Diskuze

Čech skrýval sestřeleného letce USA před esesáky. Hrdinství, řekl Schapiro

Cestu těch dvou Američanů do Tochovic, malé obce na Příbramsku, dělí víc než 71 let. Velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro se přijel podívat na místo, kde na sklonku druhé světové války nalezl pomoc sestřelený letec Newton Parker. Rodinu statečného železničáře, který Parkerovi zachránil život, ambasador ocenil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Obdivuji odvahu těch obyčejných lidí, včera zrovna dávali v TV film Silver A na podobné téma. Měli by to dávat častěji, aby lidi nezapomínali.

0 0
možnosti

Před 27 lety jsem se redaktora ČT, pana Přemysla Čecha st. dopisem tázal kdo je a kdo není hrdina. Můj dotaz se týkal právě am. letců sestřelených nad Hradištťkem u Sedlčan.Při vší úctě k am. letcûm byl tenkrát největším hrdinou tohoto dne pan Josef a Alena Jindrákovi z Hredištka!!

0 0
možnosti

..vždycky je dobře a správně ocenit vlastní postoje lidí..i když až dodatečně...!!!!

0 0
možnosti

Odsuzuji zastreleni zajatych letcu vojaky SS. Wermacht by se byval choval slusne! ;-(

0 0
možnosti

J63a18n 57P53u10l72e63c

8. 9. 2016 11:30

jj, kdo by to byl po válce řekl, že po 71 letech budou u nás nacistické tendence brány jako symboly vlastenectví. ;-(

2 2
možnosti

A kde to v tom článku je, prosím?

3 0
možnosti

Když Češi oceňují záchranu někoho, kdo bombardoval česká města a vyvraždil stovky, ne-li tisíce českých občanů, připadá mi to jako vrchol sprostoty a neúcty k vlastnímu národu. Možná někteří zapomínají, že v té době byly USA a SSSR našim nepřitelem. No a dnes, s odstupem času se ukazuje, že oprávněně.

0 17
možnosti

To máte pravdu, jakožto protektorát jsme byli součástí nacistického Německa. A váš názor zastávalo mnoho občanů, protože na Pečkárně se dělaly u přepážky Udání takové fronty, že do Prahy museli poslat posily z Berlína.

2 3
možnosti

Dojemný to příběh oceněný Schapirem, zamáčkl jsem slzu;-D

2 10
možnosti

To je nemístné zlehčování skutečné odvahy.

9 1
možnosti

P78e38t62r 89L24u50k86e96š

7. 9. 2016 23:58

Newton Parker měl, na rozdíl od dalších letců, velkou kliku. Při výslechu zmínili nálet na Ústí nad Labem. Shodou okolností tam žila rodina zástupce velitele cvičiště SS-Brigadenführera Alfreda Karasche, který u toho výslechu byl. Následně je zastřelili příslušníci strážní roty SS.

V Ústí nad Labem jsou mimochodem dodnes viditelné stopy dubnových náletů. Jedna puma dopadla u kostela. Jeho věž je díky tomu nakloněná...

0 0
možnosti

Proč Sověti bombardovali česká města ještě po válce?

O smyslu anglo-amerických náletů na Prahu nebo plzeňskou Škodovku v závěru II. světové války se vedly spory celé desítky let. O sovětských náletech na území protektorátu v poslední den války a v první mírový den 9. května 1945 se naopak nikdy nediskutovalo, přitom počet obětí byl srovnatelný. Podle nejnovějších údajů je zaplatilo životem 1 300 lidí. Teprve v posledních letech se těmito operacemi sovětského letectva začal podobně zabývat kurátor leteckých sbírek Národního technického muzea v Praze Michal Plavec.

7 0
možnosti

Srbové zachránili před Němci 500 amerických letců. A oni je na oplátku bombardovali !

5 9
možnosti

Opravdu je bombardovali na oplátku ? A co tedy podle vaší logiky provedli obyvatelé čech a moravy sovětům, že je ti sověti bombardovali ?

13 1
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
10 1
možnosti