Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Britové řeší kauzu Ježíšových škol, které brojí proti gayům a evoluci

Absolutní poslušnost, odpor k homosexuálům a důsledné potírání evoluční teorie. To jsou pilíře výuky na školách křesťanských fundamentalistů, kteří jsou doma především ve Spojených státech. V posledních letech se toto kontroverzní učení v tichosti šíří i ve Velké Británii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

R19i89c35h36a96r82d 42N36o29v31a95k 8848386971812

dejme tomu, a co proti tomu mate, to jsme dle vas vsichni povinni vyznavat vas atheismus a vase homosexualy. omyl. svobodu nazoru nepotlacite.

+1/−1
10.6.2016 19:57
Foto

B14r56o58n50i49s24l89a28v 70G32a17b46r90y28š 2412479731

To píše člověk, který tu svobodu názoru upírá druhým...

To jsme všichni povinni vyznávat to, co se píše v nějaké knížce?

0/0
11.6.2016 9:56
Foto

J38a22n 46Č79e55r95m25á74k 4449948905687

tady je asi problém jistého nepochopení... Ze strany sekulární společnosti, jež se děsí slova fundamentalistický (vrátit se na základ, dřeň věci), přičemž však i sama je často fundamentální ale i podobných uskupení, které se snaří Biblí odpovídat prakticky na vše a vůbec při tom neberou v úvahu kdy to biblista říkal, komu to říkal a jak ten někdo tehdy chápal svět...

A co se týče homo, Bible se tu staví odmítavě nejen ve Starém Zákoně, nýbrž i Novém...

Nikdo však nebude tyto lidi kamenovat či jim jakkoliv ubližova, podobně jako dnes nikdo neubližuje párům žijícím na psí knížku, tedy v konkubinátu...

Na druhou stranu nelze hřích veřejně povzbuzovat, propagovat a chválit a proto se fundamentalistické směry protestantismu spolu s církvemi katolickými a ortodoxními k problému staví odmítavě a dva homo nemúžou nikdy sesobášit ani podporovat mnohé z jejich požadavků...

+1/0
9.6.2016 21:18

M58a47r50t47i66n 67P78e28t49v51a29d 4700639137892

V Novém zákoně to téma oživuje jenom Pavel ve svých apoštolských listech. A jeho dikce je v podstatě citací ničím nezdůvodněného starozákonního soudu. Pro mě je ovšem těžiště Nového zákona v evangeliích, a mám proto velké pochybnosti, zda by s jeho slovy Ježíš souhlasil. - On přece na místo starozákonní bezpodmínečné poslušnosti dosadil osobní odpovědnost jednotlivce za bilanci svých dobrých a špatných skutků. Nikomu nevyhrožoval a nikoho nestigmatizoval. Jeho láska k bližnímu je bezpodmínečná, a jen sotva byste našel důvod k přesvědčení, že je z ní vyloučen například muž, který miluje muže. Ještě těsně před smrtí všem výmluvně ukázal, že i právem popravený zločinec může získat místo v nebi. Jako by v poslední chvíli chtěl zdůraznit, že lidský soud není rozhodující. Nezdá se mi, že by to gesto Pavel pochopil. - A historie svaté církve římské obsahuje nespočet důkazů o tom, že s mravním odkazem svého zakladatele měla - a dodnes má - nemalé a vleklé problémy.

Církev své věřící nabádá k tomu, aby milovali hříšníka a nenáviděli hřích. To je pokrytecké: není hříchu bez hříšníka - a tak je nakonec terčem takové nenávisti právě on.

Nikdo od církve nežádá, aby podporovala to, co považuje za hříšné. Ale stejně tak by se neměla k hříšníkovi obracet zády, pranýřovat ho, klást si svévolné podmínky a vyhrožovat věčným zatracením, když se jim nepodrobí. Nikdo ji nepověřil měřením hodnoty individuálního lidského života - a Ježíš něco takového dokonce výslovně zapovídá.

