Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Amalgámové plomby nebudou zadarmo, Heger za ně chce 400 korun

Ministr zdravotnictví Leoš Heger si v rámci nového úsporného balíčku připravil další opatření, které se přímo dotkne peněženek Čechů. Plánuje totiž zpoplatnění obyčejných amalgámových plomb, za které by měli pacienti platit 400 korun. Dětí a důchodců se ale nový poplatek nedotkne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xxsml

Jak to vlastně je doopravdy

Než něco začnete kritizovat, tak byste nejdřív měli vědět, jak to vlastně je a nepsat nesmysly.

1) zubní kaz je v 99% případů způsoben špatnou hygienou, jen minimum kazů je způsobeno vrozenými defekty - např. onemocnění amelogenesis imperfecta

2) zubní kaz NENÍ DĚDIČNÝ!!!!!!

3) platba pojišťovny zubnímu lékaři za 1 amalgámovou plombu (přičemž nezávisí na velikosti) je 220 Kč, průměrné minutové náklady zubní ordinace jsou 30 Kč, tudíž by zhotovení takové plomby mělo zabrat necelých 7,5 minuty, jinak tuto plombu zubař dotuje ze svého

4) amalgámová plomba "na pojišťovnu" by dle pojišťovny měla být míchána ručně, tudíž dochází k úniku par rtuti, které dýchá nejen pacient, ale i lékař a sestra

+3/0
25.10.2012 17:52

greenman

Re: Jak to vlastně je doopravdy

5) v plombě "na pojišťovnu" není poměr složek vždy stejný, tudíž není vždy stejně kvalitní. Navíc kvůli nízké platbě od pojišťovny ji 90% českých zubařů dělá lajdácky tak, že ji do vyvrtané díry po kazu mázne prstem (takže vapadá jako placka nebo hrouda), aby se vešli právě do limitu 7,5 minuty

7) existují 2 typy amg plomb: a) výše popsaná "na pojišťovnu", b) plomba z kapslované amalgámu, kde je poměr složek zcela přesný. Ta je hrazena pacientem. Cena se odvíjí od minutových nákladů ordinace, tudíž této plombě může lékař věnovat víc času, dokonale ji vytvarovat a poté krásně vyleštit

6) jakmile si pacient daný výkon (plombu nebo cokoli jiného) zaplatí, tak se o zuby bude jednak lépe starat a jednak ho také bude zajímat, jestli je plomba dobře udělaná a nekvalitní práci bude reklamovat

plomba "na pojišťovnu" http://mudr.stencl.com/images/fotoalba/nevyhovující%20amalgámová%20výplň.jpg

plomba hrazená pacientem http://img.ahaonline.cz/static/old_aha/big/08_02_27/06_amalgam_spravny.jpg

+4/0
25.10.2012 18:12

Jiří Taškář

Už aby chcípl

zmetek :-)

+1/0
25.10.2012 13:24

ten, který vytočí i děs

proč Heger za to nechce rovnou 1000,-Kč?

co se tady děje v tomto Absurdistanu, je do nebe volající.;-€

+1/0
24.10.2012 20:58

Jackel

Nulova hodnota blomby

Temer nulova hodnota amalganove blomby(10Kc), proto musime hned do nekoho nacpat 400Kc!!! At setri na sobe a nerozkradaji stat smejdi poslanecky!!!! Vsechny zakazky nakrmi i ten dobitek okolo!!!

+1/0
24.10.2012 17:51

daniel.cada

Cena výplní ve světě.

Já jsem hlavně rád, že za tak nízké zdravotní pojištění co v ČR platíme nemusíme platit plnou cenu zákroku. Doufám, že nepřijde doba, kdy tady budeme mít bandu předražených doktorů, kteří se nechají zaplatit za svůj zákrok nehorázné částky, tak jak to je v mnoha zemích světa. V USA je běžná cena za jednu výplň 2500 Kč. Viz. http://www.bracesinfo.com/dentalcosts/us/fl/miami/fillings.html Zajímavé taky je, že mnoho slečen neváhá zaplatit za své nové poprsí i opakovaně 80 000 Kč, ovšem za zubní výplň už se jim 400 Kč zdá moc. Standard našeho zdravotnictví je vzhledem k ceně zdravotního pojištění u nás na vysoké úrovni. V té souvislosti nelze nevzpomenout, že více než polovina obyvatel ČR si neplatí zdravotní pojištění samo, ale platí je za ně vláda. Za každého pojištěnce pouhých 723 Kč měsíčně ! Přesto mají stejně vysoký standard péče jako ti platící, přitom spotřebují cca 80% všech nákladů. Divím se , že takové disproporce vůbec náš zdravotní systém ustojí.

