Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bagr v Plzni přejel ženu, na místě zemřela. Dítě skončilo v nemocnici

Tragická dopravní nehoda se stala v pondělí před pátou hodinou na křižovatce Na Belánce v centru Plzně. Bagr tam srazil devětačtyřicetiletou ženu, která na místě zemřela. Do nemocnice záchranáři převezli tříletou holčičku, zřejmě vyvázla bez zranění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Antonin, topič

Pozn:

Chodec na přechodu nikdy nemá absolutní přednost, a to ani v případě, že jde o přechod řízený světelnou signalizací.

+2/0
2.10.2012 9:15

Králík z klobouku

Re: Pozn:

Chodec téměř nikdy nemá "přednost v jízdě", a žádnou "přednost v chůzi" pravidla neznají. Proto také pravidla mluví jen o tom, kdy řidič nesmí chodce ohrozit nebo kdy chodec smí vstoupit do vozovky. Řidič nesmí chodce ohrozit například při odbočování, a to bez ohledu na to, jestli za odbočením je nebo není přechod.

0/0
2.10.2012 10:17

denny2606

Re: Pozn:

řidič nesmí chodce ohrozit nikdy a jestli-že chodec leze do vozovky za odbočením vpravo mimo přechod, ohrožuje především sám sebe. I přecházet po přechodu za odbočením vpravo je takříkajíc o hubu a je třeba si dát velký pozor. Řidič mívá při zelené pro odbočení růžového panáčka coby upozornění, ale nebývá to všude!

+1/0
2.10.2012 11:01

Antonin, topič

Re: Pozn:

Hlavně bývají chodci při odbočování vpravo přesně tam, kde je zrcátko.

0/0
2.10.2012 11:03

macarát

Re: Pozn:

To je ovšem problém řidiče.

0/0
2.10.2012 12:04

Antonin, topič

Re: Pozn:

To se mýlíte.

0/0
3.10.2012 14:25

Antonin, topič

Re: Pozn:

No ano, zákon dokonce postihuje krádeže a i tak lidi auta zamykají a nenechávají v nich cenné věci. A u zlodějů se bavíme o úmyslu, nikoliv o pochybení. Proto je dobré kontrolovat ve vlastním zájmu, pokud to jde, že řidiči své povinnosti plní.

+2/0
2.10.2012 11:03

Králík z klobouku

Re: Pozn:

Pokud chodec má zákonem zaručené právo "bezpečně a nerušeně přejít", tak bych to snad možná i jako přednost chápal. Spíš si chodci (ale i řidiči) musejí uvědomovat, že v žádném oboru lidské činnosti nejsou práva vymahatelná natolik, aby se nenašli zločinci, psychopati a blbouni, kteří je prostě nikdy respektovat nebudou.

+1/0
2.10.2012 10:39

005_Radin

Re: Pozn:

lidi jsou blázni, nikde niko nemá absolutní ani jinou přednost. Pokud má člověk rozum, i když má přednost vždy musí počítat s tím nejhorším a měl by se přizpůsobit aktuální situaci. :-/

+1/0
2.10.2012 10:49

Antonin, topič

Dodatek

§54 odst. 3 zákona 361/2000:

"Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem."

Proč? Protože jinak je riziko, že ho toto přejede.

+4/0
2.10.2012 9:09

Králík z klobouku

Re: Dodatek

Ovšem používat to k obhajobě psychopatických či smyslů zbavených řidičů, to asi není prvotní účel toho ustanovení, že? Před nimi si člověk nemůže být jist nejen na přechodu, ale ani na chodníku.

+1/0
2.10.2012 10:23

burnoss

Re: Dodatek

"Provozu na pozemních komunikacích se podle zákona č. 361/2000 Sb.,

o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve

znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), nesmí účastnit osoba,

která by vzhledem k věku nebo sníženým tělesným nebo duševním schopnostem mohla ohrozit bezpečnost tohoto provozu." Tzn., že představa některých lidí, že automobily a další motorová vozidla, řídí pouze psychopatičtí či smyslů zbavení jedinci, je naprosto zcestná. Jsou to jen trapné výkřiky a přežité "klišé", které pořád někdo opakuje.... Lidé jsou různí (řidiči), tací i onací a nemá cenu někoho hodnotit či vynášet soudy, když o podrobnostech nikdo nic neví...

0/0
2.10.2012 10:50

Antonin, topič

Re: Dodatek

To máte pravdu, používat to k obhajobě psychopatických či smyslů zbavených řidičů, to není účel tohoto ustanovení.

+1/0
2.10.2012 11:04

žralbůček

Kterej blb vymyslel přednost chodců před auty

za komárů to nebylo a myslím,že těchto neštěstí bylo mnohem méně.