Církev má samozřejmě výhradní právo odmítnout nebo povolit homosexuálům církevní sňatek, a nikdo zvenku jí do toho nemá co mluvit. Ale ona by na oplátku neměla posuzovat občanskoprávní požadavky homosexuálů: jednak proto, že se jedná o výhradně světské záležitosti, a jednak proto, že je z podstaty své víry podjatá, a slušelo by se tedy spíše zachovávat neutrální odstup. Žijeme v sekulárním světě, jehož pojetí mravnosti není totožné s rigidní koncepcí starozákonní morálky.

+2/0
10.6.2016 1:26
Foto

J60a72n 68Č54e25r86m91á75k 4269518155787

Nikdo z křesťanů si nedovolí kádrovat Pavla ani jeho texty. Bible coby celek je svatá a Pavel se nikde neodchyluje od Kristova učení... A jestli někdo skutečně pochopil Kristovo učení, pak je to právě Pavel... Z Bible nelze vycucnout co se mi hodí... Ostatně v Bibli se to přímo píše, že jediné písmenko nelze změnit.,..

Jinak je samozřejmě pravda, že není hříchu bez (nikoliv hříšníka), ale přímo bez člověka. Všichni jsme hříšní. To ovšem neznamená, že s tím nebudeme nic děla. Naopak. Křesťanství člověka posouvá dál, přikazuje mu s hříchem bojovat, ne udělat z něho ctnost a důvod k hrdosti...

Stejně tak se církev k hříšníku neobrací zády a jistě neříká, kdo bude spasen a kdo nikoliv, což ostatně přísluší Kristu... Navíc spaseni nebudeme na základě svých činů, ale na základě Kristovy lásky a jeho obětí... Činy ovšem provázejí naši víru a bez nich by byla velmi pohodlná a také mrtvá, neboť říci někomu miluji Tě a ctím tě, ale jsi mi fuk dost dobře nejde... Obzvlášť někomu, komu jsem zavázán a po němž chci aby mi odpustil má provinění...

A že církve nemají co určovat co je správné a co nikoliv?... Však to určuje přímo Písmo... A právě homosexualita (či spíše homosexuální praktiky) je v ní označena za hřích několikrát. A z toho církve vycházejí a na to poukazují...

Církve nejen že mohou na to poukazovat, nýbrž přímo musí. Podobně jako na potraty či otroctví... Vše má totiž stejný základ. Pýchu a pohrdání jiným člověkem... Člověk si osobuje právo nahradit Boží zákony svými a ještě má tu drzost se v tom odvolávat na Krista a Písmo...

Jistě, člověk má právo řídit si svoji společnost, je svobodný... Ovšem úkolem církví je neustále připomínat co chce Bůh a to, že je pro nás nejlepší... Že naše právo i náš život by měly co nejvíce vycházet z Boží vůle a z Božích nařízení... Boha bychom měli milovat a respektovat, nikoliv selektovat... Alespoň pokud v něho věříme a ho ctíme... A to napříč církvemi...

+1/0
10.6.2016 8:53
Foto

B34r35o17n18i45s38l46a64v 12G42a66b25r93y75š 2702349431

Pořád nemůžu uvěřit tomu, že dospělý člověk věří takové pohádce...

Musím dát za pravdu panu Gerlachovi, jste tak nasáklý náboženskými dogmaty, že nejste schopen připustit existující realitu. To, že máte kříž na krku, neznamená, že jste člověk morální a mravní. Homosexualita ze mě nedělá nějakou zrůdu, není to něco, za co bych se měl stydět. A to, že je v nějakém pamfletu napsáno, že je to hřích, je pro mě irelevantní a zcela nepodstatné a nedůležité. Nenechám se narozdíl od Vás ovlivňovat nějakou knihou.

Gayové a lesby tady byly, jsou a budou. A opravdu nevím, proč bych se měl přetvařovat. Spousta lidí nesnáší přetvářku, včetně mě, tak z jakého důvodu bych si měl hrát na něco, co nejsem. Jen abych se zavděčil něčemu, co není, a někomu, koho jsem v životě neviděl? Proč bych měl dělat něco kvůli cizí existenci?