0/0
24.10.2012 15:46

ten, který vytočí i děs

Re: Cena výplní ve světě.

Zůstaňme v Evropě, v Čechách, kde mnoho lidí žije v příjmové chudobě. Systém navyšování čehokoliv na jakoukoliv částku je považován za reformu? Korupce, okrádání, předražování, asociální chování......... to je náš svět reálné "ekonomiky", která je kalouskovsky dušena.

+1/0
24.10.2012 21:07

daniel.cada

Re: Cena výplní ve světě.

Je mi z té české ukňouranosti zle. Vysoké daně, malé sociální dávky ( mimochodem, na různé sociální výdaje jde polovina státního rozpočtu, tj cca 560 000 000 000 Kč) , zkorumpovaní politici..., a to pořád dokola. Co to je ksakru za národ, který se o sebe neumí sám postarat a jen čeká, kdo jim co dá? Každý musí pochopit, že když se za 60% obyvatel země dává do zdravotnictví pouhopouhých 723Kč měsíčně, tak se nebudou muset platit jen amalgámové výplně, ale i sádry a další.

To máte podobně jako v rodině. Když měsíčně domů rodiče přinesou 30 000Kč, děti berou jako samozřejmost každoroční dovolenou v Chorvatsku . Když přijde krize, sníží se příjmy na 25 000Kč, tak se děti dožadují dovolené, jenže rodiče na to nemají. Tuto matematiku každý chápe.

Představte si, že státní rozpočet je podobný rozpočtu rodiny a děti jsou občané. Nyní tady máme miliony dětí zvyklých na dovolenou v Chorvatsku/amalgámové výplně , které nechápou, že se snížily příjmy státního rozpočtu/zdravotních pojišťoven.

+1/0
24.10.2012 21:31

daniel.cada

Re: Cena výplní ve světě.

Oblíbené klišé o ekonomické krizi způsobené korupcí je pro mě jako pro vystudovaného ekonoma bizarní teorie. I podle Transparency international je korupce spíše morálně/společenský problém než ekonomický. Každý si musí uvědomit, že za korupcí získané peníze si korupčník kupuje dům (zedník dostane výplatu, cementárna zaplaceno na cement,atd...) , auto atd. Peníze jsou zpět mezi lidmi a firmami, to je ekonomika ve své plné nechutnosti. Jen drobná část skončí na dlouhodobě spících zahraničních účtech. Podotýkám, že krást je neuvěřitelně nechutné a krást z našich společných peněr je maximálně nechutné, ale krizi to nevyvolalo ani vzdáleně. To se jen čeští ukňouranci vymlouvají z vlastní neschopnosti...

+1/0
24.10.2012 21:32

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: Cena výplní ve světě.

Takže shrnuto... korupce je vlastně ku prospěchu společnosti, neboť díky ní se točí peníze;-D.... Bože, do čeho jsi to dal duši. Nu ne nadarmo se říká, že na dnešní vysoké školy jde každý blb.

+1/0
27.10.2012 7:08

daniel.cada

Re: Cena výplní ve světě.

Nenapsal jsem, že se korupce ku prospěchu společnosti. Vždyť uvádím, že stojí ČR cca 1% růstu HDP. Taky jsem psal, že to je především společenský/morální problém. Ale také uvádím, že forma naší korupce není problém pro ekonomiku. Možná je to pro nevzdělané příslušném oboru překvapivé, ovšem za to já nemůžu.Taky ty, co neviděli příslušné analýza a statistiky a ty, co jen papouškují novinářská klišé nenazývám, v úctě k jejich sladké nevědomosti, blby. I když by to asi bylo na místě.... :) Poznamenávám, že nejsem veřejně činný, nekradu a neuplácím.

+1/0
27.10.2012 9:41

recyklator

Re: Cena výplní ve světě.

Zdá se, že vidíte pouze věci, které chcete vidět. Ano jsou i zde slečny které si pořídí poprsí za 80 000Kč, Děti, které jezdí k moři a občani co mají mercedesy, BMW apod. Srovnáváte nás a naše úhrady se zeměmi Západu.Nevidíte ale. že máme jiné příjmy než na západě, že vedle slečen s drahým poprsím 2/3 národa nedosáhne na průměrnou republikovou mzdu a že pokud upravíme podmínky zubařům tak, aby měli vše jako třeba v Německu, tak ostatní musíte přeci taky "vyspravit" příjmově jako v Německu. Vaše komentáře jsou neférové a tendenční- bohužel. A ještě něco hádejte proč polovina lidí jak uvádíte (skutečně?) neplatí zdravotní pojištění.? Žeby ty peníze dávali na drahá kosmetická vylepšení svých vizáží? Proč asi? co myslíte?

