myslím, že to co se tu píše je opět trochu účelové strašení. Nicméně to, že má stát ve své dokumentaci binec, je věc druhá. Stát by měl mít přehled o každém důlním díle, to je bez debaty, říká to tak i litera zákona. Vrty na černo? To snad není možné? Leda tak soukromé studny, to možná, al ty pokud vím nespadají do kategorie vrt. Staré vrty se rozpadají proto, že za komunismu se bohužel nevěnovala příliš velká pozornost jejich likvidaci a naházelo se tam často kde co a špatně zacementovalo, proto je dnes nutné i některé staré vrty relikvidovat. A vzhledem, že je dříve vytvořil stát, tak ten je i musí zlikvidovat. Dále nechápu jednu věc, ze zákona, každý kdo dělá vrt musí státu do depozitu dát částku na jeho likvidaci, to třeba kdyby zkrachoval aby to mohl stát zasanovat, takže stát to má předplacené. (samozřejmě asi ne ty které vznikly za společného hospodářství, ty dělal sám stát). Ano asi je to problém, ale který s účinně řeší a postupně se staré vrty relikvidují. Vrt není hračka za pět korun proto i jeho likvidace stojí peníze, tak to je.

5 0
možnosti
JW

J62a79n 16W51a97c88l83a61v

23. 9. 2016 8:16

Autor to asi fakt splétá páté přes deváté. Ukradený poklop nemůže být důvodem, že do vrtu pronikne nafta z traktoru. Spíš tam může někdo spadnout ... Nafta si cestu najde, ty poklopy zcela jistě nejsou vodotěsné.

Když o něčem píšu, nejdřív si to nastuduji a případně dám přečíst někomu, kdo tomu rozumí. Křišťalová lupa ...

1 0
možnosti
JP

Hydrometeorologové mají na starosti vrty?! Snad hydrogeologové, ne?!

Myslí autor hlavou nebo k tomu využívá jiný orgán?

8 1
možnosti
MK

Já tomu rozuměl, že hydrologové na to jen upozorňují.

0 0
možnosti
DK

Koukam, ze probiha priprava na dojeni statnich financi pres vrty. No a nedivil bych se, az budou vsechny vrty hezky pekne ekologicky zlikvidovany, ze se objevi "odbornik" ktery bude pozadovat vytvoreni novych vrtu kvuli nezbytnemu monitoringu spodnich vod. A to bude raketa!

0 0
možnosti
DH

Ty vrty jsou v každém případě na hranici životnosti a je otázkou, zda není rozumnější vybudovat nové, i kdyby byly dále potřeba. Mohu se mýlit, ale většina jich myslím dnes svou monitorovací funkci už beztak neplní.

0 0
možnosti
Foto

Nahrazení kovových poklopů těžkým betonovým poklopem jde raz dva a nestojí hned milióny. V případě, že se na vrtu něco musí dělat, stačí hydraulické rameno na zvednutí.

Jiná možnost je, najít výkupce kradených poklopů a řádně potrestat za spoluúčast na trestném činu veřejného ohrožení. Kikáni s tím poklopem jistě jedou k blízké spolupracující výkupně. Tam mizí také kovy kradené ze železnice.

4 1
možnosti
Foto

Problém likvidace vrtu nespočívá v nahrazení "poklopu". Stvol vrtu se musí zacementovat a to hlavně přes kritické (např. vodonosné) obzory a to je to co stojí peníze. Denní náklady na provoz soupravy co to dělá jsou více než 300 000 Kč. Vrt se likviduje 14 a více dní + cena za materiál. Tady nejde o tunelování, ale skutečně o věc, kterou je třeba udělat kvůli bezpečnosti podzemních vod. Je to holt dědictví minulosti (bez ohledu na komunisty nekomunisty).

4 0
možnosti