Jelikož nejsem věřící a ani nepatřím k žádné sektě, nemám důvod se řídit nějakou knihou. Netoužím po spasení, nemám důvod věřit v nějakou jinou existenci. Nikdo nemůže dokázat, že to, co je napsáno v Bibli, je pravda. Podle mě je to jen soubor nějakých doporučení. I přes všechnu moji slušnost a dobré chování si však pořád někdo přeje, abych tady jaksi nebyl. Neděsí mě, že mi někdo vyhrožuje peklem, ale děsí mě to, že to vůbec někdo dokáže pronést.

Jak už jsem několikrát napsal, slušně a v mezích zákona i morálky se dokážu chovat i bez náboženství. A jak jsem zjistil, náboženští fanatici se velmi často ohánějí se tady mečem morálky, ale chovají se mnohem hůře než já. Takže si nemáme co vyčítat. To, že někomu vyhrožují trestem za nějaké pochybení, pak není tolerantní a mírumilovné náboženství. Zastraší tím akorát toho, co těm pohádkám věří. Ale mě rozhodně ne. Ještě pořád nesu odpovědnost za sebe samého a pokud udělám chybu, potrestá mě zase člověk. Ne nějaký bůh nebo jeho knížka.

0/−2
10.6.2016 10:47

M60a38r30t50i95n 57P24e23t76v15a23d 4910689177582

Já jsem nevěřící agnostik, pane Čermáku, a proto mohu na rozdíl od vás číst Bibli kriticky. Jestliže se sám Bůh charakterizuje lidskými vlastnostmi, jako je například ješitnost, žárlivost, nesmiřitelnost a nemilosrdnost, vezmu ho za slovo a vidím, že takový skutečně je. Starozákonní Bůh dokáže milovat jedině ty, kteří jsou slepě poslušní, zatímco Ježíš miluje všechny bez rozdílu. Na tom se zakládá propastný rozdíl mezi konceptem starozákonním a evangelickým. Zatímco Starý zákon jednoznačně přikazuje kamenovat, upalovat, vraždit a nenávidět, Ježíš naopak tvrdí, že kromě popírání Boha nic není neodpustitelné, a člověk člověka nenávidět nesmí. Z pohledu elementární logiky není možné zároveň zastávat jedno i druhé.

Tyhle rozdíly katolická církev nikdy nestrávila - proto se po staletí mohla dopouštět tolika zločinů. Za všemi těmi zločiny vystrkuje své rohy právě Starý zákon.

Kapitolou pro sebe je katolický katechismus a účelově konstruovaná církevní dogmata. Kristus jako syn boží, Svatá trojice, neomylný papež, neposkvrněné početí, nanebevzetí Marie, kult křesťanských svatých... Svévolné nahrazení jednoho z Desatera přikázání nemastným neslaným "nevezmeš jméno boží nadarmo". - Není toho málo, čím katolíci upravovali svatá písma k obrazu svému. Proto existuje i řada křesťanských denominací, které tyhle zásahy odmítají, o samozřejmě je odmítá i Mohamed, jehož učení se vztahuje k témuž bohu a biblickým zákonům jako to křesťanské.

Pro mě je Starý zákon stejně nemorální jako Korán. A mám mnoho důvodů k přesvědčení, že nemorální byl i v očích Ježíšových. Řekl sice, že ho nepřichází zrušit, nýbrž naplnit: ale asi jenom on sám ví, proč to řekl a co tím myslel - já to prohlášení chápu jako poněkud nejasnou metaforu.

A nezlobte se, nelíbí se mi, že by úkolem církve mělo být připomínat, co chce Bůh, a že je pro nás nejlepší. - To je v jednadvacátém století, o jehož povaze svatá písma nemají ani zbla ponětí, žalostně málo.

+2/−2
10.6.2016 14:20

M56a55r48t53i87n 28P66e45t32v40a50d 4270169527602

Podle biblického datování uplynulo zhruba 6 000 let od oněch šesti dnů, v nichž Bůh stvořil svět a člověka.

Podle teorie velkého třesku (jedním z jejích prvních zastánců byl mimochodem i Papež Pius XII) ovšem náš vesmír vznikl někdy před 14 miliardami let, a Země před cca 4,5 miliardami let.

