Diskuze

Na co ještě čekáme? Vždyť se nabízí vodíkové řešení!

Vlády a firmy z celého světa jsou neustále vyzývány k velkým investicím do solární, větrné a geotermální energie, a také do biopaliv. Ve Spojených státech však na rozdíl od Evropy a Asie prakticky chybí diskuse o vodíkové energii a palivových článcích jakožto systémových a převratných technologiích. To se musí změnit: tyto čisté a obnovitelné energetické zdroje slibují nejen energii základního zatížení s nulovými emisemi, ale i bezemisní palivo pro osobní a nákladní automobily, které jsou největšími znečišťovateli ze všech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

Co je to za demenci? Kazdemu musi byt jasne, ze nejlepsi kombinace je jadro/vodik.

Jaderna elektrarna, ktera bude pouzivat proud na vyrobu vodiku, a auta, ktera budou na ten vodik jezdit.

Ze se nikde ve clanku nepise, ze v Nemecku stoupla vyroba elektriky z uhelnych elektraren, protoze proste jadro nicim jinym nahradit nelze?

1 1
možnosti
LN

L93u53d33ě40k 66N33o19v30ý

16. 4. 2013 8:44

i kdybych připustil, že je v současné době vodík efektivně využitelný pro tyto účely (jakože zatím rozhodně není), tak by mě i zajímalo další číslo. Jakou plochu přírody by zdevastovala instalace (k takovému výkonu) potřebného množství solárních panelů? Už to někdo z ekologistů spočítal? Já myslím, že ano a proto se raděj v podobných článcích toto číslo neuvádí..

0 0
možnosti
PO

Já bych si pořídil panely, k tomu Fischera-Tropsche a občas z kýblu přelil palivo do nádrže. To je perfektní řešení!

0 0
možnosti
PHH

Velmi hezký článek. Zabývat se problémy s uskladňováním vodíku a jeho distribucí, případně řešit trvanlivost a cenu vodíkových palivových článků mi přijde mnohem užitečnější, než pořád investovat do stále se nedařící se jaderné fúze a dostavby dalších jaderných reaktorů. Ještě poznámku fúzi. Ne, že bych nefandil, ale přece jen myslím, že jaderná fúze stále patří do základního výzkumu a nelze tedy očekávat, že nás v dohledné době spasí.

1 4
možnosti
JB

Pokud vyřešíme jadernou fůzi, tak si budeme moci vyrábět tolik vodíku, že skladování a bezpečnost bude jednoduchá, nechá se prostě řízeně unikat, a vyrobíme si nový.

1 0
možnosti
VP

On ten problém je ještě jinde. K vlastní reakci potřebujete ještě kyslík. Mylná představa je v tom, že si vezmeme kyslík ze vzduchu. Vzduch totiž obsahuje řadu částic, které se v článku přemění na značně karcinogenní látky. Jejich odstranění z "výfuku" je netriviální záležitost.

0 0
možnosti
LG

Vodík je jen "energetická konzerva" na skladování energie, se kterou se velmi špatně manipuluje a je silně neefektivní. Ve velkém je to nesmysl stejně jako fotovoltaika.

1 0
možnosti
PO

Vodík je sice energeticky vydatný, tedy při slučování s kyslíkem vydá na jednotku hmotnosti hodně energie, nicméně je také velmi lehký, takže abyste do nějaké flašky nacpali přiměřené množství energie, musíte tam vodík natlačit pod velmi vysokým tlakem. Kromě níže popsaných potíží s difusí pak tak nějak přijdete o spoustu energie na to stlačení použité, neboť se promění na neužitečné teplo.

Zatím je ekonomické skladovat energii pomocí přečerpávaček, bohužel to asi není technologie schopná například zestonásobení, co se objemu týče.

2 0
možnosti
EB

ano na jednotku hmotnosti... Na jednotku objemu uz zaostava za ropou! ;-) Kelimek olarky - zmrzliny take kdysi uvadeli v gramech pak je napadlo ji naslehat vzduchem a uvadet obsah v ml...Takze ve stejnem kybliku je nyni mnohm mene i kdyz objemove stejne ;-)

0 0
možnosti
PO

Podle titulku článku jsem myslel, že to je další část seriálu "Středoškoláci dělají noviny."

A ona je to reklama. Prý "to se musí změnit" ;-D že pan autor opomněl zmínit účinnost vodíkového skladování, není překvapením.

5 0
možnosti
PH

Podle titulku jsem myslel, že navrhuje řešení problému s KLDR...

10 0
možnosti

Jasně, tenhle článek přichází tak trochu s křížkem po funuse. Automoilky téma vodíku opustily někdy kolem roku 2005. Momentálně frčí spíš elektromotory a hlavně výzkum baterií.

Na druho stranu mě fascinuke naivita místních diskutujících. Ano, v ČR se žádný výzkum nekoná a místní holt musí montovat to, co vymysleli Němci. Přesto je zřejmé, že ropa není napořád a řešení skladování energie musíme mít možná do deseti let.

1 5
možnosti
VW

Pane Šafránek, vůbec nemáte pravdu. Výzkum se u nás dělá jak v oblasti vodíkových technologií, nových materiálů pro fotovoltaiku, nových materiálů velice odolných proti velmi vysokým teplotám nebo tlakům. Třeba i v našem ústavu (i ve spolupráci s německými kolegy) testujeme nové materiály jadernými metodami. O testování vodíkového autobusu kolegy ve vedlejším ústavu už jsem psal. Česko se podílí na výzkumu fúze i nových jaderných technologií. Také většina diskutujících zde nemá nic proti výzkumu a hledání nových technologií a cest. To, co kritizují je naivita představ v tomto článku. A dále pak spoléhání a prosazování do masového využívání technologií, které ještě bohužel nejsou v takovém stavu, aby efektivní masové využití umožňovaly.

Nikdo zde netvrdí, že ropa je napořád, na druhé straně ovšem jsou její zásoby větší než se snaží prezentovat někteří ze zelených katastrofistů. 

Docela rád bych, kdybyste mi vysvětlil Vaše slova: "Řešení skladování energie musíme mít možná do deseti let." Vy tvrdíte, že bez vyřešení masového skladování energie do deseti let dojde k nějakému kolapsu? A jakému? Osobně si myslím, že kromě přečerpávacích elektráren zde nebude za deset let bohužel pořád ještě žádná masově využívaná metoda ukládání energie.

9 0
možnosti
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...