+1/0
25.10.2012 7:54

daniel.cada

Re: Cena výplní ve světě.

Já myslím, že dokud Češi vypijí 170 litrů alkoholických nápojů na osobu ročně a vykouří cigaret za 5000Kč, tak si nemají co stěžovat na chudobu. ČR je podle statistik jedna z nejméně chudobou ohrožených zemí na světě a země s jedním z nejmenších poměrů mezi chudými a bohatými. To v nás jen přetrvávají pocity naučené komunisty, že se má o náš pohodlný život start někdo jiný, třeba vláda, a máme jakýsi nárok na bohatý život. Ale to je ukrutná mýlka!!! Bohatý život budou mít jen ti nejschopnější, ostatní se budou pohybovat v šedém průměru.

Pro diskuzi je podstatné pouze jedno, kolik se vybere na zdravotním pojištění a kolik se z něho zaplatí za zdravotní péči. Jestli se vybere méně, než se zaplatí, můžou se občané dohodnout, že budou platit vyšší zdravotní pojištění, nebo si omezovat bezplatnou péči. Posledním řešením je si půjčit peníze, ale to už udělali Řekové a nyní si platí veškeré léky v hotovosti, jelikož místní zdravotní pojišťovny nemají peníze na platby lékárnám !!!!

+3/0
25.10.2012 9:20

daniel.cada

Re: Cena výplní ve světě.

Poznamenávám k tomu, že mě zaráží neuvěřitelná pitomost diskutujících, kteří argumentují jakousi údajnou chudobou občanů ČR. Myslím, že necestují, aby viděli co to chudoba znamená! Já ji viděl a můžu prohlásit, že průměrně si Češi žijí na velmi solidním standardu a k tomu čerpají neuvěřitelně nadstandardní lékařskou péči, za kterou ještě ani nechtějí zaplatit doslova pár drobných. Kouřit a chlastat to by nám šlo, tak dobře, že chlastáme podle statistik nejvíc na světě. Je mi z našeho národa pro jeho ukňouranost a neschopnost zle!

+3/0
25.10.2012 9:21

mazánfurt

Heger něco ti poradím

ZRUŠTE POVINNÉ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ (tedy zdravotní daň) a máte vyřešenu jak OTÁZKU ZDRAVOTNICTVÍ, POČTU NEMOCNIČNÍCH LŮŽEK I POČTY DOKTORŮ, ale také se rázem vyřeší REFORMA DŮCHODOVÉHO SYSTÉMU a klidně může zůstat průběžný, stejně se bude v něm ušetří mnohem více než si umíte představit.;-D;-D

+5/0
24.10.2012 15:08

1978.thomas

Re: Heger něco ti poradím

Jenže tady nejde o ušetření, ale o to kolik se vybera a kolik se komu z toho množství "odkloní" ;-D;-D;-D.

+2/0
24.10.2012 15:27

mazánfurt

Re: Heger něco ti poradím

ano, nejdříve se moc ušetří a pak se to zprivatizuje, peníze nesmí zbytečně nikde ležet, pokud neleží u mne Kalousek

+2/0
24.10.2012 16:03

cz3dtc

Zakázat Hegra Nečase a Kalouska

Postrach lidí !

0/0
24.10.2012 15:01

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Je třeba, aby reformy pokračovaly.

A houšť a větší kapky. Takovou předvolební kampaň komunistům může dělat jen tahle vláda. ;-D;-DR^

+2/0
24.10.2012 14:08

writeback

AŤ LÉKAŘ URČÍ PŘÍČINU VZNIKU

Můžete si čistit zuby jak chcete a stejně se Vám sem tam kaz udělá. Hlavně s přibívajícím věkem. Není to jen o čištění, ale také následek odvápnění, užívání silných antibiotik, popraskání skloviny z důvodu špatně umístěných osmiček a otláčení zubu o zub..... Na celém světě jde jen a jen o loby!! O velké peníze velkých pánů.

Pokud pan ministr chce platit i ty základní plomby, ať v tom případě zubaři rozhodnou, zda kaz vznikl záměrným nečištěním zubů nebo jiným vlivem.