Paleontologie, vývojová biologie a další spřízněné vědy se dnes shodují na tom, že eukaryotické jednobuněčné organismy (jádra s nukleovými kyselinami) se na Zemi objevily před 2.5 miliardami let, vícebuněčné organismy s pohlavní reprodukcí asi o miliardu let později, na pevninu život z moře vystoupil před 500 milióny let, a první hominidé se objevili před 200 milióny let, přičemž historie homo sapiens zahrnuje posledních 200 tisíc let.

Nejen sám biblický kreacionismus, ale i celý časový sled biblické historie od Adama po Ježíše s těmito údaji nemá vůbec žádné styčné body, a na rozdíl od nich není podpořen ani jediným racionálním důkazem.

Ve snaze srovnat biblické a kosmologické datování vznikaly i bizarní úvahy o tom, že nikdo vlastně neví, jak dlouhé byly dny, v nichž Bůh "tvořil": jestliže by jeden den trval třeba miliardy let, pak by prý i těch šest dní mohlo perfektně souhlasit. Snaha je to statečná, ale poněkud zoufalá. :-)

Ať si to každý přebere, jak chce - faktem je, že ani většina dnešních křesťanských teologů evoluční teorii nezpochybňuje. Nůžky mezi skutečností zjevenou a zjevnou se totiž neustále a nezadržitelně rozevírají.

K homosexualitě nemá Bible co říci, protože o ní nic neví: pojem sexuální orientace zná lidstvo teprve od 19. století. Ano, styk muže s mužem Starý zákon zakazuje, stejně jako např. zakazuje pojídat z mořských živočichů cokoliv, co nemá šupiny. Jestliže dnes konzumujeme krevety bez zábran, můžeme jistě ignorovat i jiná starozákonní ustanovení, která ztratila smysl. V této souvislosti je zajímavé, že v ottomanské říši, která byla svého času nejmocnějším centrem muslimského světa, byla už v polovině 19. století homosexualita dekriminalizována.

+4/−2
9.6.2016 19:27
Foto

B48r25o67n41i64s23l83a38v 38G77a91b93r68y32š 2332719431

Škoda, že vždycky přijdete tak pozdě. Zajímalo by mě, jak by na to reagovali ostatní... :-)

+2/−1
9.6.2016 20:31

J34a17n68o 47G36e26r46l24a93c91h 2973195545399

Indoktrinovaného veriaceho nepresvedčí NIČ. Mám to overené na množstve prípadoch. Logické a racionálne pochody sú úplne odstavené a reálne dôkazy a fakty "neviditeľné".

+1/−1
9.6.2016 21:35
Foto

B18r69o25n65i97s34l36a52v 45G71a27b20r75y94š 2342969221

Přiznám se, že když mi vynadá Slovák, tak mu řeknu, že oni jsou tady taky v menšině, tak ať si moc nevyskakují... ;-D Ostatně Slovák tady má víc práv než já.

Můžete uvést nějaké příklady jejich tvrzení a Vaší reakce? :-)

0/0
9.6.2016 21:57

J17a81n70o 95G30e25r50l50a89c95h 2783985495479

Priznám sa, vašej prvej časti o vynadaní od Slováka nerozumiem. Nejak si to neviem spojiť s diskutovanou témou.

A čo sa príkladov týka, snažil som sa to zhrnúť do môjho komentára. Toto krátke zhrnutie vyplýva z mojich dlhoročných príležitostných diskusií. Stále sa viac-menej opakujú paterny ako alegória, vytrhnuté z kontextu, nerozumieš tomu, lebo nemáš teologické Phd., a podobne. Špeciálna sorta veriacich sú tí, ktorí tvrdia, že sa s bohom poznajú a komunikujú osobne. Tu už cúvam dobrovoľne do úzadia. Toto sú medzinárodné skúsenosti a poznania, keďže som komunikoval na medzinárodných diskusných fórach.

