Diskuze

PŘÍBĚH UPRCHLÍKA: Padesát šilinků v kapse darované košile

Po komunistickém puči uteklo z Československa asi dvě stě tisíc lidí. Většina z nich emigrovala kvůli totalitnímu režimu, každý ale zároveň vnímal útěk odlišně. Server iDNES.cz přináší jako připomenutí 17. listopadu 1989 několik příběhů z komunistického režimu. Druhý z nich vypráví Luděk Štipl, kterému se podařilo odejít do Kanady až na třetí pokus.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ZB

Dojemné, útočící na city a za vším hledej ty zlé komunisty . Jak je snadné fabulovat a najít viníka a být zásadový.

0 1
možnosti
Foto

J22a65n 33M46a29c39k

18. 11. 2015 16:17

IDnes krasne ilustruje jak se tehdejsi uprchlici od tech dnesnich diametralne lisi, dekuji.

10 0
možnosti
MH

No moc hezké srovnání. Člověk byl tehdy vděčný za vlídné slovo a na košili co dostal si pamatuje dodnes a na druhé straně máme hejno, které za sebou nechává haldy darovaných předmětů a vděčná není vůbec za nic.

9 0
možnosti
FN

Taky si ten tehdejší nevymýšlel extrabuřty, natož aby se bil s policií. Prostě jen pokorně prosil, at mu dovolí žít a pracovat..

0 0
možnosti
ZT

Empatie k uprchlíkům... hezké... ale ti co volají po téhle emopatii, jsou uzavření k těm, co je tu nechtěj...:)

0 1
možnosti
VV

Po rozmluvě s pár lidmi co tímhle prošli to vypadá, že to co jim nejvíce vadí na dnešním stavu českého národa je téměř naprostá absence empatie, pokory a nezájem o nikoho jiného kromě sebe - tedy extrémního sobectví, které nezná empatii k někomu kdo se nalezne na odvrácené straně prosperity a štěstí - a obzvlášť není-li Čech.

Musím říci, že s tím lze souhlasit.

6 4
možnosti

To je pravda, že Češi jsou - alespoň v určitém procentu - velmi nepřátelští, útoční a urážející k sobě navzájem, k lidem o nichž nic nevědí, snadno se pustí do vulgární kritiky čehokoli, jen aby to sepsuli a shodili. Chybí kultura komunikace a ta vede k oné "blbé náladě". Jen si vezměte, jak nadšeně a upřímně se lidé těšili na promluvy Václava Havla a dnes nešetří hrubostmi. Posměšně se užívá přezdívka sluníčkář na adresu těch, kteří chtějí treba říct - moment, neni všechno černobílé. Víte, že z toho jde strach? Češi ve světě získávají právě tímto ne dobrou pověst. Ta rostoucí agrese a nevraživost. Snaha ukřičet, ponížit a urazit. Prosím, řekněte mi někdo, co je špatného na havlovském motto Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí? Je velmi smutné, že svou zemi opustili lidé po roce 1989. Právě ti, kteří aktivně stáli proti husákovskemu a jakešovskemu režimu.

6 2
možnosti

V27a46š72e43k 82Ř38í52h93a

18. 11. 2015 12:27

Vida tehdejší uprchlíky glorifikujeme a dnešní uprchlíky zatracujeme. Přitom rozdíl mezi nimi není žádný. Snad jen že v ČSSR té doby nebyla válka.

2 10
možnosti
JH

J96a80n 72H71á68l16a

18. 11. 2015 12:35

Pokud chcete používat metafory, zkuste to pořádně. Pokud by tenhle pán přišel do Rakouska s tím, že chce v zemi zavést komunismus,jako v tehdejší ČSSR a o práci nestojí, hodně rychle by s ním vyběhli. Stejně jako kdyby se pokoušel vynucovat si něco v tom táboře násilím.Tohle je přesná metafora k aktuálnímu stavu.

15 1
možnosti
MP

Proč tento článek? 

Je to jedna z hádanek iDnesu ve smyslu najdi 10 rozdílů?

1 0
možnosti
JVI

Vážený pane Poláchu,

hned v perexu článku je uvedeno: "Po komunistickém puči uteklo z Československa několik set tisíc lidí. Většina z nich emigrovala kvůli totalitnímu režimu, každý ale zároveň vnímal útěk odlišně. Server iDNES.cz přináší jako připomenutí 17. listopadu 1989 šest příběhů z komunistického režimu."

Co prosím na tom není jasné?

S pozdravem

JV

1 0
možnosti
MH

Všichni, co tu kritizujete emegranty, jste prostě neměly odvahu to udělat, jako já s šestiměsícím dítětem a manželkou. Nechali jsme ji tu byt 3+1,lodžie, nelituji, už jsem koupil v Praze dva jiné. Taky penzion v Jižních Čechách. Hlavně kvůli dceři, toho nelituji, vystudovala tu filosozii na UK, zadarmo, v Kanadě by tro stálo asi 40 000 dolarů.R^

1 1
možnosti
RD

Četl jsem to po Vás asi 4x a stále nechápu. Komu jste tu nechali byt, když jste emigroval s ditětem a manželkou. Taktéž nelitujete emigrace, protože dcera TU mohla vystudovat zadarmo. Celý příspěvek (plný chyb) mi spíše připadá jako chlubení se.

4 1
možnosti
JR

J41a29n 20R58i55c35h17t65e18r

18. 11. 2015 11:54

Uprchlík (také běženec) je člověk, který nedobrovolně opustil svoji rodnou zem nebo stát, kde žil. Uprchlíky lze rozlišovat jako politické uprchlíky (utekli kvůli represivnímu režimu ve své zemi), nebo válečné uprchlíky (utekli kvůli válečné situaci ve svojí zemi).

Tolik definice.

Pan Štipl je "obyčejný" emigrant. V tehdejší ČSSR sice vládl represivní režim, ale člověku, který byl v sedmdesátých (!) letech dvakrát v Jugoslávii a jednou dokonce v Itálii, resp. Rakousku, jistě žádné sankce nehrozily.

Tím nechci nijak dehonestovat pana Štipla, jen poukazuji za naprostý amatérismus iDnes... a zároveň na ukázku krásné manipulace čtenářů.

3 2
možnosti
VN

Ano , souhlasím s Vámi. Pan Štipl spadá spíše do kolonky "ekonomický emigrant". Nikdo jej zde neperzekuoval , nikdo nezavíral , nikdo jej nějak dramaticky neomezoval v cestování ani neohrožoval na životě. Ale chtěl žít jinak , tak odešel. 

Troufnu si tvrdit , že takových 80% lidí , kteří z ČSSR odešli v osmdesátých letech byli ekonomičtí migranti.

2 2
možnosti
EH

Taky chci slyšet příběh uprchlíka, který emigroval do Kanady z důvodu diskriminace, tam se odmítl naučit jazyk, po pár měsících byl vrácen nazpět (diskriminace se asi nepotvrdila) a ještě vysoudil zpětné vyplacení dávek za dobu, co tu nebyl.

10 0
možnosti