To by jsme taky mohli chtít po řidiči platit následky úrazu havárie, po kuřácích léčbu rakoviny plic, po fotbalistech zlomené kosti apod....

+4/0
24.10.2012 13:54

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: AŤ LÉKAŘ URČÍ PŘÍČINU VZNIKU

Ten věk ti někdo přitlouká?

0/0
24.10.2012 14:05

iso

Platit za jedovaté blomby?

Spíše by je měl hlavní hygienik ZAKÁZAT. Co dělá hlavní hygienik? Už konečně vyhlásil celoplošnou epidemii depresí? Kdy zakáže jedovaté plomby?;-O

+1/0
24.10.2012 13:46

incisivus

Re: Platit za jedovaté blomby?

které máš na mysli? Ev. prosím o odkaz na odbornou studii, kde je ten jed prokázán. Děkuji.

+1/0
24.10.2012 14:00

zdenulina

Re: Platit za jedovaté blomby?

Zkus si něco najít na netu, ve Švédsku jsou amalgánové plomby dávno zakázané. Zřejmě to nevíš, ale jedná se o rtut, která je v plombě a která je silně toxická. Jak jednoduché je si něco zjistit, ale to je asi nad tvoje síly a chápání.

0/0
24.10.2012 14:26

incisivus

Re: Platit za jedovaté blomby?

no, jsem právě zvědavý na studii, novinové a internetové plky mě nezajímají. Třeba mně ale poučíš ty, odbornice nad mé síly, jak je to s tou gama2 fází v amalgamech...:-)

0/0
24.10.2012 14:40

cz3dtc

Re: Platit za jedovaté blomby?

Slitinový prášek 40 % stříbra, max. 32 % cínu, max. 30 % mědi, max. 2 % zinku a max. 3 % rtuti. Tyto složky tvoří polovinu amalgámu, zbylých 50% utváří kapalná rtuť.

Je tam 53% rtuti (to ti nestačí ?)  Asi máš v mozku nakáleno.

0/0
24.10.2012 15:05

singlemalt

Re: Platit za jedovaté blomby?

chudáčku, opisuješ složení, urážíš a nevíš nic o reakcích těch komponent. Když se omluvíš, prozradím ti, jak to funguje.:-)

0/0
24.10.2012 16:07

Bobol

Blbec.

A kolik peněz určených na LÉČENÍ zbytečně vyhodí zdravotní pojišťovny v odměnách pro sebe, dozorčí rady, za stavby paláců. které pak prodají kamarádům za desetinu ceny / viz Litoměřice )? To je rozkrádání s posvěcením ministerstva. Běžte už do k šípku a nebo na kraj světa a pak o kousek dál. Heger byl neschopnej už jako ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové a tady v tom úspěšně pokračuje.

+5/0
24.10.2012 13:40

lisbonka

Nevadilo by mi,

kdyby se spoluucast na amalgamu pohybovala rekneme do stovky. Ale 400,-? To mi prijde dost ulitle. Asi si pan ministr neuvedomuje, ze cim horsi chrup, tim horsi zpusob rozemelneni potravy a moznost dalsich zazivacich potizi. Tj. mozna se nekde usetri za plomby, ale lidi budou na svy zuby kaslat a nakonec to muze system stat vice na lecbe problemu se zazivanim atd.

Ja se o zuby staram, platim si i pravidelne navstevy dentalni hygieny, ale stejne se mi cas od casu nejaky kazik nevyhne. Tak to si pak asi tu hygienu prestanu platit a budu to pozadovat od zubare, at se mi stara o zniceny dasne aj., kdyz mam platit jeste za zakladni zubni vypln.

+1/0
24.10.2012 13:31

Aquaviva

Ste za opicami bratia Česi

Nás tu už zopár rokov kasírujú zubári za amalgánovú plombu sumičkou 19€. ;-(Platíš si poistné a platíš si skoro všetko. To je des;-€

+1/0
24.10.2012 13:13

kostik35

Re: Ste za opicami bratia Česi

ještě nedávno se u vás tolik platilo za plombu jen v případě, že jste nechodili na pravidelné prohlídky - kdo chodil 2x do roka na preventivku, měl plombu zadara, takže až tak zlé to u vás taky nebylo...

+1/0
24.10.2012 13:50

Aquaviva

Re: Ste za opicami bratia Česi

Once upon a time... Tak to bolo poriadne dávno. Na prehliadky chodím a pekných pár rokov ma zubárka kasíruje za každú amalgánovú plombu. ;-O;-O;-O

0/0
24.10.2012 16:05

sayide

PANE "MINISTRE" JDETE UZ NEKAM!