+1/0
9.6.2016 23:08
Foto

B46r19o85n12i52s98l13a19v 80G24a85b97r37y37š 2212109531

Myslel jsem tím to, že mi Slovák taky řekne, že jsem jako homosexuál nenormální a že bych měl přijít do pekla... Přitom on je v ČR taky menšina.

Já se občas koukám na takové ateistické okénko na YouTube..., tam jsou taky parádní věci. ;-D

0/0
10.6.2016 8:22

M54a73r31t10i20n 37P87e91t96v57a79d 4360739517852

Pane Gabryši, možná jste se nechal trochu unést, jelikož vám ve skutečnosti žádný Slovák nevynadal. :-)

Pan Gerlach - jestli tomu rozumím - chtěl jenom podotknout, že jakýkoliv pokus o racionální argumentaci stejně nikoho zaujatého nepřesvědčí. A v tom má jednoduše pravdu. - Jen vzácně se vyskytne odpůrce schopný diskuse, a ještě vzácnější je, když někdo na základě výměny argumentů pozmění svůj názor. Ale párkrát už se to stalo, a proto mi pořád ještě stojí za to vždycky znova sklízet ty hromady jen tak od boku střílených mínusů. :-P

+4/0
9.6.2016 23:30

J78a45n11o 73G47e50r24l35a43c96h 2103555195329

Rozumiete tomu, čo som chcel povedať, úplne perfektne :-)

Prajem veľa síl a nervov do ďalších diskusií. ;-)

0/0
9.6.2016 23:43
Foto

B87r22o38n88i52s33l35a27v 47G35a81b96r20y55š 2512329811

Já to taky pochopil. :-) Málokdo změní názor.

0/0
10.6.2016 11:09
Foto

B17r72o10n29i91s36l47a61v 13G40a47b87r12y20š 2802779691

Ne, nenechal, jsou tady i jiní Slováci. Teda tady zrovna možná ne, ale u jiných článků na toto téma se objeví. :-)

Já se nad lidskou hloupostí bavím, ale zároveň z ní mám i strach, protože hloupý člověk je schopný téměř čehokoliv.

0/0
10.6.2016 8:24

J19a44n50o 46G31e27r60l60a96c74h 2903505405689

"Tady" - tým myslíte tento virtuálny diskusný internetový priestor?

Lebo potom je vaša poznámka o menšinách jaksi irelevantná. ;-)

0/0
10.6.2016 10:00
Foto

B83r20o25n91i82s19l12a94v 85G90a37b48r92y87š 2392449251

Dá se to tak říct. :-)

0/0
10.6.2016 10:13

J10a28n 49P45u17l80e44c 4858557491685

Náboženství do škol prostě nepatří. Smutné je, že takové křesťanské školy plné malých fundamentalistů jsou i u nás a co je zvrhlejší, tak dokonce i školky, kde se vymývají hlavy malých dětem. ;-ORv. Muslimové to povolené naštěstí nemají, zatím.

+1/−1
9.6.2016 11:58

K93u60b55a 21D71r71a63g76o86u27n 8978686661235

Naše školy snad musí plnit osnovy z MŠMT? Tam snad evoluce v biologii figuruje, stejně jako dlouhý vznik sl. soustavy ve fyzice.

+1/0
9.6.2016 12:24

M57a59r19t81i34n 72P30e62t59v89a31d 4890329767392

Mezi křesťanskými a islámskými fundamentalisty je rozdíl jedině v tom, že za těmi křesťanskými nestojí žádné teroristické spolky. Ty ovšem ještě před nějakými 30 lety neexistovaly ani v muslimském světě. V Turecku a Íránu dokonce muslimským ženám zakazovali nosit šátky.

0/−1
9.6.2016 19:39
Foto

B79o16ř36e69k 43M11e34z44n26í75k 3310343620579

Hloupost si náboženství nevybírá. Funguje spolehlivě ve všech lidských formách, kulturách a náboženstvích. A jen hlupák to vztahuje na celou skupinu. Hloupost si vybírá svoji daň i u ateistů.

+2/−1
9.6.2016 10:13

J96a12n 59P81o32s58p30í35š13i31l 4761474417117

Netusil jsem, ze mezin nami zije takovym fanatiku nevericich v evoluci.

