Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jaké je tajemství úspěchu Harvardovy univerzity

Žádná země nedominuje žádnému sektoru tolik jako Spojené státy vysokému školství. Například podle Akademického žebříčku světových univerzit, který zpracovává šanghajská univerzita Ťiao-tchung, je 17 z nejlepších 20 světových univerzit amerických, přičemž v čele žebříčku figuruje s výrazným náskokem Harvardova univerzita.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Antonin, topič

Řízení absolventy

je dobrý nápad; absolventi mají zájem na tom, aby jejich alma mater byla uznávaná škola, ale samo o sobě to není záruka ničeho, například toho, že tento zájem bude vždy silnější, než chamtivost s možností tunelování.

A nakonec, top škola přitahuje top pracanty a ti zase top studenty, čili kruh se uzavírá. Vybudovat něco s pověstí a výkonem Harvardu je práce na desítky let a víc, ostatně, Švýcarsko není žádná země zabedněnců a přitom jsou "až" v druhé desítce.

0/0
23.9.2012 19:54

parlost18

...

Já za tím vidím hlavně tradici - ohromnou tradici a staletí budovanou "značku". A značka přitahuje kvalitu: kvalitní učitele a vědce na jedné straně; kvalitní studenty na straně druhé. Na Harvard nikdo nejde s tím, že to nějak proleze. U nás se studenti snaží udělat zkoušky, na Harvardu se snaží něco naučit. U nás se vědci snaží publikovat články, na Harvardu se snaží přijít na něco nového a poté o tom informovat. (samozřejmě zobecňuji - i u nás je mnoho špičkových lidí; jen jich je méně, než by bylo třeba)

Dále je třeba upozornit, že jak se která univerzita umístí v žebříčcích je také otázka kriterií do žebříčku zvolených. Ty žebříčky nevznikají ve vakuu a pokud Harvard už mnoho desetiletí je považován za top univerzitu, tak jí každý vidí i jako předobraz pro ta kritéria (ať už uvědoměle nebo neuvědoměle). Tím však nechci snižovat její hodnotu; ač jsem tam nestudoval, tak věřím, že to je špičková univerzita - a to tak, že bych tam sám nejspíše nedostudoval. :-D

0/0
23.9.2012 13:36

parlost18

...

Nesouhlasím s touto větou: Žádná země nedominuje žádnému sektoru tolik jako Spojené státy vysokému školství.

Já myslím, že nejvíce dominuje ČR sektoru rozkrádání veřejných prostředků včetně (či možná hlavně) dotací z evropských fondů. ;-D

A myslím, že i v úplatnosti si nevedeme špatně; i když tam asi Rusko a některé africké země budou našimi zdatnými konkurenty.

0/0
23.9.2012 13:23

gadzo z gheta

To je zase propaganda jako bejk.

Takže Univerzita kam vás přijmou jen např. kvůli sportovním výkonům, popularitě rodičů, či finančnímu příspěvku a ještě vám přiklepnou stýpko, je vychvalována, co by nejlepší škola světa? ;-D Jsem jediný, komu se to zdá, jako pěkná blbost?

0/0
23.9.2012 12:00

Englishman

Re: To je zase propaganda jako bejk.

Hlavně pěkná blbost je, že tě na špičkovou americkou univerzitu přijmou kvůli popularitě rodičů. Většinou mají pár stipendií pro špičkové sportovce a někde vezmou a nechají prolézt i pár průměrných studentů s plnými kapsami peněz, ale naprostá většina studentů je velmi inteligentní a ti chudší navíc ještě velmi motivovaní. O kvalitu studentů jde ale až v třetí řadě - v té první a druhé jde o kvalitu učitelů a kvalitu výuky. Špičkové univerzity se přetahují o špičkové vědce.

+2/0
23.9.2012 12:35

gadzo z gheta

Re: To je zase propaganda jako bejk.

Chudší? Co tím myslíte? Školné na Harvard nikdo chudší není schopen zaplatit. Jinak s vámi souhlasím. Nejsem toho názoru, že kdo vystudoval Harvard je automaticky blbec. Zároveň, ale nejsem toho názoru, že kdo vystuduje Harvard je zákonitě génius. Správně jste podotknul, že o kvalitě školy rozhoduje především kvalita výuky, kterou v tomto případě zpochybňuje kvalita studentů. Když totiž máte ve třídě plné géniu 5 volů, bude se učivo a zároveň také hodnocení hodnotit podle těchto volů. Nikoliv podle géniů. O čemž svědčí i nedávno źde zveřejněný článek o školství v Ústeckém kraji.

0/0
23.9.2012 12:55

jirří

Re: To je zase propaganda jako bejk.

Srovnávat Harvard se školstvím v ústeckém kraji je docela dementní!

0/0
23.9.2012 13:07

gadzo z gheta

Re: To je zase propaganda jako bejk.

;-D Ano, srovnávat základní školy v Ústeckém kraji s Harvardem je dementní. Proto jsem je na jednu rovinu nedával. Pouze jsem upozornil na jisté shody s naším školstvím aby byl můj názor snadněji představitelný.

0/0
23.9.2012 13:16

Antonin, topič

Re: To je zase propaganda jako bejk.

No, voly z Harvadu bez mrknutí oka vyhazují, tomu věřte.

0/0
23.9.2012 19:48

forrestjump

ty počeštěné názvy

Harvardova, Purdueova, Dukeova univerzita zní tak nějak.... nepřirozeně

0/0
23.9.2012 10:43

Najdete na iDNES.cz