S Vasim platem se Vam nedivim, ze nemate problem zaplatit 400 za plombu, jenze, vy si tu obyc stejne nekoupite... Fakt by me zajimalo jestli ten nadclovek vi aspon kolik stoji chleba! DEFENESTRACI na VAS na vsechny

+4/0
24.10.2012 13:06

Monkey67

hahhaha

od kdy je trahani zubu zadarmo, plati se minimalne  umrtveni, ne, co  kecate? proc platim zdravotni ja i zamestnavatel, do p..... kde to jsme v Americe nebo kde, uz nevedi jak nas odrit z kuzze;-O

+2/0
24.10.2012 13:06

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: hahhaha

Já umrtvení neplatím, zubař tě obírá.

+1/0
24.10.2012 14:06

Filippo Inzaghi

Ja se tech voleb snad nedockam

Ja to vedel, ze zas neco takoveho chystaji. Ted jeste znovu zvednou poplatky ve zdravotnictvi, snizi nemocenskou (sami ale ji budou mit 100%ne zaplacenou), omezi davky....jen at lidi skonci pod mostem. Hlavne, ze milionarska dan nebude. Gauneri jedni.;-O;-€

+1/0
24.10.2012 12:39

pes jitrničku sežral

Re: Ja se tech voleb snad nedockam

Ti superbohati maji vetsinu prijmu z kapitaloveho trhu a tam se neplati dane zadne.

+1/0
24.10.2012 13:06

Mak76

Individualni ucty na cast ZP

... jsou resenim presne teto situace. Cast ZP by nesla do spolecne "kasicky", ale kazdemu na jeho ucet. Z toho by si mohl platit napr. prave peci u zubare. Kdo se o zuby dobre stara a obcas potrebuje nejakou plombu, tak by aspon nemel pocit, ze z toho ZP nic nema.

+3/0
24.10.2012 12:34

incisivus

Re: Individualni ucty na cast ZP

škoda, že Julínek svojí reformu nerealizoval. Byl by dávno klid:-)

0/0
24.10.2012 13:30

Deratizátor is back!

Neznáte někdo číslo účtu, kam mají občané soudruhu Hegerovi

ty peníze posílat??8-o

0/0
24.10.2012 12:25

Vedoucí kolotoče

Re: Neznáte někdo číslo účtu, kam mají občané soudruhu Hegerovi

Presmeruj mu tam rovnou cele vyplaty / duchod, oni uz to zodpovedni soudruzi si preberou na ministerstvu a uhradi z toho vsechny diry, a mozna ti na zbytek vystavi proforma fakturu na slevu z dane prijmu fyzickych osob... ;-D

+2/0
24.10.2012 12:28

MajklNajt

Ten

obrazek je fakt desivej!!!

0/0
24.10.2012 12:18

advokat2010

Rtuťový amalgám je pomalý zabiják asi jakoo ředěný methanol

!!!!!!

+2/0
24.10.2012 12:17

incisivus

Re: Rtuťový amalgám je pomalý zabiják asi jakoo ředěný methanol

koho zabil za ta staletí masivního používání?

+3/0
24.10.2012 12:19

advokat2010

Re: Rtuťový amalgám je pomalý zabiják asi jakoo ředěný methanol

je to pomalá otrava, ředěný methanol po malých dávkách taky nezabije..hned...

0/0
24.10.2012 12:42

Fonon

Re: Rtuťový amalgám je pomalý zabiják asi jakoo ředěný methanol

ale jdi ty, brepto;-D

+2/0
24.10.2012 12:46

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: Rtuťový amalgám je pomalý zabiják asi jakoo ředěný methanol

Ale tobě už to rozežralo květák.;-D

0/0
24.10.2012 14:07

advokat2010

Re: Rtuťový amalgám je pomalý zabiják asi jakoo ředěný methanol

no to je možné, ale už to bude jenom lepší.. dal sem ho pryč

0/0
24.10.2012 15:57

Emanuel Goldstein

Stalinův výrok dostává nový obsah!

"Jesť čelověk, jesť problema, nět čelověk, nět problemy".

Je zub, je problém, není zub, není problém. Takže od teď když někomu rozbijete ústa, tak chtějte zaplatit. Díky vám ten človek ušetřil.

+1/0
24.10.2012 12:04

Cestovatel v čase

Re: Stalinův výrok dostává nový obsah!

Vedle Stalina tu pak byl i nějaký Mengele, který to zkoušel léčit ... :-/

+6/0
24.10.2012 12:06

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.