Ale jeste horsi je zlehcovani vymejvani mozku krestanskym fanatizmes a hanobeni muslimu za kazdou cenu.

+6/−1
9.6.2016 8:32
Foto

J64a88n 81Č48e86r47m16á20k 4709988335217

hmmm, co myslíte, nehraničí váš příspěvek tak je napsán právě s fanatismem?... Nebo snad musí být každý, kdo nesdílí váš názor fanatikem?... 8-o

0/0
10.6.2016 10:26

L33u25k91á15š 13M47a66r14e61d87a 6711174107278

Nojo Manert... Ale o Islamskych skolach od tohoto multikulti slunickoveho euobjektivniho novinare, spise tedy inzenyra zivotnino prostredi, se nikdy nic nedozvime...

+1/−2
9.6.2016 7:55

V18á53c13l15a92v 94P69o32l78á36š93e81k 9466250501867

Je úplně lhostejné, zda člověk uznává evoluci nebo kreacionismus, pokud se ovšem nehodlá stát paleontologem. I kdyby někdo věřil,že vesmír stvořilo Létající špagetové monstrum, tak tím nikomu neškodí. A také nevadí, když někdo odsuzuje gaye, pokud vůči nim nejedná protizákonně. Já jsem v životě žádného homosexuála ani neviděl, takže může být každému úplně jedno, co si o nich "uvnitř sebe" myslím. Horší je, když mají pocit, že jim ta škola skoro nic nedala. Ale tenhle pocit já mám občas taky.

+1/−1
9.6.2016 7:37

K41a59m58i20l 35P15y42t96e28l38a 8802360491769

Věřit můžete čemu chcete, ale nesmíte tyto bludy vyučovat ve školách. V tom je podstata sporu.

+9/−1
9.6.2016 7:39
Foto

B27r73o47n68i38s62l17a65v 16G37a51b10r45y65š 2202309111

A jaký tedy na homosexuály máte názor, když jste žádného neviděl?

0/0
9.6.2016 8:30

V51á63c74l55a21v 57P89o91l13á21š15e85k 9646240431817

Je to odchylka od normálu, tak jako třeba moje silná krátkozrakost. Ale nic podstatného. V pravěku by oni sice neměli děti, ale mohli by alespoň lovit pro ostatní. Já bych mohl lovit jedině mamuty a velryby, takže bych brzo uhynul.

+1/0
9.6.2016 9:05
Foto

B12r19o30n43i77s85l87a78v 75G53a31b67r34y68š 2762869961

Já jsem krátkozraký. Tohle vnímám jako vadu. Ale homosexualita závadná není ani to není odchylka. Je to jiná varianta sexuální orientace. Leváků je také méně než praváků a taky to není vada.

+1/−1
9.6.2016 9:19

V37á38c72l74a30v 15P25o57l76á35š51e12k 9786510221187

Tak to máme rozdílné názory na tuto věc. K normálu patří dobře vidět, aby tvor přežil, a rozmnožovat se, aby druh přežil. Krátkozrakost i homosexualita jsou dle mne odchylky od tohoto přírodního normálu.

+2/0
9.6.2016 12:39
Foto

B43r55o89n85i32s64l74a94v 79G66a36b31r66y43š 2432289881

Vysvětloval jsem to tady několikrát.

Když to přeženu, homosexuálů je 10 %, dejme tomu, že stejný podíl je i lidí, kteří jsou neplodní. No a potom tady zbývá dalších 80 % lidí, kteří mohou mít dětí, kolik chtějí. Jedno, dvě, třicet, pět set. Zdá se Vám to k přežití druhu málo?

Strach o to, jestli lidstvo přežije, je opravdu lichý a zbytečný, protože už teď je nás přes 7 mld. a nemám pocit, že se v poslední době nějak brutálně snižuje. Naopak, populace stále roste. Ale nemůže růst donekonečna. Navíc homosexualita nutně neznamená neplodnost. Já taky můžu mít děti. :-)

A taky nemůže být proti přírodě něco, co sama vytvořila.