+1/0
2.10.2012 8:19

vendelin

Re: Kterej blb vymyslel přednost chodců před auty

Za komárů taky jezdila po silnicích tak čtvrtina aut, co dneska.

+3/0
2.10.2012 8:25

Yesname

Re: Kterej blb vymyslel přednost chodců před auty

I blbové komárové znali zelenýho panáčka.

+1/0
2.10.2012 8:26

vaclav13

Re: Kterej blb vymyslel přednost chodců před auty

To že nesmíte ohrozit při odbočování v pravo chodce, kterým naskočila zelená platilo i za komárů. A tam by tenhle vůl šel bez milosti sedět. Přednost na přechodech je znakem vyspělého světa. Města jsou stavěna pro lidi a ne pro auta. Podle českého bordelstánu se svět řídit nebude, to už bychom si konečně měli uvědomit.

+3/0
2.10.2012 8:28

192.168.35.1

Re: Kterej blb vymyslel přednost chodců před auty

Přednost na přechodech je znakem vyspělého světa. Nenechat se přejet, přestože mám přednost, je znakem vyspělého chodce.

0/0
2.10.2012 11:16

Antonin, topič

---

Za komárů to do jisté míry bylo, viz §18 vyhl. 100/1975.

0/0
2.10.2012 9:01

Mortimmer

spekulace

To je spekulací jak to bylo - napadlo někoho třeba to, že zachraňovala to dítě?? ..proto neviděla, neslyšela?? resp. viděla a slyšela a přesto tam vběhla?? dítě žije

+1/0
2.10.2012 8:08

Banjo Banjo

Re: spekulace

S dětmi jsem se něco nachodil na vycházky. A vždycky před křižovatkou prostě musely jít za ručičku a i když byly na přechodu, musely se pěkně rozhlédnout, jestli něco nejede. Byl jsem ještě opatrnější, než když jdu sám.

Chybu udělal hlavně ten bagrista, o tom žádná. Ale ta paní taky podle mého neudělala všechno, co měla.

Každopádně je to smutný konec příběhu.

+1/0
2.10.2012 9:45

orca1

dotaz

Dnes jsem znova jel kolem zmíněné křižovatky a tak nějak přemýšlím.

Bagr jel z Klatovské a zatáčel doprava k Jižnímu. Chápu v ten okamžik je zelená jak pro motoristy zatáčející tak pro chodce. Dle mého jednoznačným viníkem je řidič, ale ptám se proč. Proč žena nic neslyšela (bagr není elektromobil), neviděla (bagr není duch), neuskočila (bagr není motorka) ? A nebo pocit přednosti na přechodu je tak silný že nic nemůže chodce zastavit a odvrátit od práva vstoupit do vozovky za jekékoliv situaci ?

Osobně vidím jediné vysvětlení a to že z mé zkušenosti cca 80% chodců po naskočení zelené se nerozhlédne a vejde. Není to omluva pro bagristu ale ani bych nevylučoval ani, že se sešla náhoda a žena se ocitla v mrtvém úhlu za lžící před bagrem. 

Dle mého jedno ze zbytečných úmrtí ...

+5/0
2.10.2012 8:04

vaclav13

Re: dotaz

Mohla se zkrátka jen na chvíli zamyslet, mohlo jí rozptylovat to děcko a dalších vysvětlení můžete najít celou řadu. Nikdo nemá garantováno, že vždy bude pozorný na 100%. A nebo mohla docela prostě nějakou dobu pobývat na západ od Šumavy, kde prostě máte jako chodec zelenou a musí, zdůrazňuji musí, se starat řidiči. A přesně tohle bude nutné i za cenu drakonických trestů vynutit i zde. Prostě chodec na zelené je pán a musím se starat já za volantem, jinak si pobudu hodně dlouho v chládku a zaplatím takové odškodnění, že budu do konce života živořit v holobytu.

Uvědomte si, že jakékoliv řeči o tom, co musí nebo nemusí chodec jsou mimo mísu. Máte lidi slabozraké nebo nevidomé, kteří se orientují podle akustických signálů a nemohou si v ruchu města ověřit, že k přechodu jede bezmozek za volantem bagru nebo čehokoliv jiného. Pokud tohle nevynutíte, tak minimálně tihle lidé budou stále riskovat konec ve stylu "černý brejle, bílá hůl, byl to frajer, neuhnul".

+5/0
2.10.2012 8:26

Antonin, topič

Re: dotaz

Nemám rád tyhlety řečičky.

