Diskuze

Kradete nám makrely, zlobí se Britové. Je to naše tradice, hájí se Island

Téměř neregulovaný lov ryb a Island, to je téma, které v posledních letech již několikrát rozohnilo ochránce životního prostředí po celém světě. Nyní se do sporu vložili také Britové, kterým severský stát devastuje trh spojený s lovem makrel. Nejen ostrovní velmoc, tak opět rozvířila otázky nad možným zavedením sankcí proti rybářskému průmyslu na Islandu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

Vadí mi, že článek nezmiňuje některé podstatné informace. Mezinárodní organizace pro využívání moře - ICES stanovila své doporučení ohledně výlovu (asi v duchu sebeudržitelnosti atd.) Teprve toto množství si na základě domluvy mají mezi sebou rozdělit ostatní: EU, Norsko, Island, Faerské ostrovy a snad i Rusko. Rybolovná kvóta jednostranně domluvená mezi EU a Norskem (bez ostatních) dává EU a NO 90%. Na ostatní (Island, F.O. a R.F.) zbývá 10%. Island s tímto "Mnichovem", který jemu samotnému diktuje 6-7% nesouhlasí a po vzoru EU a NO si sám sobě nyní přidělil celých 16%.

Islandské vody jsou od vod EU poměrně odděleny (autonomní Grónsko ani NO v EU nejsou) a Island nechce, aby se jeho vody staly součástí společné rybolovné politiky EU (chce u přístupových jednání dohodnout výjimku).

Mezi stanovisky islandského "makrelího vyjednavače" Thorgeirssona nebo ministra rybolovu Sigfússona bych pro článek vybral některé argumentačně jednoznačnější tvrzení, třeba to, že se 1,5 mil. tun t.j. 30% z 5,1 mil. tun celkové makrelí populace severního Atlantiku nachází v islandských vodách a jejich výlučné ekonomické zóně.

Úplně samostanou část problematiky, která si zaslouží analýzu a trochu spekulací, pak představuje zavedení možných sankcí ze strany EU a jejich ospravedlnitelnost ve světle dohod o Evropském hospodářském prostoru, jimiž jsou jak EU, tak státy EHP (NO a IS) vázány. Teprve potom, co si představíme co komu může hrozit, totiž celá přetahovaná okolo ryb nabyde na zajímavosti.

Jinak autorovi velice děkuji, že nám vůbec zprostředkovává informace o "dění na severu", kterému se běžně v ČR příliš pozornosti nedostává. Už teď se těším na další.

0 0
možnosti
FP

Strucne:

Islandani nejsou prilis ohleduplni k sousedum, protoze jsou od nich daleko. Nicmene jejich tvrzeni "že pouze využívají nových možností, které jim nabízí následky globálního oteplování, jenž do oblasti makrely lákají" je pochopitelne a naopak touha Britu ovladat cizi staty neodpovida jejich soucasnym moznostem.

0 1
možnosti
PO

A jak se pohnula ta cena?

Pokud díky dovozu z Islandu směrem dolů, tak není nic jednoduššího, než ten dovoz znepříjemnit třeba clem.

Islanďané zcela zřetelně říkají "budeme si dělat, co chceme," tak prosím, ale na svým.:-)

Jinak omlouvat masivní nárůst objemu rybolovu nějakou tradicí není zrovna bystré.

0 0
možnosti
JK

J76i68r66i 59K44m49o58t88r

4. 2. 2013 8:45

Nevím co je na tom, když Islad před deste lety vylovil všechny svoje ryby a  výlov spadl z roku na rok o 54% tak v Anglii byli v pohodě. Ted se situace obrátila a najednou je to špatně???

před 4 lety jsem by na Islandu a rybářský průmysl tam byl v troskách, nevím kde ty čísla noviny berou ale ty řady rezavých lodí hovorily jasně. :-)

0 0
možnosti
PV

V troskach? Islad z rybolovu prakticky zije

1 0
možnosti
JU

Já myslím, že Britům více vadí, že po loňské všelidové islandské revoluci, o níž nás nikdo neinformoval, přestal Island platit své dluhy a tak se uměle vyvolává tanec kolem makrel. Díky za každou novou zprávu!

3 2
možnosti
IP

zprava tydne ;-D navrhuju vyslat hornomadarske lodstvo, aby zjednalo poradek

1 1
možnosti
JM

Pro ty chudinky makrely je to takova obdoba Mnichova. Mocnosti rozhoduji o nich - bez nich.

5 3
možnosti
PH

"Kradete ... Je to naše tradice, hájí se Island" - tak teď už je to celé jasnější! ;-D

4 3
možnosti
AC

Možná pro nemyslící Hellery ...... Rv

1 2
možnosti
AK

Možná by neuškodilo zamyšlení nad tím, jestli je rozumné dovolit lovit ryby ve vodách kde prostě v důsledku globálních změn podnebí nejsou a zakázat je lovit těm, u jejichž břehů jsou jich hejna.

0 1
možnosti
PK

no mě ta teze přijde jako nesmysl o kterém nikdo s IQ vyšší než 50 ani nemůže přemýšlet.

0 0
možnosti
MZ

EU zavádí kvóty pro státy podle počtu rybářů nikoli podle počtu ryb. Prostě ať to odchytají islanďané a angličané ať zavřou krám. Zákazník si koupí stejnou rybu tak i tak.

5 0
možnosti
PK

Ono těm angličanům nic jiného nezbude... pokud teda EU nezačne dotovat anglické rybáře a pak prodávat ty ryby za dotovanou cenu... ale kde na to vzít...

Jediné řešení by bylo zrušit kvóty na které stejně všichni mimo EU zcela dlabou.

2 1
možnosti