0/0
9.6.2016 13:07

L36i85b69o17r 80P13i14c85h11l60e46r 3768955129183

Pene Polasku, zkuste si precist tohle:

www.osel.cz

www.osel.cz

0/0
9.6.2016 13:51

M59a17r35t30i95n 21P14e73t96v79a50d 4480879357192

Nic takového jako "přírodní normál" neexistuje. Místo slova "odchylka" můžete s klidem použít slovo "varianta" - bude mezi nimi přibližně stejný rozdíl jako mezi označením sklenice za poloprázdnou nebo poloplnou. Příroda nerozliší normální od nenormálního, ani by jí takové rozlišení k ničemu smysluplnému nebylo: to jsou jen lidské hodnotící kategorie se subjektivním významem pro toho, kdo provádí hodnocení - pro cokoliv jiného jsou bezcenné.

+1/0
9.6.2016 16:58

O90n17d82ř89e24j 36N47o20v61á52k 9847104319139

Obhajci evoluce zrejme vubec netusi, ze Darwin byl verici ... a ke konci sveho zivota oznacil evoluci za nesmysl ...

0/−10
9.6.2016 7:11

L38i27b82o64r 28P71i59c18h22l31e76r 3328225729363

je videt jak nabozenstvi zatemnuje mozek... 1. to jestli veril ci neveril nebo zda neco na konci zivota poprel je irelevantni 2. to ze neco nekdo poprel je jen blabol nabozenskych fanatiku.

"Během plavby na Beagle zastával Darwin poněkud ortodoxní názory a citoval bibli jako vzor morálky, současně však považoval poselství Starého zákona za falešné a nevěrohodné.

Po svém návratu z plavby rozvinul svou teorii přirozeného výběru. Věděl, že přírodovědci mezi duchovními, ač jeho přátelé, jsou přesvědčeni, že je to bestiální kacířství, podkopávající zázračná ospravedlnění pro společnost a věděl, že takové revoluční myšlenky jsou zvláště nevítané v době, kdy pozice církve v Anglii je pod útokem radikálních Nesouhlasících a ateistů. Zatímco tajně pracoval na své teorii přirozeného výběru, současně psal o náboženství jako o domorodé strategii přežití, protože stále ještě věřil, že Bůh je ten nejvyšší zákonodárce. Darwinova víra v křesťanství postupně časem slábla, a se smrtí dcery Annie v roce 1851 nakonec vyhasla zcela. Sice nadále podporoval místní kostel a pomáhal s farní prací, o nedělích dával přednost procházkám. V pozdějších letech, když byl tázán na svůj postoj k víře, prohlásil, že nikdy nebyl ateista ve smyslu popření existence Boha, a že obecně se dá říci: „Agnostický by byl správnější popis mého duševního stavu.“

Charles Darwin ve svém životopisu popřel falešné příběhy, které kolovaly o jeho dědečkovi Erasmovi Darwinovi a ve kterých se tvrdilo, že Erasmus na smrtelné posteli volal pro Ježíše. Charles uzavřel své psaní slovy „Takový byl stav křesťanství v naší zemi (roku 1802) ... Můžeme přinejmenším doufat, že nic takového dnes nezvítězí.“ Navzdory tomuto očekávání, rovněž i po smrti Charlese Darwina kolovaly velmi podobné příběhy. Tyto příběhy byly natolik silně propagovány některými křesťanskými skupinami, že se postupně stávaly legendami. Tato tvrzení byla vyvrácena Darwinovými dětmi a byla též dějepisci označena za falešná."

+10/0
9.6.2016 7:19

P40e64t26r 59M90i69n38a92ř16í87k 7800213967722

No a co byste čekal od doby kdy ve které žil. Církev a věřící měli dost pák aby odvolal. Naštěstí ho neupálili.

0/0
9.6.2016 7:21

V77á20c20l82a69v 68P61o66l82á69š63e59k 9816930611227

V druhé polovině 19.století? To jste se spletl o několik set let.