Viděl jsem "na západ od Šumavy" na to, jak jsem tam dlouho pobýval, kolizí chodec / vozidlo docela dost. A nemáte pravdu o drakonických trestech, stejně tak nemáte pravdu o tom, že chodec musí nebo nemusí. Chodec, jako každý jiný jedinec, musí chránit svůj život, neboť na náhrobek mu "byl v právu" tesat nebudou. Tím neomlouvám řidiče, jenom říkám, že jako chodec dělám maximum pro to, abych v provozu ve zdraví přežil.

+2/0
2.10.2012 9:05

orca1

Re: dotaz

to vše chápu a plně souhlasím, ale na druhou stranu nebude to pro mnohé (přejití silnice) Pyrrhovým vítězstvím ?

Ano měl jsem právo přejí ale co na tom že jsem mrzák či mrtvej > o právo se nenechám nikým a ničím připravit.

Tak jako v jiných věcech pro nehodu jsou třeba dvou. Když jeden udělá chybu tak druhej má šanci to zvrátit, pokud i on selže je malér - pokud je jeden ze zůčastněných výrazně slabší je výsledek předem smutně jasný.

Nemělo by se více apelovat na chodce aby si uvědomili svoji zranitelnost a více se rozhlíželi ?

Nepodezírejte mě se zaujatosti - autem jezdím minimálně a po městě buď pěšky a nebo na kole.

+1/0
2.10.2012 9:08

Antonin, topič

Re: dotaz

Já s vámi souhlasím. Když jdu po přechodu, dívám se, co dělají řidiči. Když jedu autem přes železniční přejezd, tak se rozhlédnu, i když bliká pozitivka (bílé světlo). Jistota je jistota. Co bych měl z toho, že na vině byla technická závada, kdyby mě sestřelil vlak, co nezašuntoval?

+2/0
2.10.2012 9:13

KateDobrka

.

Já jsem zrovna jela kolem tramvají, pár sekund po tom, co jí to srazilo. Nebyl na ní hezkej pohled. Chodci maj přednost na všech přechodech, to je zákonem daný. Ale je fakt, že ne všichni řidiči to ví a jak už tady někdo psal, je třeba pořádně se rozhlídnout a nepřebíhat silnice jak potkani. Bagristu bych asi určitě netrestala, podle dosavadního šetření je evidentní, že ji neviděl. Ožralej nebyl a pokud nejel nějak extra rychle (což s bagrem nevim jak by udělal), tak to prostě byla jen blbá náhoda. Kromě pozůstalejch je z toho stejně nejvíc v prdeli asi on, takže je "potrestanej" do konce života... Je mi z toho pohledu na ni špatně ještě teď a co má řikat on... Stát se to mohlo každýmu a kdekoliv. Nešikovnejch a nebezpečnejch přechodů je plná Plzeň.

+1/0
2.10.2012 11:14

macarát

Re: .

Netrestala, protože neviděl? Co to je za hloupost. Řidič nemá co jezdit někam, kam nevidí.

A v zadeli má být především proto, protože už si nezajezdí a většina jeho platu až půjde na odškodnění.

+1/0
2.10.2012 12:04

Míra 4.3

Tyhle šílené stroje pendlují po Klatovské celý den sem a tam

potkávám je tam prakticky každý den při průjezdu Košutka - Bory. O kvantu kamiónů, které zřejmě šetří za dálniční poplatek zbytečným průjezdem přes centrum ani nemluvě. Nešlo by to, páni radní, nějak zregulovat?? A stavební monstra, která svou "rychlostí" 25 km/h blokují dopravu, v nutných případech převážet na přívěsu?

0/0
2.10.2012 7:26

Syny

Dukaz...

Tohle je presne dukaz toho, ze nezabiji rychlost, ale nepozornost ridicu... Smutna udalost :-/

+1/0
2.10.2012 7:03

ajsemtuzas

Re: Dukaz...

nejen nřidičů ale i chodců. Bezhlavě vletět pod něco co je věší než já a jenom proto, že mám zelenou je fakt asi sebevražda

+1/0
2.10.2012 7:11

František Dobrý

Re: Dukaz...

proc jen ridicu?

+1/0
2.10.2012 7:29

Yesname

Vy diskutující,

kteří stále tvrdíte, že je dement chodec, který vleze na přechod bez rozhlédnutí, stále trváte na tom, že je zákon třeba vymáhat násilím?

