Diskuze

Čínská cesta za bohatstvím. Jak říše středu opanovala černý kontinent

Čína za poslední čtvrtstoletí „zkolonizovala“ černý kontinent, aniž by si toho Západ dlouho všímal. Zato Afričané byli rádi, ale čínská všudypřítomnost se jim pomalu začíná zajídat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J24a47n 43P81a52p83e40ž

27. 8. 2014 8:45

Pane Nídr, hezký den. Jak tento článek vznikal? Byl jste v Africe a monitoroval situaci? Viděl jste na vlastní oči situaci, o které píšete? S kolika lidmi jste na to téma mluvil a byl jste ve vesnicích podílejících se na projektech? A byl jste tam před příchodem Číňanů a viděl jak žili před tím? Viděl jste některé projekty sponzorované z Evropy? Jste zcestovalý muž a viděl jste kus světa. Máte tenhle bulvární článek za potřebí?

0 1
možnosti

BHO, Ojropa, NATO čumí jako puk, kde už nejsou v kurzu..

Nejsou tam vlastně vůbec..potřební k čemukoliv..

BHO prostě pros... pozici nejmocnějšího muže Světa, .. pros... pozici nejmocnější ekonomiky Světa,.. pros... dolar jako nejsilnější měnu Světa..

Amíci a Svět na něj nikdy nezapomenou..

Zase jsme na špatné straně konfliktu..

0 0
možnosti

4.124 příspěvků, tolik jich zde dlouho v jedné diskusi nebylo.

1 0
možnosti

to mělo být pod jiný článek...

0 0
možnosti

Závidím barevným všech barev krom bílé. Všechny ostatní barvy když nenávidějí jiné, tak je to jen projevem jejich svébytnosti, kultury, hrdosti a bůh ví čeho. Jen bílý když prohlásí, že se mu nějaká rasa zajídá, či mu leze zuby a že je to třeba řešit, tak je rasista.

14 1
možnosti

Tzv. sypani si popele na hlavu / kolektivni karma. "Bila mensina" (brano celosvetove) totiz stoji za veskerym nasilnym narusenim kultur po celem svete v poslednich 150 letech. A to nerikam z pozice onoho pocitu viny, ale jako fakt.

1 5
možnosti

L23u71k64a80s 91C94o98d15r

23. 8. 2014 17:36

Velmi dobry clanek (je videt, ze autor vnima Afriku pomerne realisticky a tematu rozumi), ale bohuzel je na nem videt, ze Cina a jeji vnitrni ekonomicke, demograficke a politicke zalezitosti, nepatri mezi veci, o kterych ma autor prehled. Pokud by se clanek oprostil od laickeho hodnoceni "cinskeho komunismu" a jinych vnitrnich veci, byl by celkovy dojem jeste lepsi. Jinak z Ciny toho do Afriky moc nelita (at uz z Pekingu, Sanghaje nebo Guangzhou), ostatne ted zrovna resim nejaky spojeni od nas ze Sanghaje dal do Afriky a realne muzu pouzit jenom jedno spojeni Ethiopian Airways.

7 1
možnosti

Pekne napsano. Diky.

5 0
možnosti

Skvělý článek, který se obešel bez ideologického balastu, děkuji!

6 0
možnosti

J59a92n 92P54a58p46e58ž

27. 8. 2014 8:46

Jen trochu bulvární kompilát.

0 0
možnosti

Rozmazlený Evropan, s tím souhlasímn, ale také rozmazlený Američan, protože značka  Made in USA je velmi těžce v marketech k nalezení, většinou tam pracují cizinci na podřadné práci, ale Made in China velmi často, něco podobného vidíme u nás, jak žijí Viertnamci - oni nechodí na pracák nebo na sociální.

2 2
možnosti

Pokud jde o konzumni veci s malou pridanou hodnotou tak ty se vetsinou opravdu nevyplati v USA vyrabet stejne jako se nevyplati pestovat banany v Cechach.  Revoluce ve frakovani ktera probiha v USA, Kanade a zacina i v Mexiku zacina menit situaci i v odvetvych jako slevarnictvy, vyroba plastu atd. po celem severoamerickem kontinentu.  USA vyvazi ve velkem sluzby jako bankovnictvy, marketing, pravni sluzby, vyzkum, vzdelavani atd.  Americke univesity produkuji obrovske mnozstvy patentu a z nich vznikajici nove odvetvy napriklad data mining, ci 3D tiskarny ktere zamestnavaji obrovske mnoztvy velmi dobre placenych lidi.  Amerika je porad velmi dynamicka zeme na rozdil od Evropy, ale ma svoje problemy (zakladni skolstvy, prilis nakladne zdravotnictvy atd.) ktere musi v brzke dobe vyresit.

1 1
možnosti

ten vtip na konec mě dostal ;-DR^

3 1
možnosti

Jako vtip dobrý, ale myslím, že průměrná číňanka má delší životnost než průměrná afričanka. Téma je obzvlášť aktuální teď při ebolové epidemii.

0 0
možnosti

Zaujímavý článok, aj keď sa nedá nevšimnúť si ideologický podtext.

Západné štáty sú voči Afrike také altruistické, až im škodia. Dodávajú tam potravinovú a kadejakú inú pomoc, čím vlastne ničia akúkoľvek motiváciu, aby tieto krajiny niečo robili. Pomoc, ktorá je zadarmo, má aj negatívne účinky - ničí miestnych výrobcov.

Okrem toho mnohomiliardová pomoc africkým štátom končí podobne ako eurofondy u nás - u vybraných ľudí - teda vrcholných politikov a úradníkov. 

Zvykne sa hovoriť, že rozvojová pomoc je presun peňazí od chudobných ľudí bohatého sveta k bohatým ľuďom chudobného sveta. ;-D

Číňania na to idú od lesa - v duchu klasickej ekonómie. Každá krajina ponúkne tej druhej to, v čom má komparatívnu výhodu. Číňania lacné cetky a výstavbu infraštruktúry, Afričania nerastné suroviny.

Najkomickejšie mi na to príde autorov "objav" či skôr sťažnosť, že európske firmy si v Afrike moc "nepričuchnú", pretože Číňania sú lacnejší. Ale veď o tom vždy bol, je a bude biznis! O čom inom by mal byť!? To len socialistická Európa sa snaží svojich ovčanov oblbnúť kadejakými altristickými pohnútkami podnikania. Ale keď príde na lámanie chleba, väčší pes žerie...

12 1
možnosti

Myslíte, že by se z potřebných v Luníku taky stali místní výrobcy, kdyby jim Vaše vláda zařízla dávky ?

0 0
možnosti