0/−1
9.6.2016 7:24

P90e24t74r 82M31i87n68a50ř40í42k 7980343767762

Nespletl jsem si dobu to jenom Církevní názory a chování věřících je jak z dob minulých. Viz taková Homosexualita.

+1/−1
9.6.2016 11:07

J47a59n62o 45G44e21r66l49a51c14h 2743735805559

Presne tak! A ježiško nosí na "kresťanské" vianoce darčeky.

+6/0
9.6.2016 7:27
Foto

J94a40n 87Č43e41r93m95á65k 4469238505897

zajímavé, že především u našich pohanů... Křesťanské děti (alespoň u lidí které znám) vědí, že dárečky jsou od rodiny a přátel a že se obdarováváme, neboť se máme rádi. Stejně, jako nás miloval Ježíšek, který když dospěl tak se za nás obětoval a za nás trpěl a zemřel... A tak ty dárečky (jsou to opravdu dárečky - většinou - do pár stovek) a už i ony malé děti se na tom podílí nějakou kresbičkou či jiným výtvorem jsou na památku právě toho daru, který nám daroval Bůh ...

0/0
10.6.2016 10:40

J69a52n36o 68G37e88r16l31a13c96h 2453595495559

Ano, poznáme veľa báji, povestí a rozprávok.

Pravda je taká, že kresťanstvo nemá s pôvodom Vianoc vôbec nič spoločné.

0/0
10.6.2016 10:47

M51a72r70t18i56n 16P23e54t98v54a64d 4910829807802

Pane Nováku, jestli Darwin svou teorii označil za nesmysl (o čemž si dovolím pochybovat), i tak by to pouze znamenalo, že mu na stará kolena přeskočilo, což se dědkům občas stává. :-)

Molekulární biologie existuje teprve půl století, ale přinesla už nezměrné množství reálných důkazů, že Darwinův přirozený výběr začal s počátkem života na Zemi, a od té doby neustále pokračuje. Dnes běžně zkoumáme těsné vztahy mezi fylogenezí a ontogenezí, ze kterých rychle mizí všechny zdánlivě neřešitelné záhady. Jsme už schopni velmi detailně popsat strom vývoje rostlinných i živočišných druhů od jednobuněčných organismů až po dnešní stav, a známe také nejvýznamnější mechanismy jeho růstu a větvení.

Pod tíhou současného poznání už biblický kreacionismus nemá šanci obstát. Proto církev už dávno Darwina přestala popírat, a stvoření světa, vylíčené v knize Genesis, chápe jako metafyzické přirovnání. Moderní teologie dnes ve vztahu k Darwinovi rozeznává několik směrů, z nichž pouze jeden jeho teorii fundamentalisticky odmítá. Ty ostatní se navzájem odlišují v nevyhnutelných spekulacích o místě a úloze Boha v evolučním procesu.

+1/0
9.6.2016 17:44

K48a93m53i70l 96P95y24t44e46l83a 8742330911429

Haha, v diskuzi k článku o křesťanských fundamentalistech maji nejvíc plusů příspěvky o tom, jak jsou muslimové hrozní.

+2/−1
9.6.2016 6:59

P51e83t91r 48M53i92n74a15ř92í83k 7370243527812

Jak jsou si ta náboženství, věřící a církve podobné. Hlavně se liší v tom jak moc tlačí na pilu.

0/0
9.6.2016 6:34

O13n45d16ř34e50j 89N58o50v15á78k 9587544579359

Vite, proc se rika Mojzisovska nabozenstvi?

0/0
9.6.2016 6:44

P70e72t40r 88M62i66n12a80ř10í43k 7360873477422

Poučte mne prosím.

0/0
9.6.2016 6:51

K69a42m81i53l 42P41y11t76e49l82a 8112820101779

Protože se jim říká abrahámovská :D

+3/−1
9.6.2016 6:54

P22e89t97r 44M49i43n30a52ř48í61k 7840783317442

Pěkná demonstrace dogmatického uvažování a argumentace věřících. Jenom nevím jestli to z Vás mluví víra nebo se posmíváte věřícím.

0/0
9.6.2016 7:03

Najdete na iDNES.cz