0/0
2.10.2012 0:21

ajsemtuzas

Re: Vy diskutující,

a co na tom mění to, že dementní chodec vleze pod rozjetej bagr.  Blikne zelená a už mě jako mnic jinýho nezjímá. Na to se mám docelá rád, než abych lezl pod něco co mě zlikviduje. koukám i když mám zelenou. Můžou někomu selhat brzdy,  nebo jíná závada na vozidle, pro kterou nemůže zastavit a jen proto že mám zelenou mu tam nevlezu

+1/0
2.10.2012 6:59

Mortimmer

Re: Vy diskutující,

buďte trochu ohleduplnější a nenadávejte, přeci si diskuzi můžou číst i pozůstalí... :-( vím, že to je v obecné rovině, ale přesto...

+1/0
2.10.2012 7:56

vaclav13

Re: Vy diskutující,

Bohužel ve volantovými machry zaplněném bananistánu zvaném Česko, to patrně nutné bude. Za podobné a všelijaké jiné bezmozkoviny za volantem bude nutné pálit bez milosti dlouhé kriminály a k tomu mnohamilionová odškodnění ve prospěch postižených nebo pozůstalých. Odškodnění, která budou v případě potřeby zahrnovat nemilosrdné exekuce majetku a tak podobně. Pak se snad konečně začneme přibližovat vyspělému světu, kde se v případě chodců na přechodech neaplikuje české pravidlo "Franto hoď to tam, von/vona se uhne".

+4/0
2.10.2012 8:16

Yesname

Re: Vy diskutující,

No, bohužel to tak bude. Nebo ještě hůř.

0/0
2.10.2012 8:36

Antonin, topič

Re: Vy diskutující,

Největší machr jste tu zatím vy.

0/0
2.10.2012 9:06

192.168.35.1

Re: Vy diskutující,

Zajeď si do Paříže. Pokud nedostaneš rozum, bude od tebe pokoj.

0/0
2.10.2012 11:21

dan..

Pro všechny zúčastněné

je to hrozný, není co dodat.

0/0
1.10.2012 23:59

referentka

...bezesporu je to tragédie...

...ale od té doby co mám řidičák jsem velmi velmi velmi opatrný chodec...:-/

+3/0
1.10.2012 22:21

macarát

Re: ...bezesporu je to tragédie...

Hlavně buď opatrný řidič.

+2/0
2.10.2012 3:16

karelman

To byl asi Pávek,

co zbořil Pražákůům bránu:-(

0/0
1.10.2012 22:13

konkonkon

tak trochu je na vině i stavba železničního koridoru

Celý úsek Borské ulice od křižovatky s Klatovskou je obehnán neprůhlednou hradbou (cca 1 rok se zde staví železniční koridor). Hradba začíná již na přechodu. Takže na přechod prakticky vůbec není vidět z Klatovské ulice a zároveň z přechodu není vidět na Klatovskou ulici. Asi bylo jen otázkou času, kdy se zde něco podobného stane :-(

+3/0
1.10.2012 21:50

Syny

Re: tak trochu je na vině i stavba železničního koridoru

Ale notak... Nestavi to jeste ani pul roku a chodnik je kupodivu volny.

0/0
2.10.2012 7:05

orca1

Re: tak trochu je na vině i stavba železničního koridoru

právě že je vidět, chodci nic nebrání aby se "otočil a viděl co jede" .

0/0
2.10.2012 8:06

tinker

Bagr odbočující vpravo

V tom případě obsluha nevidí přes rameno bagru. Mrtvý úhel hodně velký, obsluha neměla jet bez doprovodu a obět doplatila na kampaň o absolutní přednosti chodců. Tento nesmysl by média měla přestat šířit, s několikatunovým kolosem není radno se přetlačovat. Chudák dítě.

+3/0
1.10.2012 21:38

řešení

Re: Bagr odbočující vpravo

Ano, je to chyba řidiče za kterou zaplatili chodci.:-/

+7/0
1.10.2012 21:43

kali-gandaki

Re: Bagr odbočující vpravo

Jaká kampaň o absolutní přednosti chodců? Chodec nemá absolutní přednost na přechodu vyznačeném pouze zebrou. Na přechodu řízeném semaforem absolutní přednost samozřejmě MÁ !  Takže:  pokud má chodec zelenou, nikdo ho nesmí ohrožovat.

+4/0
1.10.2012 22:52

Syny

Re: Bagr odbočující vpravo

Jasne, taky v provozu josu znacky s vedlejsi a hlavni - a ne vzdy se povede vsem je dodrzet. Takze jen proto, ze jedu na hlavni, vypnu mozek a nebudu koukat kolem a budu spolehat, ze proste vsichni z vedlejsi zastavi? Tak to bych tu bohuzel uz nebyl a to same (a mnohem vic) plati na prechodech, kde to je chodec VS auto (bagr, nakladak).

+1/0
2.10.2012 7:09

Najdete na iDNES.cz