Diskuze

Zdravý člověk má cenu 10 milionů korun, stanovili experti

Odborníci představili zcela nová doporučení, jak vypočítat bolestné a vyčíslit ztížení společenského uplatnění. Stanovili ji soudci Nejvyššího soudu nebo lékaři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hledali hranici toho, kolik stojí totální ztráta lidského zdraví a schopností. Došli k částce 10 051 200 korun.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
SJ

Nejde o žádnou překvapující zprávu. Jen etika dostává novou dimenzi. Dosud bylo společenským tabu, diskutovat o hodnotě člověka. Vycházelo se z presumpce, že všichni lidé mají stejnou hodnotu, což je samozřejmě nesmysl.

Stát samozřejmě pro své statistické potřeby měl vyčíslenu hodnotu občana, jenže tyto údaje byly tajné. Údaje využíval k různým kalkulacím.

Hodnota žádného člověka není stejná. Teorie o stejné hodnotě všech lidí patří k levicovým teoriím rovnostářství. Ve skutečnosti nefungují. Sami povědomě cítíme, že hodnota cikána, pro příklad, který nikdy nepracoval, jen krade a pracovat nebude, není stejná, jako hodnota třeba univerzitního profesora.

Existují různá hlediska měření hodnoty člověka (zdravotní, ekonomická, společenského začlenění, atd)

Začnu společenským začleněním: sami cítíte, že pro příklad cikán na podpoře nemá žádnou hodnotu, ale pokud je takový cikán váš otec, díváte se na takovou bonitaci jinak. Tento příklad pro ilustraci toho, že vyčíslit hodnotu někoho je obtížné. 

Ekonomická hlediska bonitace: spolu se zdravotními jsou vyčíslitelná relativně snadno, avšak hodnocení je krátkodobé. Nemocný se uzdraví a jeho hodnota stoupne, (dbejme na svoje zdraví). Dělník si zvýší kvalifikaci, dálkově vystuduje a zvýší svoji hodnotu. Z tohoto důvodu má taková bonitace časově omezenu platnost. Tento přístup má kromě negatíva, taky řadu pozitív. Například motivaci, stále navyšovat svou hodnotu, například cvičením, sportem, studiem, vzděláváním. Naopak jiné sociální skupiny zvyšovat svoji hodnotu nemají, nestudují, nepracují, jen kradou a chlastají, popřípadě fetují a tak jejich hodnota klesá. Není správné přistupovat k nim, jako k lidem, kteří na výši své společenské hodnoty dbají. Tímto článkem byla otevřena široká diskuze nedozírného rozsahu a taky znamená velikou odvahu, k jakým závěrům touto diskuzí dojdeme. V každém případě jde o novou dimenzi všeobecné etiky.

4 1
možnosti
OK

O80t74a 23K29i37n73c

14. 4. 2014 19:50

Vzpomínám si na léta 1974-1976, kdy jsem byl voják základní služby. Tehdy jsem měl mj. práci ve spisovně štábu útvaru (byla to celkem dobrá zašívárna). Po návratu z jednoho z mnoha cvičení se musely vyplňovat dotazníky tehdejšího MNO. Asi jsem se tehdy dopustil hrubé nekázně, když jsem odmítnul vyplnit kolonku "ztráta na lidském materiálu" - život vojáka byl ohodnocen od 10 tis.Kč za vojína  do 1 mil.Kč za vysokého. důstojníka. Věřím, že takovou dobu již u nás nikdo nepozná.

1 0
možnosti
SJ

Všeobecně byl v dobách socíku život člověka pro statistiku hodnocen částkou 20000 Kč. Existovala na to určitá směrnice, vycházející z toho, že hodnota lidí je stejná. Armáda měla hodnoty svých příslušníků dle hodností. Též určitý pokus konkretizovat hodnotu lidí, ale kulhalo to ze všech stran. (Dva poručíci vedle sebe nikdy neměli stejnou hodnotu, poručík hovado a poručík slušný člověk). 

Dnešními prostředky podle mého názoru vyčíslit hodnotu člověka přesně nelze, avšak lze to rámcově odhadovat. Snadněji u všelikých "sociálně problematických" skupin, obtížně pak vyčíslit hodnotu lidských elit (prakticky nemožné)

1 1
možnosti
TB

Někteří, spíše mnozí zde volají, že 10.000.000 Kč je málo ....

Takže doufejte, že se nikdy nedostanete do role kdy někoho poškodíte. Nebo snad těch 10 mega máte v šuplíku?

1 0
možnosti
SJ

To máš oboustranné. Zase když Tebe někdo poškodí, tak dostaneš 10 milionů. Bude Ti to stačit anebo nebude? Ber to taky z této strany.

1 0
možnosti
IP

I38v44a82n 36P42a96p

14. 4. 2014 17:53

Jakou má cenu poslanec?-)))))))))

0 0
možnosti
PK

A jakou bezdomovec? :-)

0 0
možnosti
PP

Vzhledem k tom, že zdravý není nikdo či pár jedinců, číslo nemá žádný praktický význam.

2 1
možnosti
FP

Vzal někdo v potaz, že nejde jen o "hodnotu" člověka, ale i o cenu následné péče? To bude hodnoceno jak?

1 0
možnosti
BP

B17e64n 40P45a79v47k21a

14. 4. 2014 17:43

Ano. Soudci se zaobírali tím, že ten člověk má mít osobní děvku, žrát každý den bifteky a mít 3 ošetřovatelky, osobní vrtulník a jachtu. Ale pak přišli z oběda a zdálo se jim to divný.

2 0
možnosti
JK

Lidský život se penězi zaplatit nedá. Zážitky, které postižený mohl prožít, ale neprožil, se penězi nahradit nedají. Ale když už, tak by se to mělo odvozovat od palatu postiženého. Bral jsi 25 000 měsíčně. Tak OK, ten kdo ti to udělal, ti bude platit 25 000 každý měsíc + odškodné. Samozřejmě by se muselo prokázat, že to ten "zlí" udělal úmyslně. Platit takové peníze, protože jste omylem shodily květináč, když jste myli okna a ten někomu spadnul na hlavu, to je asi trochu nepřiměřené.

3 0
možnosti

Jsem jediný komu příjde obrázek u článku jako z nějaké hry?;-D

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti
Foto

Cena života?Trochu z toho mrazí. Pak už jen DPH, popř. odpisy. VLASTNĚ TY UŽ TAM JSOU!-VIZ. ,,ZDRAVÝ ČLOVĚK"8-o:-/

1 0
možnosti
Foto

A37n59n73a 61V32e24s89e80l51á

14. 4. 2014 17:05

Odborníci nepřepočítávali hloubku lidské duše nebo dobrotu srdce. Zabývali se pouze ztížením společenského uplatnění po vážném úrazu a jeho kompenzací.

2 0
možnosti
JP

Takže lze říct, že Rath si chtěl za krabici od vína koupit 0,701 zdraví :D :D.

1 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti